Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Darłowie oficjalnie otworzono szlak turystyczny - "Śladami bohaterów Tyrmanda" [zdjęcia]

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Inauguracja odbyła się przed ratuszem, gdzie znajduje się jedna z ośmiu rzeźb.
Inauguracja odbyła się przed ratuszem, gdzie znajduje się jedna z ośmiu rzeźb. Wojciech Kulig
Przed budynkiem ratusza w Darłowie oficjalnie zainaugurowano Literacki Szlak Leopolda Tyrmanda. Podczas uroczystości obecni byli m.in. pomysłodawczyni przedsięwzięcia, autorka rzeźb oraz autor biografii Leopolda Tyrmanda.

8 rzeźb rozlokowanych w różnych miejscach Darłowa udostępniono już w lutym tego roku. Są one kontynuacją szlaku turystycznego „Śladami bohaterów Tyrmanda” – od dworca do latarni morskiej.

Autorką rzeźb jest wybitna polska rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz–Pilich, a pomysłodawczynią darłowska radna i przewodniczka – Krystyna Różańska. Warto dodać, że pomysł zrealizowano dzięki wsparciu z budżetu obywatelskiego Darłowa. W inauguracji uczestniczył również Marcel Woźniak - autor biografii Leopolda Tyrmanda, który bardzo często odwiedza nadmorskie Darłowo. Był również Rafał Nagórski - zastępca burmistrza Darłowa, Magdalena Burduk - dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury oraz Artur Wejnerowski z biura promocji miasta Darłowa.

Wszystko zaczęło się od odsłonięcia Ławeczki Leopolda Tyrmanda przy Alei Wojska Polskiego w 2019 roku. Tyrmand jest autorem książki „Siedem dalekich rejsów” i scenariusza filmu na jej kanwie pt.”Naprawdę wczoraj” kręconego w Darłowie.

-Warto o tym wiedzieć, że polskie Darłowo ma już 77 lat. Chciałabym, żeby właśnie w Darłowie ślady polskiej historii powstawały. Ławeczka Leopola Tyrmanda, który rozsławił nasze miasto w świecie, jest jedyna w swoim rodzaju. Szlak turystyczny "Śladami bohaterów Tyrmanda" jest na podstawie jego książki "Siedem dalekich rejsów" i filmu "Naprawdę wczoraj". Wędrując tym szlakiem będziecie słuchać ciekawostek związanych z książką, filmem i pisarzem - mówiła podczas uroczystości Krystyna Różańska.

Pierwsza rzeźba zamontowana została przy Poczekalni Kultury (ul. Bogusława X 28). Przedstawia kamerę nawiązującą do filmu „Naprawdę wczoraj”. Idąc ul. Bogusława X zobaczymy kolejną rzeźbę - stare darłowskie budynki z lat 50-tych. Kolejna rzeźba jest przy ulica Zamkowej. Tu stoi pomnik ukazujący Armagnac – napój spożywany przez głównych bohaterów powieści „Siedem dalekich rejsów”.

Przed darłowskim ratuszem zobaczymy rzeźbę - element królewskiej historii Darłowa – Zamek Książąt Pomorskich, który był siedzibą króla Eryka Pomorskiego (urodzonego oraz zmarłego w Darłowie, którego grobowiec znajduje się w Kościele Mariackim). Z kolei przy kościele św. Gertrudy znajduje się pomnik przedstawiający architektoniczną „perłę skandynawskiego gotyku”. Idąc bulwarem portowym w kierunku Darłówka zobaczymy rzeźbę ukazującą elewatory zbożowe zlokalizowane po drugiej stronie kanału.

Na końcu ul. Conrada, przy hotelu Apollo rzeźba przedstawia postaci grane przez Beatę Tyszkiewicz i Andrzeja Łapickiego w filmie "Naprawdę wczoraj". Ostatnia rzeźba jest przy latarni morskiej i przedstawia szkuner węglowy „Ragne” – jednostkę pływającą opisywaną w powieści „Siedem dalekich rejsów”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na darlowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto