MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uciekał motorowerem przed policją. 2 promile i przekroczenie prędkości. 34-latek z Raciborza próbował uciekać

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zatrzymany pijany 34-latek.
Zatrzymany pijany 34-latek. Policja Racibórz
Jak uciekać przed policją, to... motorowerem? Tak przynajmniej pomyślał 34-latek, któremu zmierzono prędkość na ulicy Reymonta. Samo przekroczenie prędkości to jedno, drugie to 2 promile alkoholu.

Pijany 34-latek na motorowerze w Raciborzu

Co zrobić, kiedy jedziesz motorowerem i policja każe ci się zatrzymać?

  • Zatrzymać się do kontroli?
  • Zignorować policjantów, licząc na to, że nic się nie stanie i dadzą Ci spokój, a potem uciec?

34-latek wbrew logice wybrał drugą opcję. Jechał ulicą Reymonta, gdy mundurowi zmierzyli prędkość jego motoroweru. Ten jechał 75 km/h - o 25 km/h za dużo w tym miejscu. Prawdopodobnie postanowił pojechać dalej, licząc na to, że sprawa "Rozejdzie się po kościach" z bardzo prozaicznego powodu - był pijany.

— Policjanci natychmiast ruszyli za uciekinierem i po chwili zauważyli motorower i mężczyznę na ulicy Nowomiejskiej. Kierujący próbował oddalić się z miejsca pieszo, ale został zatrzymany - informuje Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu.

Alkoholu w żyłach mieszkańca Raciborza było sporo. Alkomat pokazał aż 2 promile. Za swój czyn mężczyźnie grożą aż 3 lata pozbawienia wolności. Poza tym musi zapłacić 1300 złotych (przekroczenie prędkości i zignorowanie poleceń policjantów). Na jego koncie dopisano 15 punktów karnych. To jednak nie wszystko. W związku z niedawno wprowadzonymi przepisami może pożegnać się ze swoim środkiem transportu.

— Od 14 marca obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości - informuje KPP w Raciborzu.

Przepadek pojazdu dotyczy m.in. sytuacji, gdy kierującemu wykryto 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera