Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie klas 1-3 wracają do koszalińskich szkół. Część obostrzeń luzowana

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
W ostatnich miesiącach decyzji związanych z nauczaniem zdalnym i stacjonarnym, w zależności od roczników, było co najmniej kilka.
W ostatnich miesiącach decyzji związanych z nauczaniem zdalnym i stacjonarnym, w zależności od roczników, było co najmniej kilka. archiwum
Koszalińskie szkoły przygotowują się do przyjęcia podopiecznych. Jednak nie tylko w edukacji, ale i w gospodarce przynajmniej część branż może wracać od poniedziałku do stacjonarnego, normalnego funkcjonowania.

W ostatnich miesiącach decyzji związanych z nauczaniem zdalnym i stacjonarnym, w zależności od roczników, było co najmniej kilka. Najpierw uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. Od 22 marca znów jednak zmuszeni zostali uczyć się zdalnie. Uczniowie z klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie nieprzerwanie od października 2020.

Z kolei od 19 kwietnia br. otwarto żłobki i przedszkola (które nadal funkcjonować mają na dotychczasowych zasadach). A teraz, od poniedziałku 26 kwietnia, częściowo do nauki stacjonarnej, a częściowo zdalnej, wrócą dzieci z klas 1-3.

Od poniedziałku, 26 kwietnia, rząd łagodzi część obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Podjęto decyzję o ich regionalizacji, co oznacza, że w części województw niektóre ograniczenia zostaną zniesione, a w tych, gdzie sytuacja nie jest najlepsza, zostaną one przedłużone. Jakie obostrzenia zostaną zniesione w województwie zachodniopomorskim? Jakie będą wciąż obowiązywać? Sprawdźcie szczegóły na kolejnych slajdach >>>

Koronawirus: Obostrzenia w województwie zachodniopomorskim. ...

W takim nauczaniu hybrydowym chodzi o to, by co najmniej połowa uczniów z danej szkoły miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostała - zdalnie. Rządzący tłumaczą to tym, by można było ograniczyć liczbę uczniów w poszczególnych placówkach, minimalizując ryzyko zakażenia. Zadaniem dyrektorów szkół jest zaś wdrożenie odpowiednich procedur - od poinformowania wszystkich zainteresowanych (dzieci, rodziców, pracowników szkoły) o zmianach, przez podział klas, po dostosowanie placówki do aktualnych zasad sanitarnych.

- Rozporządzenie z Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymaliśmy w piątek 23 kwietnia. To bardzo mało czasu na wdrożenie wszystkich procedur - przyznał Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina ds. polityki społecznej.

- Dyrektorzy szkół musieli w związku z tym podzielić wszystkich uczniów klas 1-3 na grupy. Część będzie chodzić do szkoły w poniedziałki, środy i piątki, a część we wtorki i czwartki. Wiadomo, szkoły mamy różne, z różną liczebnością uczniów, więc to w gestii dyrektorów leży taki podział, by łącznie 50 procent uczniów danej placówki, z klas 1-3, było raz w szkole, raz w domu. Szkoda, że o wszystkim dowiadujemy się na ostatnią chwilę, to wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Zbieramy jednak informacje ze szkół, jaki podział zastosują. Uważam ponadto, że rozwiązanie hybrydowe jest krótkotrwałe, że po weekendzie majowym klasy 1-3 w pełni wrócą do nauczania stacjonarnego. Ale jak rzeczywiście będzie, przekonamy się pewnie za pięć dwunasta - podsumował wiceprezydent Koszalina.

Łagodzenie obostrzeń w innych przestrzeniach życia społecznego zaplanowano od poniedziałku w 11 województwach, w tym w Zachodniopomorskiem. Otwarte będą mogły zostać salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, choć w ścisłym reżimie sanitarnym. Nadal zamknięte pozostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Podobnie jak centra i galerie handlowe, przy czym zlokalizowane w nich sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie, pozostaną otwarte. Wciąż zamknięte będą hotele (wstępnie do 3 maja), teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Od 26.04 możliwe będzie uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Hale i kryte boiska udostępnione będą tylko dla sportów zawodowych. Wciąż zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Nie dla wszystkich jednak, bowiem, by korzystać z siłowni, już dawno znaleziono furtkę, wyrabiając sobie np. licencję zawodniczą Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2. W miejscach kultu religijnego również obowiązują limity - 1 os. na 20 m2. W dalszym ciągu pamiętać trzeba o noszeniu maseczek, dezynfekcji rąk, czy zachowywaniu dystansu społecznego.

W maseczce jest bezpieczniej niż bez niej, dlatego warto nosić ją wszędzie. Ale gdy mamy jej już dość, możemy znaleźć takie miejsca, w których nie są one obowiązkowe. Oczywiście bez maseczki możemy poruszać się po własnym domu, czy w czasie podróży prywatnym samochodem. Czy tylko te miejsca są na liście rządowego rozporządzenia, które określa gdzie za brak maseczki nie zostaniemy ukarani mandatem? Nie! Takich miejsc jest w sumie 10. Zobacz na kolejnych slajdach, gdzie - zgodnie z obecnymi przepisami - nie musisz mieć maseczki ani w inny sposób zasłaniać twarzy. Posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

10 miejsc, gdzie nie musisz nosić maseczki - tu nie dostanie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo