Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulga w spłacie kredytów 2020. Możesz zawiesić spłaty, zamienić z korzyścią już ustalone z bankiem wakacje kredytowe na ustawowe

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Jeśli wcześniej klient wystąpił o wakacje kredytowe na podstawie regulacji bankowych lub firm pożyczkowych, ustają one z mocy prawa z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie umowy z regulacji ustawowej.
Jeśli wcześniej klient wystąpił o wakacje kredytowe na podstawie regulacji bankowych lub firm pożyczkowych, ustają one z mocy prawa z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie umowy z regulacji ustawowej. Maciej Jeziorek / Polska Press
Dopiero od kilku tygodni obowiązuje ustawowe prawo kredytobiorców do zawieszenia spłaty długu. Wcześniej jednak banki i firmy pożyczkowe same proponowały skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych, ale na własnych zasadach. Ustalone w ustawie warunki są z reguły korzystniejsze od tych umownych, a prawo daje możliwość zamiany wcześniejszej ugody na zasady ustawowe. problem w tym jednak, że z zasad ustawowych mogą skorzystać tylko wybrani kredytobiorcy. Sprawdź więc czy jesteś w tym gronie, a jeśli tak - rozważ ponowne złożenie wniosku o zawieszenie spłat kredytu, tym razem na zasadach Tarczy Antykryzysowej 4.0.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wcześniejsze skorzystanie z zawieszenia spłat kredytu na zasadach zaproponowanych przez bank – czy nawet określonych bezpośrednio w umowie kredytowej gdyż zwłaszcza przy kredytach na znaczniejsze kwoty takie klauzule są standardowe – nie wyklucza możliwości skorzystania z zawieszenia spłat na zasadach wprowadzonych ustawą.

Utrata pracy wskutek koronawirusa daje prawo do zawieszenia spłaty kredytu na zasadach tzw. Tarczy 4.0

To ważne, bo rozwiązania ustawowe są niemal na pewno korzystniejsze od wynikających z umowy zawartej z bankiem czy innym kredytodawcą. Można w każdej chwili wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie ustawowe, które automatycznie zastąpi wcześniejsze porozumienie z bankiem. Rzecz niebagatelna, bo na warunkach umownych wg szacunków Związku Banków Polskich do wejścia w życie ustawy skorzystało z zawieszenia spłat długu ponad milion osób.
Jedyne ograniczenie, to spełnianie warunków uprawniających do skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych, wprowadzonych w przepisach ustawy, tzw. Tarczy 4.0.
Wakacje kredytowe znalazły się w ustawie o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, którą 22 czerwca podpisał Prezydent RP.

Okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 12 lipca na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 1108), a następnie do 26 lipca na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 lipca w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 1231).
Tarcza 4.0, weszła w życie 24 czerwca 2020 r. i zapewniła konsumentom regulowane powszechnymi przepisami wakacje kredytowe na wniosek zainteresowanego.

Zgodnie z tymi przepisami klient może zgłosić wniosek o zawieszenie umowy o kredyt konsumencki oraz hipoteczny. O taką ulgę ma prawo starać się ten, kto po 13 marca 2020 r. utracił pracę lub inne główne źródło dochodu.

Gdy w umowie występuje kilku kredytobiorców, np. małżeństwo, wystarczy, że jeden z nich utraci pracę lub inne główne źródło dochodu.
Ponadto, jeżeli kredytobiorca ma więcej niż jeden kredyt w tej samej instytucji finansowej, wniosek o zawieszenie umowy może obejmować tylko jeden z nich. Gdy jednak jest zadłużony w kilku bankach lub firmach pożyczkowych, w każdej z nich ma prawo poprosić o ustawowe wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe plus

– Zaletą „ustawowych wakacji” jest bez wątpienia to, że instytucje finansowe nie mają dowolności w ustalaniu ich warunków. Każdy klient może skorzystać z identycznego zwolnienia w spłacaniu rat, bez względu na to w jakiej instytucji finansowej zaciągnął zobowiązanie – komentuje Tomasz Jaroszek, ekspert platformy Kapitalni.org.

Nowe na dzieci. Kliknij i przeczytaj!

Z zawieszenia płatności na rzecz banku lub innej instytucji finansowej nie mogą skorzystać osoby, które pożyczyły pieniądze po 13 marca lub okres krótszy niż pół roku oraz takie, które nie straciły pracy. Ustawowe wakacje kredytowe nie dotyczą także kredytów studenckich, preferencji z programu „Rodzina na swoim” oraz kredytów z dopłatami BGK (kredyty mieszkaniowe na usuwanie skutków powodzi oraz osuwisk ziemnych i huraganów). W bankach z rozwiązania nie mogą skorzystać osoby, które mają już przeterminowane zadłużenie.

Jak zamienić wcześniejsze porozumienie na nowe

Jak zmienić warunki na wakacji kredytowych, mając prawo do korzystniejszych na podstawie Tarczy 4.0? Jeśli wcześniej klient wystąpił o wakacje kredytowe na podstawie regulacji bankowych lub firm pożyczkowych, ustają one z mocy prawa z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie umowy z regulacji ustawowej.
To oznacza, że pożyczkodawca, który np. w maju zgodził się na zawieszenie w spłacie zadłużenia na trzy miesiące, musi respektować kolejny wniosek klienta, który wystąpi o wakacje w lipcu na podstawie tarczy 4.0. Instytucja finansowa wskaże klientowi jedynie sposób, w jaki rozliczy zawieszenie spłaty umowy, która została automatycznie skrócona.

Kredytobiorca musi sam wystąpić o przerwę w spłacie kredytu. Najłatwiej zrobić to zdalnie – mailowo lub przez logowanie do systemu swojego banku lub firmy pożyczkowej.

Niektóre instytucje proszą o kontakt w tej sprawie z infolinią lub kontakt mailowy. We wniosku należy wpisać dane zobowiązania oraz złożyć oświadczenie o utracie głównego źródła dochodu (np. utracie pracy). Co ważne, ustawa nie wskazuje końcowej daty do której należy złożyć wniosek o wakacje kredytowe.
To klient decyduje na jaki czas chce zawiesić spłatę zobowiązania. Nie muszą być to trzy miesiące – czyli okres maksymalny. W tym okresie zainteresowany nie płaci rat z umowy, obowiązują go tylko opłaty za ubezpieczenie. Instytucja finansowa nie może także naliczać w tym okresie odsetek ani pobierać żadnych innych opłat.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulga w spłacie kredytów 2020. Możesz zawiesić spłaty, zamienić z korzyścią już ustalone z bankiem wakacje kredytowe na ustawowe - Strefa Biznesu