Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Karlinie przypomnieli „piosenki zakazane”. Była też oranżada na kartki

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Agata Kondziołka – Rydzak wykonała piosenkę „Prośba”, którą 40 lat temu w Gdańsku śpiewała Natasza Czarmińska
Agata Kondziołka – Rydzak wykonała piosenkę „Prośba”, którą 40 lat temu w Gdańsku śpiewała Natasza Czarmińska Radek Koleśnik
Od czasu, kiedy grono odważnych artystów wyśpiewało w gdańskiej hali Olivia to, co Polacy chcieli usłyszeć, minęło 40 lat. W piątkowy wieczór uczestnicy VII Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Solidarność Pokoleń” w Karlinie przypomnieli piosenki „solidarnościowe”.

I Przegląd Piosenki Prawdziwej odbył się w sierpniu 1981 roku w Gdańsku. Przez trzy dni nie sięgała tam PRL-owska cenzura i nikt nie bał się kpić z władzy. Maciej Zembaty zorganizował festiwal w ramach obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych, a prezentowane utwory były prawdą o sytuacji polityczno-gospodarczej kraju pod rządami władzy komunistycznej i poszukiwaniem nadziei na przemiany. Znakiem imprezy, która odbyła się pod hasłem „Zakazane Piosenki”, była pięść zaciśnięta na mikrofonie.
Mieszkańcy Karlina już po raz siódmy przypomnieli to ważne wydarzenie. Gościem specjalnym Przeglądu Piosenki Prawdziwej - „Solidarność Pokoleń” by Leszek Wójtowicz, uczestnik gdańskiego festiwalu.

Zobacz także: 20. Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Politechnice Koszalińskiej

- Spotykamy się, by powspominać, przeżyć te wzruszające chwile jeszcze raz. Dla młodzieży to wyjątkowa lekcja historii – powiedział Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Senator Grażyna Anna Sztark, pomysłodawczyni imprezy, przypomniała słowa św. Jana Pawła II: - „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu.” Pamiętajmy o tych słowach dziś, kiedy mury dzielą nawet rodziny. Kiedy nienawiść bywa silniejsza niż miłość – podkreśliła.
Piosenki pierwszego Przegląd Piosenki Prawdziwej zaprezentowało dziesięciu wykonawców. Na wielki finał wszyscy uczestnicy Przeglądu zaśpiewali wspólnie utwór „Mury” do którego słowa w 1978 roku napisał Jacek Kaczmarski.

- Muzyka to wspaniały oręż. Podobnie słowa piosenek. Prezentowane utwory są nie tylko zapisem rzeczywistości. Czterdzieści lat temu były motorem zmian – wskazał historyk Zbigniew Pawlik.

Przeglądowi towarzyszyła wystawa przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie oraz prezentacja publikacji Archiwum. Była też wystawa mundurów milicyjnych i rowerów z czasów PRL. Zainteresowaniem cieszył się sklep na kartki, w którym zamiast octu i musztardy były pączki i oranżada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo