Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kołobrzeskim porcie odbędzie się inscenizacja bitwy o miasto

Iwona Marciniak, [email protected]
Kadr z filmu dokumentalnego pt. "Bitwa o Kołobrzg" z 1945 roku.
Kadr z filmu dokumentalnego pt. "Bitwa o Kołobrzg" z 1945 roku. Fot. www.filmpolski.pl
150 zaciekle walczących żołnierzy. Przerażona ludność cywilna próbująca ewakuować się z zajętego krwawą bitwą miasta. Serie karabinowych wystrzałów tłumione przez wybuchy artyleryjskich pocisków. To zarys tego, co 21 marca wydarzy w porcie.

CO I KIEDY?

CO I KIEDY?

Inscenizacja bitwy rozpocznie się w sobotę, 21 marca o godz. 12. Główne uroczystości zaplanowano na 17 i 18 marca. Przez ten czas m.in.: kombatanci spotkają się z młodzieżą szkolną, władze miasta wręczą im wyróżnienia i odznaczenia, a w bazylice zostanie odprawiona msza święta w intencji żyjących i nieżyjących uczestników walk.

W marcu miną 64 lata od krwawej bitwy o miasto. Tegoroczne rocznicowe obchody mają szansę pozostać w pamięci na długo, choć jak zapowiadają organizatorzy uroczystości, będą tylko rozgrzewką przed tym, co ma się wydarzyć za rok. Tradycyjnemu oddawaniu czci tym, którzy polegli i tym, którym dane było przeżyć jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej, towarzyszyć będzie inscenizacja bitwy o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem.

Organizacją spektaklu, który rozegra się przy ul. Towarowej i w porcie, zajęła się zaprzyjaźniona z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Grupa Inscenizacji Historycznych Pomerania 1945 i jej sympatycy. Scenariusz jest już gotowy i zaakceptowany.

- Przy ul. Towarowej, na wysokości budynków przeznaczonych do rozbiórki, stanie barykada - opowiada Marek Łukasik, autor scenariusza i szef Pomeranii 1945. - Te budynki również zagrają w naszym spektaklu. Żołnierze niemieccy będą ich bronić. Dom po domu będą je zdobywać Polacy. Inscenizację zakończą zaślubiny z morzem.

Jak mówi Łukasik, wszyscy żołnierze będą w mundurach takich samych jak te, w których wtedy walczono. Z historycznymi karabinami, z autentycznymi pojazdami wojskowymi, a więc z możliwie największą dbałością o historyczne detale. Zagra też portowe nabrzeże, okręt ORP Fala i stare kutry rybackie. Będą odtwarzać jednostki Kriegsmarine, biorące udział w ewakuacji.

- Prawie wszystko jest już gotowe - dodaje szef Pomeranii 1945. - Trwa dopinanie szczegółów. Nasi wolontariusze np. nadal zbierają różne rupiecie "z epoki" do budowy barykady. Pierzyna do rozdarcia już jest!

Całkiem już poważnie Marek Łukasik stwierdza: - To będzie zdecydowanie bardziej wydarzenie teatralne niż próba rekonstrukcji tej bitwy. Przygotowujemy je z największym szacunkiem dla bohaterów tamtych dni. Mamy nadzieję, że nie zawiedziemy kombatantów.

To właśnie im, uczestnikom bitwy, będzie dedykowane widowisko: - Mamy też nadzieję, że podziała na wyobraźnię młodzieży, która powinna wiedzieć, jakim kosztem zdobyto to miasto - mówi Marek Łukasik.

Według Piotra Dernowskiego, który 64 lata temu był plutonowym 9. pułku 3. Dywizji im. R. Traugutta, młodzi nie zawsze wiedzą, co wydarzyło się 18 marca 1945 roku. - Dlatego cieszę się, że będzie taki spektakl. Sam chętnie go zobaczę, choć zawsze w takich momentach bardzo się wzruszam. Mimo że minęło tyle lat. Przypominam sobie kolegów, którzy ze mną walczyli i tu zginęli. A tak byli blisko, tak chcieli żyć, tacy byli młodzi... - mówi jeden z nielicznych, mieszkających w Kołobrzegu kombatantów bitwy.

Obchody organizują wspólnie: miasto, powiat, Urząd Marszałkowski i organizacje kombatanckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!