MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pozwól dziecku swobodnie oddychać

/IB/
Dr Grażyna Sławeta, wojewódzki konsultant ds. alergologii: - Wczesne podjęcie leczenia astmy pozwala dziecku na normalne dzieciństwo, nawet na uprawianie sportu. Są sportowcy chorzy na astmę, którzy mimo choroby wspinają się na Mount Everest, zdobywają medale na olimpiadach.
Dr Grażyna Sławeta, wojewódzki konsultant ds. alergologii: - Wczesne podjęcie leczenia astmy pozwala dziecku na normalne dzieciństwo, nawet na uprawianie sportu. Są sportowcy chorzy na astmę, którzy mimo choroby wspinają się na Mount Everest, zdobywają medale na olimpiadach.

Specjalny program dla nauczycieli i rodziców: jak rozpoznawać astmę, jak pomóc w razie ataku duszności

Nauczyciele w szkołach województwa świętokrzyskiego nauczą się jak pomagać dziecku choremu na astmę, jak rozpoznawać takie dzieci i jak prowadzić z nimi zajęcia sportowe. W 116 klasach rusza program edukacyjny "Wolność oddechu".

- Na astmę choruje na świecie 150 mln ludzi. W Polsce astma jest rozpoznawana u dziewięciu procent dzieci. To bardzo dużo. Szacuje się, że w 2020 roku na świecie będzie więcej osób mających problemy z alergią i astmą, niż zdrowych - mówi dr Grażyna Sławeta, wojewódzki konsultant ds. alergologii. - Dlatego bardzo ważne jest żeby jak najwcześniej rozpoznawać te choroby u dzieci i nie skazywać ich na inwalidztwo.

Temu ma służyć program edukacyjny "Wolność oddechu", który właśnie zaczął się w szkołach podstawowych w powiecie kieleckim, jędrzejowskim, opatowskim, sandomierskim i staszowskim. W pierwszej edycji będzie nim objętych 2,5 tys. dzieci w 116 klasach I-III. W programie nauczyciele i rodzice dowiedzą się jak rozpoznawać wczesne symptomy astmy u dziecka, jak postępować z nim w razie ataku duszności i jak zapewnić mu normalne dzieciństwo, z możliwością uczestniczenia w zajęciach sportowych, wycieczkach szkolnych.

- Materiały edukacyjne dla nauczycieli zawierają nawet grę w języku angielskim na temat astmy, którą można wykorzystać na lekcjach ucząc języka - dodaje Ewa Ziemkiewicz, z działu oświaty zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która jest partnerem programu. - Duży nacisk będzie kładziony na pracę z nauczycielami wychowania fizycznego, żeby nie bali się dopuszczać dzieci z astmą do zajęć.

- Obecnie, jeśli dziecko jest prawidłowo leczone, nie ma przeciwwskazań, żeby uczestniczyło w zajęciach sportowych - tłumaczy dr Mieczysław Szalecki, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Tymczasem rodzice nagminnie zwalniają chore dzieci z wf. To powoduje jeszcze większe komplikacje. Dzieci z astmą, które mają mało ruchu, szybko tyją, a wówczas choroba jeszcze bardziej się nasila. Tymczasem regularny wysiłek fizyczny zwiększa wydolność płuc i jest im bardzo potrzebny. Są już leki, które można podać dziecku przed wysiłkiem, żeby nie odczuwało duszności.

Program zakończy się w czerwcu 2007 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie