Umowa na zastępstwo to umowa o pracę na czas określony, zawierana w celu zastąpienia osoby nieobecnej z przyczyn usprawiedliwionych.Przykładem takich sytuacji jest przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby lub wypadku przy pracy, korzystanie z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego, a także odbywanie służby wojskowej.
Zasadą jest, że do umowy na zastępstwo stosuje się przepisy o umowach na czas określony. Istnieje jeden wyjątek. W przypadku umowy na zastępstwo nie stosuje się - tak jak w przypadku innych umów na czas określony przepisów gwarantujących przedłużenie umowy do dnia porodu, gdy termin zakończenia umowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Umowa na zastępstwo powinna określać:
- rodzaj pracy,
- miejsce jej wykonywania,
- wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Ponadto w umowie należy podać nazwisko oraz funkcje osoby nieobecnej, którą się zastępuje, oraz termin zakończenia takiego zatrudnienia.
Z tym samym zastępcą pracodawca może zawierać dowolną liczbę umów. Oznacza to, ze nie stosuje się do niej zasady wynikającej z art. 25 (1) kodeksu pracy. Zatem w tym przypadku podpisania trzeciej umowy na czas określony nie będzie równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony.