Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko 18 stopni w szkole w Gościnie. Rodzice się burzą, a gmina oszczędza na gazie

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Na zdjęciu: dwa budynki należące do Zespołu Szkół. W starszym, poniemieckim uczą się najmłodsze dzieci, nowy to dawne gimnazjum
Na zdjęciu: dwa budynki należące do Zespołu Szkół. W starszym, poniemieckim uczą się najmłodsze dzieci, nowy to dawne gimnazjum Google Maps
W Zespole Szkół w Gościnie od piątku 21 stycznia dzieci uczą się w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Rodzice się burzą, a burmistrz Marian Sieradzki mówi nam: - Dostaliśmy grudniowe faktury za gaz ogrzewający budynki użyteczności publicznej. To jakiś dramat. Mamy zapłacić ponad 100 tys. zł, gdy na cały rok ogrzewania mamy w budżecie ok. 240 tysięcy. Potrzebne są oszczędności.

- Co to ma być? Jakiś zimny wychów?! – matka jednego z uczniów Zespołu Szkół w Gościnie, dzwoniąc do nas nie była w stanie opanować irytacji. Przesłała nam informację rozesłaną do rodziców przez dyrektorkę. W komunikacie czytamy: „(…) w szkole wprowadzono system oszczędnościowy dotyczący ogrzewania. W pomieszczeniach szkoły utrzymujemy wymaganą prawem temperaturę 18 stopni C. Temperatura jest codziennie monitorowana. Pomiar w salach waha się od 18 do 19 stopni. Proszę o odpowiednie przygotowanie dzieci”. – To jak ja mam ubrać syna?! To jakieś żarty!

- Ciepły sweter wystarczy – powiedziała nam dyrektorka ZS Marlena Fidos. – 18 stopni to minimalna temperatura w jakiej mogą się odbywać zajęcia (mówi o tym rozporządzenie MEN w sprawie BHP w szkołach – przyp.red.). Oszczędza cała gmina, oszczędzamy i my. Wszędzie mamy temperaturę między 18 -19 stopni. Jest ciepło.

Gdy pytaliśmy, jak na to patrzą urzędnicy Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie, kierują nas do organu prowadzącego szkołę: - To wójt, burmistrz czy prezydent zapewnia odpowiednie warunki do prowadzenia nauczania, a kontroluje je sanepid – mówi rzeczniczka Małgorzata Duras, dodając, że w gestii kuratorium mogłaby znajdować się np. ocena komunikacji dyrektora z rodzicami w problematycznej sytuacji. - Wysłałam informację do rodziców, bo chcę żeby mieli pełną świadomość sytuacji – podkreśla tymczasem Marlena Fidos. - W końcu na kilka godzin powierzają mi swoje dzieci, a ludzie mają różną wrażliwość na temperatury. Rodzice wiedzą więc najlepiej, jak przygotować dziecko.

Wiejskie świetlice - przerwa w zajęciach

To, że "system oszczędnościowy" dotyczy całej gminy, potwierdził nam burmistrz Marian Sieradzki: - W czwartek (20stycznia - przyp. red.), zaprosiłem wszystkich kierowników naszych jednostek. Przedstawiłem, co się stało z kosztami ogrzewania, nie wspominając o energii, bo na faktury za prąd jeszcze czekamy. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, rachunki za gaz wzrosły nam siedmiokrotnie. Zostali więc poinstruowani, że mają obniżyć temperaturę do minimum wymaganego przepisami. Zatem jeśli dla szkół to 18 stopni, to tak powinno być. A opuszczając budynki należy przykręcać grzejniki, żeby niepotrzebnie nie grzać powietrza – dodaje.

Dla przedszkola i nowopowstałego, gościńskiego żłobka, minimalna temperatura, to 20 stopni. Oszczędności mają też dotknąć gminne świetlice. - Wydam zalecenie przerwania zajęć w świetlicach – mówi. - Z powodu kosztów, ale też zagrożenia COVID-19.
Burmistrz zapowiedział, że jeśli następne faktury będę opiewały na równie wysokie kwoty, w lutym nie będzie miał z czego zapłacić – Chyba, że zmienilibyśmy budżet, który powstawał, gdy jak inni samorządowcy w całej Polsce, nie spodziewaliśmy się aż tak wysokich podwyżek. Jeśli nic się nie zmieni, musielibyśmy dołożyć na gaz jakieś pół miliona złotych.

Ale burmistrz podkreśla też, że mając na uwadze przyjętą ustawę o ochronie odbiorców gazu, która ma chronić sektor publiczny przed skutkami drastycznych podwyżek, gdy tylko da się odczuć w budżecie miasta realne efekty ustawy, sytuacja może wrócić do nomy. Ulgę ma przynieść też specustawa zapowiedziana samorządowcom przez ministra Pawła Szefernakera. - Ale i tak będziemy musieli korzystać z ciepła bardziej świadomie. Po prostu jak w domu - mówi Marian Sieradzki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera