Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości ​i toast: Koszalińskie obchody 25 lat wolności

Marzena Sutryk
4 czerwca 1989 roku, dzień wyborów. Tak wyglądało głosowanie w lokalu wyborczym w Świeszynie.
4 czerwca 1989 roku, dzień wyborów. Tak wyglądało głosowanie w lokalu wyborczym w Świeszynie. Jerzy Szych 
Sesja naukowa, premiera filmu dokumentalnego, wręczanie odznaczeń, wystawa z historycznymi dokumentami z epoki - to wszystko zostało zaplanowane w ramach środowych koszalińskich obchodów 25 lat wolności, do organizacji których włączyło się - oprócz miasta - kilka instytucji: "Solidarność", Archiwum Państwowe w Koszalinie, IPN oddział w Szczecinie.

Wszystko rozpocznie się o godzinie 13 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (Plac Polonii 1). O tej godzinie zostanie otwarta wystawa "25 lat wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku w województwie koszalińskim w źródłach i dokumentach".

Potem zostanie wyświetlony film "25 lat wolności" (wyprodukowany przez TKK Mx Koszalin), a okolicznościowe odznaczenia i nagrody zostaną wręczone uczestnikom tematycznej gry miejskiej dla młodzieży. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się też sesja naukowa. W jej ramach będzie można między innymi wysłuchać Stanisława Flisa z Archiwum Krajowej Komisji NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, który wygłosi referat "Wokół wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku".

Z kolei Michał Ruczyński z koszalińskiej delegatury IPN, opowie o sytuacji koszalińskiej "Solidarności" w przededniu czerwcowych wyborów sprzed 25 lat. W programie zaplanowana została też debata, w której udział wezmą lokalni dziennikarze, historycy, działacze środowiska antykomunistycznej opozycji. 

4 czerwca na placu Zwycięstwa

W środę w samo południe na placu przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Koszalinie rozpocznie się spotkanie wspomnieniowe poświęcone wyborom 4 czerwca 1989. 

Na placu, podobnie jak w wielu innych miastach kraju (projekt jest realizowany we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP), zostanie ustawionych około 30 takich samych urn wyborczych. W tym samym miejscu, w ciągu całego dnia, będą mogli spotkać się starsi i młodsi mieszkańcy, by wspominać zwycięstwo sprzed 25 lat. To ma być okazja do dyskusji o tym, jak udało się wykorzystać wolność i demokrację. 

W samo południe zostanie też wzniesiony toast za wolność sokiem i wodą. 

Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka Brama Grodzka w Lublinie, który tak o nim mówi: - To wtedy ludzie zdecydowali, że chcą zmian i dzięki nim zmienił się w Polsce ustrój. Namacalnym symbolem tych wydarzeń jest urna wyborcza. Zburzenie muru berlińskiego jest oczywiście dużo bardziej atrakcyjne wizualnie niż spokojne wybory, ale zaniechaniem z naszej strony jest to, że nie świętujemy tej daty tak, jak powinniśmy. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że w budynkach ich szkół, w których spędzają tyle czasu, działa się historia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!