Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czaplówce pomagają kresowiakom. Rusza transport z darami [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
- Znów jedziemy na Kresy, nie tylko do mieszkających tam Polaków, ale wszystkich w trudnej sytuacji materialnej - powiedział nam dr Zygmunt Czapla
- Znów jedziemy na Kresy, nie tylko do mieszkających tam Polaków, ale wszystkich w trudnej sytuacji materialnej - powiedział nam dr Zygmunt Czapla Radek Koleśnik
Stowarzyszenie Pomocy Polakom ze Wschodu z siedzibą w Zespole Szkół Niepublicznych - IV LO "Czaplówka" wyjeżdża z pomocą materialną dla ludzi mieszkających na Wschodzie. Tym razem transport pełen darów dotrze na Litwę.

- Znów jedziemy na Kresy, nie tylko do mieszkających tam Polaków, ale wszystkich w trudnej sytuacji materialnej - powiedział nam dr Zygmunt Czapla, prezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu i organizator akcji. Już w marcu przedstawiciele Stowarzyszenia otrzymali zaproszenie ze wsi Jęczmieniszki, położonej 40 kilometrów od Wilna. - Transport jest spory, samochód dostawczy będzie załadowany po dach. Przywieziemy sześć pralek typu Frania, bo nie ma tam bieżącej wody. Do tego środki czystości, czy podstawowe produkty żywnościowe. Będą plecaki wypełnione przyborami szkolnymi i innymi pomocami edukacyjnymi. Do tego bardzo dużo odzieży, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - dodał. Po drodze polska delegacja zajedzie do wsi Rudziszki (również na Litwie, niedaleko Trok, czyli miasta partnerskiego Koszalina), gdzie była przed dwoma laty. Tamże przekazana zostanie polska literatura piękna, bajki i encyklopedie.

Stowarzyszenie pomaga Polakom ze Wschodu od 25 lat. Współpracuje z konsulatami i środowiskami polonijnymi. Tak przekazywane są informacje na temat najbardziej potrzebujących miejscowości. - Jeździ się tam, gdzie jest największa bieda - przyznał prezes Stowarzyszenia. - Pomoc nie byłaby możliwa bez naszych darczyńców, za co bardzo im dziękuję - dodał.
Harmonogram najnowszej akcji humanitarnej jest bardzo napięty. Transport rusza w piątek 16 września, na sobotę zaplanowane są spotkania i przekazanie darów, a w niedzielę powrót do Polski. - Pierwotnie mieliśmy jechać na Ukrainę albo na Białoruś, ale w związku z aktualną sytuacją nie możemy tego zrobić. Ale wojna kiedyś się skończy, znów tam wrócimy - podsumowuje Zygmunt Czapla.

Stowarzyszenie cały czas jest otwarte na wszelką pomoc. Nieużywaną odzież, przybory szkolne, środki czystości i sprzęt sportowy można przekazywać do siedziby, czyli do Zespołu Szkół Niepublicznych "Czaplówka" przy ul. Wojska Polskiego 83 w Koszalinie. Można też akcję wesprzeć finansowo: PKO BP Oddział I w Koszalinie, 75-054 Koszalin, ul. Młyńska 20. Nr rachunku: 54 1020 2791 0000 7302 0008 6777. Podsumowanie wyjazdu będzie można znaleźć w zaplanowanej na przyszły rok publikacji "Uratować pamięć. Wspomnienia Polaków zapisane w historii i świadomości - IX edycja".

Wśród darczyńców znaleźli się teraz m.in. NordGlass, Stowarzyszenie VivaMy z Koszalina, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, II LO im. Wł. Broniewskiego, czy około 30 darczyńców indywidualnych, w tym Krzysztof Kuncer, Kazimierz Mojsiuk, Wiesław Ratajski, czy Małgorzata Statkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera