Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ursula von der Leyen i Christine Lagarde. Kobiety przejmują stery w Unii Europejskiej. Silne i kontrowersyjne

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
East News/AFP
Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen oraz Francuzka, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego zostały we wtorek wyznaczone na najważniejsze stanowiska Unii Europejskiej. Von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej, a Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego. Pierwszy raz w historii kobiety przejmą polityczny i gospodarczy ster Wspólnoty Europejskiej. Wybór obu pań budzi jednak kontrowersje.

- Po pierwsze, wybraliśmy dwie kobiety i dwóch mężczyzn na cztery kluczowe stanowiska – idealna równowaga płci. Bardzo mnie to cieszy, bo Europa jest przecież kobietą – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, którego rolą było koordynowanie procesu negocjacji.

- Wybór unijnych liderów oraz decyzje kanclerz Angeli Merkel, architekta tych wyborów, pokazuje, że mamy do czynienia z końcem szklanego sufitu dla kobiet chcących zajmować najwyższe stanowiska czy to w Unii Europejskiej, czy w konserwatywnych do tej pory pod tym względem Niemczech i niemieckiej chadecji - mówi Agencji Informacyjnej Polska Press dr Paweł Kowal, politolog i były wiceminister spraw zagranicznych.

Kim są najważniejsze kobiety Unii Europejskiej?

"Christine Lagarde bardziej nadawałaby się na szefową Komisji Europejskiej niż szefową Europejskiego Banku Centralnego" – pisze przewrotnie o kandydaturze Francuzki najważniejszy niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung w swoim komentarzu redakcyjnym. Niemcy bardzo liczyli na stanowisko szefa EBC. Miał nim zostać Jens Weidmann, obecny szef Bundesbanku ceniony przez niemieckich ekonomistów i biznes. FAZ wytyka Christinie Lagarde, że jest prawniczką i politologiem, a nie ekonomistką. Nie jest to przypadek odosobniony. Jerome Powell, nominowany przez Donalda Trumpa szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej również nie jest ekonomistą, ale absolwentem prawa i nauk politycznych z bardzo dużym doświadczeniem w bankowości inwestycyjnej.

Podobnie imponującą karierą może pochwalić się Christine Lagarde, która była pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów Francji, pierwszą szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a teraz ma zostać pierwszą szefową EBC. Amerykański magazyn Forbes od lat umieszcza ją w rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata, w ostatnim czasie obok Angeli Merkel oraz Theresy May.

Lagarde jako piętnastolatka zdobyła mistrzostwo Francji w pływaniu synchronicznym, jako 17-latka pracowała w biurze amerykańskiego parlamentarzysty Williama Cohena. We Francji studiowała prawo oraz nauki polityczne. Na swoim koncie ma jednak również porażki. Dwa razy próbowała dostać się do prestiżowej szkoły administracji, ENA, słynnej kuźni kadr francuskiego świata polityki, i dwa razy nie udało jej się tam dostać. Ukończenie ENA gwarantuje stanowisko we francuskiej administracji i uzyskanie procentujących w kolejnych latach koneksji. Swoją karierę Lagarde zaczęła robić w USA, gdzie po latach pracy w znanej kancelarii Baker&McKenzie została szefem oddziału na Francję. Zaczęła obracać się w świecie polityki. W 2005 r została nominowana na ministra handlu i przemysłu. Dzięki niej francuski eksport przeżywał rozkwit. Lagarde postawiła na rozwój nowych technologii.

W 2011 r, kiedy w atmosferze seks-skandalu Dominique Strauss-Kahn odchodził ze stanowiska dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Lagarde zostaje jego szefową.

Wokół postaci przyszłej szefowej Europejskiego Banku Centralnego nie brak jednak kontrowersji. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego została uznana winną zaniedbań, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, kiedy pełniła funkcje ministra finansów - orzekł w 2016 r. francuski sąd. Sąd nie nałożył jednak żadnej kary na Christine Lagarde. Szefowa MFW była sądzona w związku z ugodą finansową na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie. Lagarde od samego początku twierdziła, że jest niewinna.

O ile wybór Lagarde na stanowisko szefowej EBC jest już przesądzony, o tyle Ursula von der Layen będzie musiała zbudować koalicję, aby uzyskać poparcie Parlamentu Europejskiego, który ma glosować nad jej kandydaturą w połowie lipca.

Ursula von der Leyen, podobnie, jak Christina Lagarde ma dwa dyplomy: z wykształcenia jest ekonomistką oraz lekarzem - ginekologiem. Studiowała między innymi w London School od Economics. Mieszkała zagranicą, w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ma siedmioro dzieci, a jej mężem jest niemiecki arystokrata Heiko von der Leyen.

Po latach kariery medycznej w 1990 roku wstąpiła do niemieckiej CDU. Pełniła funkcję ministra spraw społecznych. Von der Leyen jest znana jako zwolenniczka głębszej integracji europejskiej. - Moim celem są Stany Zjednoczone Europy - mówiła, dodając, że wzorem dla federacji europejskiej mogłyby być właśnie USA czy Niemcy. Wskazywała, że w realiach światowej konkurencji wspólna waluta nie wystarczy i potrzebna jest unia polityczna.

W 2013 roku została ministrem obrony. Jej kadencja przypadła na trudny okres dla niemieckiej armii. Von der Layen opowiadała się za zwiększeniem jej liczebności i wydatków na Bundeswehrę. Niemiecka minister obrony zapewniała o realizacji celów NATO, choć to za jej czasów topniejąca regularnie liczba żołnierzy Bundeswehry spadła do najniższego poziomu w powojennej historii RFN - 166,5 tysięcy. Ponadto krytycy von der Leyen podnosili argument, że duża część ciężkiego sprzętu Bundeswehry, w tym samoloty i czołgi, nie nadaje się obecnie do użycia. Niemieckie media oskarżają von der Layen o niegospodarność.

Ursula von der Layen w 2017 r. zasłynęła obroną Polski w programie niemieckiej telewizji reagując na krytyczną ocenę sytuacji w Polsce i na Węgrzech ze strony innych uczestników programu. Niemiecka minister mówiła wówczas, że chciałaby "wziąć w obronę kraje wschodnioeuropejskie". - Trzeba być świadomym tego, jaki wysiłek musieli podjąć Bałtowie, aby żyć w wolności, by stać się członkiem Unii Europejskiej, by spełnić kryteria strefy euro, jak dużo osiągnęła Polska, która z Solidarnością odgrywała rolę prekursora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ursula von der Leyen i Christine Lagarde. Kobiety przejmują stery w Unii Europejskiej. Silne i kontrowersyjne - Portal i.pl