Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na słońce

Supernowa
Naukowcy z Izraela opracowali oni specjalne samoprzylepne paski mierzące poziom ultrafioletu słonecznego docierającego do skóry człowieka.

- Można je stosować jako uzupełnienie filtrów do opalania - podkreśla pomysłodawca dr Ori Faran. Stworzony w jego pracowni gadżet ma rozmiary niedużej monety. Przykleja się go do skóry w miejscu, na które stale padają promienie słoneczne.

Kiedy dawka nadfioletu przekroczy dopuszczalny dla danego typu skóry poziom, pasek zmienia kolor informując o zagrożeniu.

Pasek mierzy całkowity poziom promieniowania ultrafioletowego wchłoniętego przez skórę. Jego ilość zależy zarówno od natężenia promieni słonecznych w danym miejscu kuli ziemskiej, jak i od czasu naświetlania skóry. - Ludzie korzystający z kremów ochronnych sądzą, że jeśli się nimi stale smarują, mogą się opalać przez cały dzień.

To błędne przekonanie. Jeśli bowiem na słońcu będziemy przebywali przez kilkanaście godzin, całkowita dawka promieni wchłonięta przez nasze ciało może być - mimo ochronnego działania kremu - bardzo wysoka - tłumaczy prof. Faran.
Fotochemiczne receptory w pasku zmieniają swój kolor, w miarę jak zwiększa się poziom wchłoniętego promieniowania.

Naukowcy opracowali trzy wersje produktu - dla osób o jasnej karnacji, którzy są najmniej odporni na UV, średniej i ciemnej karnacji. Ci ostatni mogą najdłużej przebywać na słońcu.

- Jeśli dawkomierz poinformuje o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu dla danego typu skóry, należy ponownie nasmarować się kremem z filtrem, a najlepiej przestać się opalać - doradza naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!