MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Tyle co nic” z kolejną statuetką. To tytuł, który powalczy o Jantara podczas festiwalu Młodzi i Film

OPRAC.:
Joanna Boroń
Joanna Boroń
Kadr z filmu
Debiutancki obraz Grzegorza Dębowskiego „Tyle co nic” wraca ze statuetką Nyskiej Ryby dla Najlepszego Filmu z transgranicznego 21. Neisse Film Festival. To kolejna nagroda dla tej produkcji Studia Munka SFP. Film ten zobaczymy też w konkursie głównym tegorocznej edycji Młodych i Film.

Neisse Film Festival to impreza powstała we współpracy klubów filmowych z saksońskiego Großhennersdorfu, czeskiego Liberca i polskiej Jeleniej Góry, położonych w dorzeczu rzeki Nysy, od której zaczerpnięto nazwę festiwalu.  Opowiadający o współczesnej polskiej wsi debiut Grzegorza Dębowskiego„Tyle co nic” o Nyską Rybę dla najlepszego filmu fabularnego rywalizował z ośmioma produkcjami z Polski, Niemiec i Czech. Jury, w którym zasiedli niemiecki scenarzysta i reżyser Olaf Held, polska reżyserka Iwona Siekierzyńska oraz Czech Vavřinec Menšl, twórca międzynarodowego festiwalu filmowego 3KinoFest w Pradze, przyznało produkcji Studia Munka SFP Nagrodę główną za „Bardzo polityczne i niestety rzadko spotykane spojrzenie na ludzi w ogromnych trudnościach. Niczym w pułapce między wymaganiami z Brukseli, które często nie biorą pod uwagę miejscowych warunków, a realiami życia w wiosce, mała społeczność stoi przed widmem rozpadu... Z precyzyjną pracą kamery i montażu, film obserwuje ten społeczny podział. Pokazuje on jednak również nadzieję na lepszą przyszłość dla ludzi, którzy nas wszystkich żywią i nie powinni być nam przez to obojętni”.

W ręce reżysera trafił czek o wartości 10.000 Euro ufundowany przez Saksońskie Ministerstwo Nauki, Kultury i Turystyki.

To kolejna już prestiżowa nagroda dla filmu „Tyle co nic”. Obraz Grzegorza Dębowskiego okrzyknięty został najlepszym debiutantem 2023 roku, co znalazło potwierdzenie w werdykcie ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oprócz statuetki za Najlepszy Debiut Reżyserski film wyróżniono również Złotym Pazurem w kategorii Inne Spojrzenie, nagrodą za najlepszy scenariusz, nagrodami aktorskimi dla Artura Paczesnego i Agnieszki Kwietniewskiej oraz statuetką Don Kichota Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Debiut Grzegorza Dębowskiego doceniła też Polska Akademia Filmowa nagradzając reżysera Orłem 2024 w kategorii Odkrycie Roku. Produkcja Studia Munka wyróżniona została także Nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Off Camera w Krakowie, Złotym Dzikiem na 17. Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego we Wrocławiu oraz statuetką Jańcia Wodnika na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

„Tyle co nic” zrealizowany został w Studiu Munka SFP w ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut, którego finansowanie zapewniają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, CANAL+ Polska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu jest Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

Przypominamy, że w tym roku podczas 43. edycji koszalińskiego festiwalu Młodzi i Film zobaczymy 10 produkcji:
BŁAZNY reż. Gabriela Muskała
CAMPER reż. Łukasz Suchocki polska premiera
CHCESZ POKOJU, SZYKUJ SIĘ DO WOJNY reż. Agnieszka Elbanowska
CZY KRÓLIKI MAJĄ DUSZE? reż. Hubert Czerepok premiera
GAME OVER reż. Paweł Powolny premiera | mikrobudżet
HORROR STORY reż. Adrian Apanel
KRZYK reż. Ewa Wikieł polska premiera
TYLE CO NIC reż. Grzegorz Dębowski
ULTIMA THULE reż. Klaudiusz Chrostowski mikrobudżet
W NICH CAŁA NADZIEJA reż. Piotr Biedroń mikrobudżet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński