Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Maleją ulgi na wykup mieszkań komunalnych

(r)
Większość budynkow komunalnych w Szczecinku mieści się w poniemieckich kamienicach.
Większość budynkow komunalnych w Szczecinku mieści się w poniemieckich kamienicach. Rajmund Wełnic
Najemcy mieszkań komunalnych w Szczecinku noszący się z zamiarem ich wykupienia powinni się pośpieszyć. Od nowego roku otrzymają mniejsze ulgi na mieszkania wybudowane przed 1960 rokiem.

Szczecineccy radni od kilku lat konsekwentnie zmniejszają bonifikaty dla najemców wykupujących mieszkania komunalne. Jeszcze nie tak dawno mieszkanie można było kupić nawet za 5 procent jego wartości rynkowej (gdy wszyscy lokatorzy kupowali je jednocześnie).

Standardowo obowiązywały jednak długo - także wysokie - 80-procentowe ulgi. Potem stopniowo je zmniejszano i od 2009 roku obowiązywały następujące stawki - 50 procent dla mieszkań zbudowanych po roku 1960 i 75 procent na lokale starsze (plus 10 procent, jeżeli robią to wszyscy najemcy). Dodatkowy procent ulgi można uzyskać rezygnując ze zwrotu waloryzowanej kaucji mieszkaniowej.

Teraz radni obcięli bonifikatę na mieszkania starsze - a tych w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest najwięcej - do 65 procent. To faktyczna różnica w kieszeni od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wielkości mieszkania i jego wyceny przez biegłego. 50-procentowa ula na mieszkania nowsze (zbudowane po 1960 roku) pozostaje bez zmian. Uchwała jest już przyjęta, ale jeżeli ktoś chciałby wykupić swoje lokum, to ma jeszcze kilka miesięcy na decyzję.

Nowe stawki ulg zaczną obowiązywać od stycznia 2013 roku. Wnioski najemców złożone w ZGM i ratuszu do końca tego roku będą więc jeszcze rozliczane według starych zasad choć formalnie wykup nastąpi już w nowym roku. Dodajmy jeszcze, że wykup mieszkań komunalnych w budynkach wybudowanych lub gruntownie wyremontowanych po roku 2000 przez okres 15 lat jest zabroniony.

W Szczecinku jest jeszcze około 2300 mieszkań komunalnych, z czego większość w budynkach poniemieckich (do roku 1960 nowych budynków praktycznie się nie budowało). W minionych latach liczba wykupionych mieszkań wahała się od kilkudziesięciu do grubo ponad stu. Po zmniejszeniu ulg spadła do zaledwie około 30 rocznie. I to łącznie z tym sprzedanymi bezpośrednio przez ratusz (część mieszkań w Szczecinku jest bowiem wciąż jeszcze własnością miasta, a nie ZGM).

Dochody ze sprzedaży są ekstra pieniędzmi zmniejszającymi deficyt ZGM, który w ostatnich latach miał z tego tytułu około miliona złotych przychodów. Spółka woli też wystawiać na przetarg na wolnym rynku wolne mieszkania, choć nawet kilkadziesiąt rocznie jest wynajmowanych rodzinom wytypowanym przez komisję problemów społecznych Rady Miasta i burmistrza.

Właścicielem mieszkania komunalnego stać się dzisiaj trudniej nie tylko z powodu spadających ulg. Wielu najemców - nawet myślących o wykupie - po prostu na to nie stać. Przy zaostrzonych kryteriach przyznawania kredytów przez banki coraz mniej osób je dostaje. - Zamieniliśmy się na większe mieszkanie w bloku w nadziei, że będziemy mogli je wykupić, ale musielibyśmy zapłacić około 60 tysięcy zł, a w banku takiego kredytu nie dostaniemy - powiedziała nam jedna z lokatorek bloku przy ulicy Wyszyńskiego.

Dlaczego ratusz tnie ulgi? Bo radni uważają, że miasto nie powinno robić "prezentów" najemcom w sytuacji, gdy pozostali mieszkańcy Szczecinka marzący o własnym M, zwykle muszą się zadłużyć na kilkadziesiąt lat. A jeszcze nie tak dawno najemcy mogli kupić swoje mieszkania za naprawdę symboliczne pieniądze.

Z drugiej strony stawiali się właścicielami i członkami wspólnot mieszkaniowych, na których spadały koszty remontów często bardzo zdewastowanych kamienic.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera