Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białogardzie działa "ogrzewalnia" dla bezdomnych

Jakub Roszkowski [email protected]
Bezdomni z Białogardu w zrujnowanym budynku kolejowym niedaleko dworca PKP.
Bezdomni z Białogardu w zrujnowanym budynku kolejowym niedaleko dworca PKP. Kuba Roszkowski
8 bezdomnych i 32 rodziny zagrożone bezdomnością mają pod opieką pracownicy MOPS w Białogardzie. Otwarto już dla nich "ogrzewalnię", uruchomione zostaną też mieszkania treningowe.

Już od przedwczoraj można u pracownika ds. bezdomności w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej składać wnioski o przyznanie mieszkania treningowego.

- Będą trzy takie mieszkania - mówi Karolina Krzemińska- Kumpin, nowa dyrektor MOPS. - Maksymalny okres wynajęcia takiego lokalu wynosić będzie 3 lata. Uczestnik od chwili podpisania umowy najmu ponosić będzie jedynie koszty mediów, czyli gazu, wody, ścieków, prądu, a dopiero od 31 sierpnia przyszłego roku koszt czynszu.

Mieszkania treningowe mają pomóc osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością w usamodzielnieniu się. - Te osoby będą współpracować ściśle z pracownikiem socjalnym, poznają pewien wzorzec postępowania w życiu, by właśnie móc się usamodzielnić - tłumaczy pani dyrektor.

Mieszkania przeznaczone są dla bezdomnych oraz osób zagrożonych bezdomnością, czyli takich, które nie płacą od dawna czynszu lub już mają wyrok nakazujący eksmisję. - Mamy zarejestrowane 32 takie rodziny, ale wiemy, że jest ich znacznie więcej - przyznaje szefowa MOPS.

Mieszkania treningowe to element miejskiego programu "Cztery Kąty" - Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności. - To pakiet usług kierowanych do osób bezdomnych, m.in. noclegownia, schronisko, praca socjalna czy usługi aktywizacji zawodowej - słyszymy.

By przystąpić do projektu trzeba jednak zadeklarować chęć uczestnictwa i zgodzić się na przetwarzanie danych. Co to znaczy? - W zależności od potrzeb, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego,taka osoba skierowana zostanie do specjalistów zatrudnionych w projekcie: doradcy zawodowego, radcy prawnego, specjalisty ds. przemocy, terapeuty uzależnień, lekarza psychiatry lub pielęgniarki i musi z nimi współpracować - tłumaczą nam w MOPS.

Sęk w tym, że bezdomni z Białogardu na razie nie garną się do projektu, który ma unijne dofinansowanie.

- Byli u nas urzędnicy, coś o tym mówili. Ale mi kazali iść się wyleczyć z alkoholizmu, to wtedy moją żonę wezmą do schroniska. Dziwne to... I mówili, że za mieszkanie trzeba płacić. A z czego? - pytają bezdomni, których spotkaliśmy w zrujnowanym budynku niedaleko dworca PKP. Ucieszyli się, gdy powiedzieliśmy im o otwarciu ogrzewalni. - Wreszcie, bo zima trzyma już od tygodnia - skomentowali.
Już działa infolinia 800-170-010. Pod tym numerem bezdomni otrzymają informację o placówkach udzielających wsparcia. Z infolinii mogą korzystać wszyscy, którzy zauważą osobę potrzebującą pomocy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!