Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upały 2019 CZERWIEC: Ostrzeżenia IMGW Uwaga na burze! Początek czerwca bardzo ciepły. Jak się chronić przed upałem 16.09.2019

Fitz
SPRAWDŹ GDZIE BĘDZIE BURZA RADAR BURZ I OPADÓW
SPRAWDŹ GDZIE BĘDZIE BURZA RADAR BURZ I OPADÓW archiwum
Upały 2019 w Czerwcu, sprawdź najnowsze ostrzeżenia IMGW przed upałem. Ostrzeżenie I stopnia przed upałem wydał IMiGW dla Lubuskiego i części Wielkopolskiego, ale już 3 czerwca ciepła była cała Polska – od 22 i 26 stopni na wschodzie do 30 i 28 na zachodzie. Także latem będzie sporo dni gorących. Sprawdź, jak się nie dać upałom.

Nad Polską przechodzi fala upałów. Początek czerwca jest naprawdę gorący. Sprawdzamy jak chronić się przed upałem, oraz kiedy możemy spodziewać się burz, które podczas upałów mogą być naprawdę groźne. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

UPAŁY 2019 Gdy jesteś w budynku

W największy upał instynktownie szukamy najchłodniejszych pomieszczeń i raz po raz słusznie bierzemy chłodny prysznic. Ale zarazem wielu ludzi otwiera okna i drzwi w nadziei na ulgę. – To błąd – komentuje pomorski synoptyk Krzysztof Ścibor. – Mają wtedy muchy, nieproszonych gości w klatkach schodowych i przeciągi. Zarazem zewnętrzne powietrze, nagrzane do 50-60 stopni, jest bardzo dynamiczne i napotykając w drzwiach i oknach ciąg, wchodzi zastępując chłodne powietrze z wnętrza. Pomijając wietrzenie – najlepiej wcześnie rano lub w nocy, mam pozamykany dom i dlatego chłodek, bez klimy.

Uwaga! Nie tylko produkty żywnościowe, ale i leki przechowuj w chłodzie.

  • Czerwiec: upalny na początku, potem ciepły, jednak z burzami.
  • Lipiec: w pierwszej połowie 25 stopni, druga połowa wręcz upalna.
  • Sierpień: ciepły i suchy, nawet 30 st. C w cieniu.

Pogoda na wakacje i upały - Ile będzie stopni w czerwcu sprawdź >>>> 25.06.2019

Upał może być nie tylko przykry, ale i groźny. Jeśli nie czujesz się w pełni sił, zostań w domu, zamknij okna, ochłodź się prysznicem. Gdy jesteś na zewnątrz, pij dużo wody, noś nakrycie głowy, odsapnij w cieniu lub chłodnym pomieszczeniu. Po wezwaniu karetki do nieprzytomnego, ułóż go na boku; przytomnego na wznak, a potem wachluj i skrapiaj – po przeniesieniu w chłodniejsze miejsce.

Czego nie robić w trakcie BURZY? SPRAWDŹ PODSTAWOWE ZASADY PODCZAS EKSTREMALNYCH ZJAWISK POGODOWYCH

  • Wyjdź z wody, jeśli jesteś na łódce - przypłyń natychmiast do brzegu - porażenie piorunem na środku jeziora jest o wiele bardziej prawdopodobne.
  • Pamiętaj! Na porażenie piorunem bardzo narażone są osoby, które przebywają na otwartym terenie. Nie lekceważ zbliżającej się burzy - piorun może uderzyć nawet, jeśli wydaje ci się, że jest ona jeszcze daleko.

  • W trakcie burzy nie używaj telefonu komórkowego. Odłóż też takie sprzęty, jak wędki, kije golfowe, itp. Poszukaj schronienia. Bardzo bezpieczny jest samochód (pod warunkiem, że nie zaparkowałeś go pod drzewem!).

  • Na otwartej przestrzeni w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi. Złącz nogi i przykucnij. Trzymaj się z dala od metalowych elementów (słupy, siatki, znaki drogowe). Unikaj wysokich obiektów, jeśli znajdujesz się w większej grupie - należy się od siebie oddalić.

Ostrzeżenia IMGW dla Polski - SPRAWDŹ czy w twoim regionie będzie burza. www.pogodynka.pl/ostrzezenia

Słońce znajdzie się nad Zwrotnikiem Raka dziś siedem minut po godzinie 12. O tej porze zacznie się więc u nas lato. Dzień będzie najdłuższy, a noc najkrótsza. Kiedy mają pojawić się burze? Czytaj na kolejnych slajdach --->Zobacz także: Koszalin: Konferencja dotycząca wakacji w Koszalinie

IMGW ostrzega: Dzisiaj gwałtowna zmiana pogody! [radar, mapa...

Jak się zachować w trakcie burzy? Większość z nas pamięta o odłączeniu urządzeń elektronicznych i o tym, aby nie stawać pod drzewem. Co jednak w wypadku, gdy burza zastanie nas podczas kąpieli w jeziorze lub podczas wycieczki rowerowej? Sprawdź w galerii, czy wiesz jak zachować się w wypadku niebezpieczeństwa ---->

Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...

Upał pod gołym słońcem

Przede wszystkim najlepiej ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza między godz. 10 a 15. Jeśli nie możesz, przynajmniej włóż na siebie coś lekkiego, jasnego i przewiewnego – najlepiej z bawełny lub lnu. Także przewiewne i lekkie buty.

Unikaj forsownego wysiłku fizycznego, a w upale takim będzie nawet marsz.

Przechodząc obok kościoła, wstąp – pomodlisz się, a przy okazji odsapniesz w chłodzie zapewnionym przez jego grube mury. Jeśli jesteś blisko hipermarketu, wejdź i przejdź się koło regałów lodówkowych – poczujesz wyraźną ulgę.

Nawet na chwilę nie zostawiaj w samochodzie dzieci ani zwierząt.

Pij dużo wody. Spożywaj chłodne, lekko solone potrawy. Dużo owoców i warzywa da ci potrzebną dawkę potasu (pomidory, pomarańcze, sałata, ogórki, marchew).

Nie wskakuj do wody bez wstępnego opłukania i przyzwyczajenia ciała do różnicy temperatur.

Uwaga! Pierwsza zasada wycieczkowa: okrycia głowy, szczególnie dla dzieci.

Gdy jednak upał da w kość

W przypadku takich objawów jak zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca czy stan podgorączkowy, należy natychmiast się przemieścić do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi.

Do osoby majaczącej, mającej drgawki, gorącą i suchą skórę, tracącej przytomność trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie. W tym czasie powinno się tę osobę przenieść w chłodniejsze miejsce. Nieprzytomną kładziemy na boku. Przytomną – na plecach, podwyższamy nogi i miednicę, przykładamy zimne okłady do szyi, pach i pachwin, wachlujemy, spryskujemy wodą o temperaturze 25-30 st.

Uwaga! Nie podajemy żadnych leków!

Jeśli masz sąsiadów w podeszłym wieku, chorych, samotnych – zajrzyj do nich.

Upały przeplotą burze

Skoro lato 2019 będzie w Polsce słoneczne i ciepłe, a nawet upalne, oznacza to również gwałtowne burze z piorunami. Jak się chronić przed nimi?

  • Śledź lokalne prognozy pogody i radar burz online, żeby burza nie zaskoczyła cię w niebezpiecznym miejscu.
  • Wyjdź z jeziora czy z morza i oddal się.
  • Nie chroń się pod drzewem, unikaj wysokich obiektów.
  • Złącz nogi – im bardziej rozstawione, tym silniejsze porażenie ciała.
  • W górach zejdź z punktu wystającego ponad otoczenie.
  • W pomieszczeniu i w aucie zamknij okna; w domu wyłącz z sieci sprzęt elektroniczny.

Gdzie gdzie jest burza - radar burzowy LIVE. Ostrzeżenia IMGW

Sprawdzaj na bieżąco mapy pogodowe, oraz ostrzeżenia IMGW. Oto kilka przydatnych linków. Sprawdzisz na nich w czasie rzeczywistym, w jakim miejscu są wyładowania atmosferyczne, w jakim kierunku przemieszczają się burze [radar burzowy live, radar opadów, ostrzeżenia pogodowe]:

Radar burzowy online. Gdzie jest burza na żywo?

Interaktywna mapa burzowa - kliknij i sprawdź, gdzie jest burza:
Mapa burzowa Polski

Pogoda na lato 2019 [Pogoda na wakacje] Kiedy będzie burza? Jaka będzie pogoda tego lata? Amerykańska prognoza pogody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo