MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VII Bałtycki Konkurs Chórów "Pomerania Cantat" 2024 już za niecały miesiąc

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Udział w konkursie jest dla zespołów chóralnych nie tylko przeżyciem artystycznym, ale przede wszystkim możliwością konfrontacji  własnych umiejętności wokalnych z innymi zespołami.
Udział w konkursie jest dla zespołów chóralnych nie tylko przeżyciem artystycznym, ale przede wszystkim możliwością konfrontacji  własnych umiejętności wokalnych z innymi zespołami. archiwum
8 czerwca rozpocznie się w Filharmonii Koszalińskiej VII Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat” Koszalin-Słupsk. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 82 zespoły z całej Polski.

- Już od pierwszej edycji w 2015 roku konkurs spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem zespołów chóralnych Województwa Zachodniopomorskiego, a także szerokim odzewem ogólnopolskim i powoli międzynarodowym. W dotychczasowych edycjach wzięło udział 82 zespoły i oceniało go 18 jurorów – profesorów polskich uczelni muzycznych oraz profesor  z Litwy. Zarówno chóry, jak i jurorzy zgodnie podkreślają wyjątkowy charakter konkursów koszalińskich ze względu na znakomite walory akustyczne sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej - przypomina Radosław Wilkiewicz, dyrektor konkursu.

- Po każdym konkursie docierają do nas z Polski bardzo pozytywne echa z wielu środowisk chóralnych oraz muzycznych ośrodków akademickich. Jako profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie pragnę podkreślić wsparcie merytoryczne jej Wydziału Edukacji Muzycznej, gdyż profesorowie uczelni regularnie zasiadają w jury konkursu. W edycję koszalińską aktywnie angażuje się Politechnika Koszalińska wraz z Chórem PK „Canzona”, którego jestem dyrygentem.

Udział w konkursie jest dla zespołów chóralnych nie tylko przeżyciem artystycznym, ale przede wszystkim możliwością konfrontacji  własnych umiejętności wokalnych z innymi zespołami. Biorą w nim udział zarówno zespoły o wysokich umiejętnościach wykonawczych, jak i te rozwijające się i aspirujące do poziomu tych pierwszych. „Pomerania Cantat” organizowany jest w pięciu kategoriach: chórów szkolnych, dorosłych i seniorów, otwartej wiekowo oraz zespołów wokalnych. Uczestnicy oceniani są przez wybitnych znawców sztuki chóralnej, dyrygentów, profesorów akademii muzycznych.

- Od początku konkursu, mając na sercu ideę propagowania polskiej muzyki narodowej utworzyliśmy dodatkową konkurencję: wykonanie utworu lub opracowania utworu Stanisława Moniuszki, patrona Filharmonii Koszalińskiej. Za najlepsze wykonanie zespoły uzyskują Laur Moniuszkowski w każdej kategorii. W nadchodzącej edycji proponujemy również zespołom rywalizację w ramach wykonania utworu w języku kaszubskim i uzyskania w kategorii Lauru Kaszubskiego — zdradza dyrektor konkursu.

Organizatorami są Stowarzyszenie Pomerania Cantat wraz z Gminą Miasto Koszalin oraz Filharmonią Koszalińską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera