Urząd wzywa nieżyjącego astronoma

  Urząd wzywa nieżyjącego astronoma

  Rajmund Wełnic rajmund.welnic@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Urząd wzywa nieżyjącego astronoma
  Poczta Polska wezwała właśnie Adama Giedrysa, słynnego astronoma-amatora. Sęk w tym, że pan Adam, nie żyje od ponad 10 lat!
  Urząd wzywa nieżyjącego astronoma

  Nasz komentarz

  Nasz komentarz


  Zupełnie niedawno miałem podobną przygodę z ZUS-em. Po śmierci bliskiej mi osoby ta instytucja wzywała ją do stawienia się celem załatwienia pewnej sprawy emerytalnej. Listy wysłał ZUS, który m.in. wypłacił już zasiłek pogrzebowy! Zupełna zgroza i znieczulica. Jak widać jesteśmy numerkiem w komputerze, który ktoś może zapomnieć skasować.

  Rajmund Wełnic  O sprawie powiadomili nas sąsiedzi Adama Giedrysa z kamienicy przy ulicy Kościuszki, w której przez kilkadziesiąt astronom prowadził swoje obserwatorium.

  - List znalazłem w naszej skrzynce pocztowej. Nie zwróciłem uwagi na adresata i otworzyłem kopertę - mówi nasz Czytelnik (dane do wiad. red.). - Wtedy zorientowałem się, że to wezwanie dla pana Adama, aby załatwił coś na poczcie w związku z zaległościami abonamentu telewizyjnego.

  Nasz rozmówca nie mógł uwierzyć, że poczta popełniła taką gafę. - Dlatego zwróciłem się z tym do gazety. To skandal, aby po 10 latach od śmierci tak wspaniałego człowieka nie wiedzieli o tym na poczcie.

  Pismo wysłał pocztowy wydział abonamentu RTV, kartoteka w Białogardzie.
  Informuje w nim, że Adam Giedrys nie dopełnił w roku 2005 formalności pozwalających na zwolnienie z opłat abonamentowych. Stracił więc do tego prawo i ma już zaległości. Poczta zaprasza go do siebie, aby przedstawił dokumenty poświadczające, że skończył 75 lat i złożył oświadczenie, które dołączono do pisma. Jest także formularz wniosku o umorzenie długu.

  - Jestem zszokowany, to tylko dowodzi, jaki bałagan panuje na poczcie - mówi poruszony Mirosław Otolski, wychowanek Adama Giedrysa, który do dziś wprowadza w tajniki astronomii młodych mieszkańców Szczecinka. - Nie są nawet świadomi tego, że pod tym adresem już nikt nie mieszka.

  Jerzy Książak, szef "dużej" poczty w Szczecinku, rozkłada ręce: - Te wezwania wystawia kartoteka RTV w Białogardzie, my tylko je dostarczamy - stwierdził.

  Jak jednak możliwe, aby pomyłki nie wyłapano w Szczecinku? Przecież listonosze powinni znać swoje rejony i ludzi, którzy tam mieszkają. - W tym rejonie pracuje nowy listonosz, na dodatek z Barwic i mógł nie znać pana Adama Giedrysa, za pomyłkę przepraszamy bliskich i znajomych pana Adama - dodaje Jerzy Książak.

  W białogardzkiej kartotece wyjaśniono nam natomiast, że najpewniej nikt nie wyrejestrował zmarłej osoby. - Abonent pozostał w komputerze i system automatycznie wysłał mu zawiadomienie. My tu w Białogardzie nie znaliśmy tego pana, więc nie mogliśmy go sami wyrejestrować - powiedziała nam pracownica.

  Adam Giedrys

  Zmarł 26 grudnia 1997 roku w wieku 79 lat. Był z zamiłowania astronomem, a z zawodu krawcem. Przez jego obserwatorium przy ul. Kościuszki w Szczecinku przewinęły się tysiące uczniów. Dzięki jego staraniom u progu lat 70-tych Amerykanie pokazali w naszym mieście skałę przywiezioną z Księżyca przez misję Apollo. W roku 1983 Jerzy Domaradzki nakręcił film "Planeta Krawiec", oparty na motywach życia Adama Giedrysa (grał w nim Kazimierz Kaczor).

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecinka

  Wideo ze Szczecinka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie