Usłyszał zarzut gwałtu na 86-latce. Psychiatra komentuje

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
37–letni Patryk M. z Kołobrzegu usłyszał zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu do 15 lat więzienia.
37–letni Patryk M. z Kołobrzegu usłyszał zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu do 15 lat więzienia. archiwum
Udostępnij:
37–letni Patryk M. z Kołobrzegu usłyszał zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu do 15 lat więzienia. Jego ofiara, to 86–letnia kobieta, którą dobrze znał. Ani brutalność, ani różnica wieku między napastnikiem, a ofiarą nie zaskakują doświadczonego lekarza psychiatry, autora wielu ekspertyz sądowo–psychiatrycznych, dra Jerzego Pobochy: - Są ludzie, którzy jak materiał wybuchowy, w określonych warunkach mogą być bardzo niebezpieczni.

Przypomnijmy, mowa o wydarzeniach, które rozegrały się 17 maja, w godzinach nocnych w Kołobrzegu. Do tamtejszego szpitala trafiła 86–letnia kobieta. Miała połamane żebra. Opowiedziała o pobiciu i gwałcie. W tej sprawie szokujące było również to, że starsza pani wskazała jako sprawcę, partnera swojej bliskiej krewnej. Policja szybko wpadła na trop mężczyzny. 37–latek w chwili zatrzymania był pijany. Jego przesłuchanie było możliwe dopiero następnego dnia. Jak mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, prokurator Ryszard Gąsiorowski, mężczyzna nie przyznał się do winy: - Odmówił też składania wyjaśnień. Ale policja zebrała mocny materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazuje właśnie na tego człowieka.

Jakie mogły być motywy jego działania? - Trwa śledztwo, które nawet gdyby podejrzany nie chciał mówić, ma wyjaśnić czym się kierował. Czy wystąpiły jakieś zaburzenia czynności psychicznych - tłumaczy prokurator - Czy te zakłócenia były spowodowane alkoholem, narkotykami. To kwestie do ustalenia.

Ta szokująca historia nie zaskakuje psychiatry sądowego, dra Jerzego Pobochy: - Zdarzało mi się badać podobną sprawę – mówi. - Tego konkretnego przypadku nie znam, ale męski popęd seksualny u osób mających obniżoną uczuciowość wyższą, nie mających hamulców, może doprowadzić do drastycznych działań, gdy nadarza się ku temu okazja. Alkohol sprawia, że kontrola kory mózgowej nad zachowaniami u takich osób jest jeszcze mniejsza. Hamulce puszczają, zwłaszcza przy poczuciu bezkarności i nie liczeniu się z konsekwencjami, w przypadku trudności w przewidywaniu odległych skutków swoich działań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Witold Waszczykowski o stałej obecności armii USA w Polsce

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie