Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kołobrzeskim porcie podsumowali rok. Uwagę zwracają towary z Ukrainy i ryby

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
port handlowy Kołobrzeg
port handlowy Kołobrzeg Iwona Marciniak
Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu podsumował ubiegły rok. W porcie handlowym udało się osiągnąć niezły wynik - przeładowano 170 tys. towarów. Port rybacki, z wyładunkiem ponad 24 tys. ton ryb, znalazł się na 2 miejscu w Polsce.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Zarząd Portu Morskiego, port Kołobrzeg, portowe statystyki są już porównywalne do tych z 2019 r., a więc do czasów przed pandemią, a potem wojną w Ukrainie.

W ubiegłym roku w porcie handlowym przeładowano 170 tys. ton towarów i jest to wynik wskazujący, że Portu Kołobrzeg systematycznie się rozwija.

Aż 46 procent w tzw. rocznym wolumenie, stanowiły nowe ładunki, z czego ziarno kukurydzy, głównie z Ukrainy, sięgnęło 42 % (przeładowano jej blisko 71 tys. ton).

Na strukturę przeładunkową w 2022 roku składały się również takie ładunki jak drewno (30%), pellet (14%), ładunki typu agro (6,2%), kruszywo (5,7%) i pozostałe (2,1%). Zarząd Portu Morskiego mocni postawił na wykorzystanie infrastruktury kolejowej, co umożliwiło obsługę ładunków importowanych pociągami z Ukrainy. Z terenów objętych działaniami wojennymi, przez kołobrzeski port przeładowano m. in. kukurydzę, wysłodki buraczane, śrutę słonecznikową oraz żelazokrzem. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu bocznicy kolejowej, która jest niewątpliwe jednym z największych atutów Portu Kołobrzeg – czytamy w komunikacie spółki.
Port Kołobrzeg to nie tylko przeładunki. W nadmorskim kurorcie, miejscowości turystycznej, działa tzw. biała flota. Odnotowano wzrost liczby pasażerów na statkach żeglugi redowej, osiągając wynik blisko 290 tysięcy pasażerów. Do dyspozycji pasażerów są jednostki wykonujący właśnie rejsy redowe. Mowa o Jantarze, Piracie, Monice III, Vikingu, Santa Marii, Torpedowcu CZSZ-172, jednostkom wędkarskm oraz Portowym Tramwaju Wodnym. Port Jjachtowy odwiedziły w 2022 roku 942 jachty, z czego 147 cumowało co najmniej przez 6 miesięcy.
Z kolei w porcie rybackim wyładowano ponad 24 tysiące ton ryb, dzięki czemu Port Kołobrzeg znalazł się na 2 miejscu w Polsce pod względem ilości przeładowanych ryb. W 2022 roku wyładowywano najwięcej ryb z następujących gatunków: dorsz, tobiasz, stornia, śledź i szprot. Poza nimi,w mniejszych ilościach przeładowywane były węgorze, makrele, łososie czy trocie wędrowne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto