Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Krzywoustego w Kołobrzegu do przebudowy w przyszłm roku. Trwają konsultacje

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Konsultacje odbyły się w SP nr 8. Przyszło na nie ponad 20 osób
Konsultacje odbyły się w SP nr 8. Przyszło na nie ponad 20 osób Iwona Marciniak
Będą cztery pasy jezdni i kolejne rondo na ul. Krzywoustego w Kołobrzegu. I nowy mostek. Na sygnalizację świetlną raczej nie ma co liczyć. A właśnie o to najczęściej dopytywali mieszkańcy okolicy podczas spotkania w sprawie projektu przebudowy ulicy. Inwestycja ma ruszyć wiosną przyszłego roku i potrwać 7-8 miesięcy, z wyłączeniem sezonu. Jej koszt szacowany jest na ok.13 mln zł.

To tylko 510m, ale za to istotnej części głównej arterii łączącej centrum Kołobrzegu z drogą ekspresową nr 6 i jej węzłem Kołobrzeg Wschód. Chodzi o odcinek drogi wzdłuż ul. Krzywoustego, między Rondem Solidarności, a Rondem Patana. Zarządza nim Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Jego dyrektor Michał Żuber spotkał się z mieszkańcami Kołobrzegu, by poddać konsultacjom koncepcję projektu przyszłorocznej (jeśli nic się nie zmieni) inwestycji.

- To odcinek krótki, ale newralgiczny – tłumaczył zebranym, a jego trudność polega na konieczności "przełożenia" wielu sieci (wodociągowej, kanalizacyjnej, telefonocznej itd.). - Będą cztery pasma, po dwa w każdą stronę, rondo przy wyjeździe z ulicy Gryfitów, droga dla rowerów po obu stronach, przebudowane chodniki, oświetlenie.

Droga ma być więc poszerzona o ok. 3-4 m w stronę działek. Wyjazd z działek będzie z prawoskrętem – trzeba będzie dojechać do Ronda Patana i stamtąd dalej. Po staremu na tym odcinku będą się znajdować dwa przejścia dla pieszych, dobrze doświetlone.

I to właśnie owe przejścia okazały się budzić największy niepokój mieszkańców okolicy. Zdaniem większości przybyłych na konsultacje, powinny być wyposażone w sygnalizację świetlną. Co najmniej jedno z nich. Które? Co do tego na razie zgody wśród zebranych nie było. – W najbliższej okolicy jest szkoła, przedszkole , żłobek, Netto i działki. Kilka takich punktów, które są bardzo istotne dla poruszania się ludności w tym obszarze – mówiła jedna z kobiet. – Światła powinny być, bo tu wielokrotnie dochodziło do wypadków – podobnych głosów było więcej.

Michał Żuber przekonywał, że po zbudowaniu ronda sygnalizacja świetlna będzie zbędna, bo: - Będą dwa przejścia z „azylem” (wysepką między oboma kierunkami ruchu- przyp. red.) i rondo, które wpłynie na zmniejszenie prędkości przejeżdżających samochodów. Chodzi o to żeby w sposób bezpieczny upłynnić ruch, a nie dodatkowo go hamować. Projektując drogę nie zakładamy, że będą nią jeździli piraci drogowi, a na przejścia będzie wychodzić młodzież wpatrzona w komórki, ale że inwestycja będzie wykorzystywana zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Od karania tych, którzy te przepisy łamią jest policja.

Nie wszystkich przekonał, ale też nie uciął dyskusji: - Zbudujemy, zobaczymy co będzie się działo.
Zaprzeczył też, by mieszkańcy bloków tuż przy Krzywoustego, mogli liczyć na ekran dzwiękochłonny. Przynajmniej na pewni nie ma go w koncepcji projektu.

Nie wiadomo też jeszcze, jak zaawansowana będzie wycinka drzew. Z koncepocji wynika, że jest szansa na ocalenie szpaleru młodych drzewek od strony szkoły.
Konsultacje nie zakończyły się na tym spotkaniu. Swoje uwagi można nadal przekazywać, pisząc do sekretariatu ZZDW w Koszalinie, albo prościej – do biura prezydent Kołobrzegu lub pisząc do prezydent Anny Mieczkowskiej za pośrednictwem jej facebookowego fanpage.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto