Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego rusza program Honorowej Adopcji Zabytków

Iwona Marciniak
Więcej o adopcji zabytków napiszemy w piątkowym "Głosie Kołobrzegu”, lokalnym dodatku dołączanym do "Głosu Koszalińskiego” na terenie powiatu kołobrzeskiego. Uwaga! W dodatku wydrukujemy też rozkład jazdy autobusów Komunikacji Miejskiej.
Więcej o adopcji zabytków napiszemy w piątkowym "Głosie Kołobrzegu”, lokalnym dodatku dołączanym do "Głosu Koszalińskiego” na terenie powiatu kołobrzeskiego. Uwaga! W dodatku wydrukujemy też rozkład jazdy autobusów Komunikacji Miejskiej. Fot. Iwona Marciniak
Pierwszym eksponatem, które muzeum oddaje do adopcji, jest XVII-wieczna husarska zbroja. Dzięki sponsorom muzeum chce przywrócić dawny wygląd pancerza.

Więcej w piątek

Więcej w piątek

Więcej o adopcji zabytków napiszemy w piątkowym "Głosie Kołobrzegu", lokalnym dodatku dołączanym do "Głosu Koszalińskiego" na terenie powiatu kołobrzeskiego. Uwaga! W dodatku wydrukujemy też rozkład jazdy autobusów Komunikacji Miejskiej.

- Wszystko po to, by naszym eksponatom, niepoddawanym od dawna renowacji, przywrócić świetność - powiedziała nam wczoraj Malwina Markiewicz, specjalistka do spraw promocji MOP.

To bardzo kosztowna operacja, której na większą skalę nie podźwignąłby muzealny budżet. Duża nadzieja więc w sponsorach, którzy pomogą w wiernej rekonstrukcji husarza z towarzyszącym mu pancernym. Zresztą na adopcję czeka więcej eksponatów. Choćby wojskowe pojazdy z plenerowej wystawy muzeum.
Gdyby pojawiło się wsparcie finansowe, prace nad husarzem mogłyby ruszyć z "kopyta".

- W grudniu udało się nam kupić prawdziwą lamparcią XIX-wieczną skórę - mówi Malwina Markiewicz. - Trafi na ramiona husarza. Musimy mu już też uszyć nową sukienkę, bo czerwony aksamit się sfatygował.

Wojownikowi trzeba też wyczyścić zbroję, a zrekonstruowanym skrzydłom pora wymienić już pióra. - Na prawdziwe, orle, szansy raczej nie mamy - mówi pracownica MOP. - Poszukamy więc innego ptaka o zbliżonych piórach.

Zrekonstruowany husarz ma trafić do nowej gabloty. Przed nią pojawi się tabliczka z wyeksponowanym nazwiskiem lub nazwiskami osób, dzięki którym zwiedzającym będzie zapierać dech widok uskrzydlonego, polskiego kawalerzysty. Prawie jak przed 400 laty...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!