Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubywa ukraińskich uchodźców w powiecie szczecineckim. Coraz więcej za to pracuje

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Pomoc przy wydawaniu numerów PESEL dla uchodźców w szczecineckim ratuszu
Pomoc przy wydawaniu numerów PESEL dla uchodźców w szczecineckim ratuszu Rajmund Wełnic
Z blisko półtora tysiąca ukraińskich uchodźców w powiecie szczecineckim zostało kilkuset. Wielu z nich podjęło pracę i usamodzielniło się.

W szczytowym okresie przed rosyjską agresję na Ukrainę w powiecie szczecineckim schronienie znalazło około 1,5 tysiąca obywateli tego kraju, w większości kobiet, dzieci i osób starszych. W sumie do Polski wjechało około 6 milionów Ukraińców. Dziś – ponad 7 miesięcy od rosyjskiej napaści na sąsiedni kraj – w Polsce wciąż jest około 2 milionów uchodźców.

A ilu w powiecie szczecineckim? Trudno oszacować, bo wciąż trwa spory ruch, ale wielu Ukraińców wróciło do swojego kraju, część wyjechała na Zachód. Szacunki mówią, że na dziś w powiecie przebywa nie więcej niż 500-600 uchodźców.

- W schronisku młodzieżowym w Szczecinku i Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie przebywało około 130 uchodźców –

mówi Piotr Rozmus, rzecznik prasowy starostwa w Szczecinku. - Obecnie w schronisku przy ulicy Artyleryjskiej przebywa 18 osób, z tego 5 postanowiło w najbliższym czasie wrócić do ojczystego kraju. Zaproponowano, aby pozostałe 13 osób zakwaterować w DPS w Bornem Sulinowie, gdzie obecnie przebywa 11 uchodźców. Żadna z tych osób się na to nie zdecydowała wyrażając gotowość do pełnego usamodzielnienia się.

To pokazuje skalę zjawiska, Ukraińcy po prostu wtopili się w nasze społeczeństwo. Podejmują pracę, naukę, wynajmują mieszkania. Według zarejestrowanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom w powiecie szczecineckim pracuje 205 Ukraińców. Zatrudnienie znaleźli również przedstawiciele innych narodowości: 6 Ormian, 70 Białorusinów, 30 Gruzinów, 2 Mołdawian i 4 Rosjan.

- Powiat, tak jak inne osoby fizyczne i instytucje, otrzymywał rządowe wsparcie w wysokości 40 zł dziennie na utrzymanie jednej osoby – dodaje Piotr Rozmus. - Wraz z początkiem lipca zmieniły się zasady rzeczonej pomocy i rząd wypłacał środki jedynie na osoby starsze, niepełnosprawne, matki z co najmniej 3 dzieci i matki wychowujące dzieci poniżej 12 miesiąca życia. Taka decyzja miała zmobilizować obywateli Ukrainy do usamodzielnienia się i trzeba przyznać, że w znacznym stopniu działanie to spowodowało oczekiwany skutek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto