Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na tatuaże z czarnej henny. Sanepid ostrzega przed niebezpieczną substancją

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, że tatuaż wykonany henną z dodatkiem PPD (p-fenylenodiamina) dla osób uczulonych może skończyć się wystąpieniem zmian skórnych, wyprysków, obrzęków, pęcherzy i owrzodzeń.

Tatuaże z henny są hitem na nadmorskich promenadach. Młoda dziewczyna siedząca na taborecie nad brzegiem morza z pędzelkiem w dłoni zamiast igły, proponująca wykonanie letniego tatuażu z henny, nie wzbudza strachu, jaki wywołuje prawdziwy tatuaż. Jednak skutki mogą być fatalne, zwłaszcza dla osób uczulonych na składnik PPD (p-fenylenodiamina).

Trwa głosowanie...

Czy miałeś/miałaś kiedyś tatuaż z henny?

- Malowanie ciała przy użyciu naturalnej henny nie jest szkodliwe dla skóry, mimo to efekt nie jest do końca pożądany. Tatuaż wykonany przy użyciu naturalnej henny znika po kilku dniach od momentu naniesienia barwnika na skórę, a dodatkowo daje brązowe, brązowo-pomarańczowe lub brązowo-czerwone zabarwienie, co nie wygląda atrakcyjnie - mówi Tomasz Augustyniak, pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. - Dlatego też bardzo często dla uzyskania ciemniejszych kolorów, np. czarnego lub niebieskiego oraz trwalszych malowideł, dodawane są substancje chemiczne, a najczęściej jest nią p-fenylenodiamina (PPD). Związek ten jest aminą aromatyczną określaną również jako „sztuczna henna”. Barwnik ten działa silnie uczulająco, a najczęstsze objawy alergii następują w tzw. mechanizmie opóźnionym, czyli nawet po dwóch tygodniach od nałożenia barwnika na skórę. U osób uczulonych po wykonaniu tatuażu z dodatkiem p-fenylenodiaminy może pojawić się zaczerwienienie, zmiany wypryskowe, obrzęk, swędzenie i pęcherze, a następnie ropiejące owrzodzenia na skórze - ostrzega Augustyniak.

Zgodnie z prawem, a w szczególności z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. p-fenylenodiamina i jej sole to substancje, które mogą znajdować się w farbach do włosów oraz można uznać je za bezpieczne dla konsumentów w przypadku stosowania na rzęsy. Jak sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni?

- Dobrą praktyką jest wykonanie próby, jednak należy pamiętać, że reakcje uczuleniowe są najczęściej wywołane mechanizmem opóźnionym, dlatego ciężkie zmiany skórne mogą się pojawić nawet po 48-72 godzinach od kontaktu z alergenem - uprzedza inspektor.

Po tatuażu z henny na ciele mogą pojawić się zmiany wypryskowe, obrzęk, swędzenie i ropiejące owrzodzenia.

Zobacz także: Jak tatuaże wyglądają na starszych osobach?

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga na tatuaże z czarnej henny. Sanepid ostrzega przed niebezpieczną substancją - Głos Pomorza