Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie 16 rodzin odebrało klucze do wyremontowanych lokali komunalnych [wideo]

Marzena Sutryk
- Moja mama już od trzech miesięcy jest spakowana i czeka, kiedy będzie mogła się tu wprowadzić - mówi Arletta Krause (z lewej), a jej córka Paulina Kabata (z prawej) dodaje: - Babcia jest szczęśliwa. Od 1976 żyła z dziadkiem w mieszkaniu bez łazienki.
- Moja mama już od trzech miesięcy jest spakowana i czeka, kiedy będzie mogła się tu wprowadzić - mówi Arletta Krause (z lewej), a jej córka Paulina Kabata (z prawej) dodaje: - Babcia jest szczęśliwa. Od 1976 żyła z dziadkiem w mieszkaniu bez łazienki. Mariusz Rodziewicz
- To kolejny budynek po remoncie, który oddajemy mieszkańcom - mówił prezydent. Mieszkania zostały przygotowane w starej kamienicy przy ul. Modrzejewskiej 39.

- Tu dzięki zainwestowanym funduszom z budżetu miasta powstało 16 mieszkań - mówił prezydent Piotr Jedliński, który wręczał klucze nowym lokatorom. - To kolejne nowe "M" przekazywane naszym mieszkańcom i konkretna pomoc koszalińskim rodzinom.
W budynku dotychczas było osiem dużych lokali, te miały nawet po 140 m kw. Dotąd były niesamodzielne, ze wspólnymi przedpokojami, z toaletami na klatce schodowej.
Lokale zostały teraz tak podzielone i przygotowane, że udało się wygospodarować 16 mieszkań. Te są samodzielne z łazienkami i toaletami w każdym lokalu. Budynek został także podłączony do miejskiej sieci centralnego ogrzewania.
Wykonawcą inwestycji, której koszt wyniósł ponad 1,3 mln zł, było Przedsiębiorstwo Budowlane Drawa Wiesław Denis z Koszalina. W efekcie po remoncie powstało osiem dwupokojowych mieszkań o powierzchni od 38 do 63 metrów kwadratowych oraz osiem jednopokojowych mieszkań wyposażonych w niezbędny aneks kuchenny.

Do zamieszkania w wyremontowanych "M" zgłosiły się 24 rodziny. Komisja mieszkaniowa (patrz: ramka) wytypowała 16 z nich. - Zgodnie z zasadami zasiedlania zasobów komunalnych pierwszeństwo zawarcia umowy najmu przysługuje osobom, które posiadają prawo najmu na czas nieoznaczony, przy czym w okresie 12 miesięcy poprzedzających przydział, nie miały zaległości w czynszu, przestrzegały regulaminu porządku domowego - wyjaśnia Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza.

- Moja babcia żyła dotąd z dziadkiem w starej kamienicy, gdzie nie było łazienki, myli się w misce, w pokoju. Mieli kaflowe piece, w których sami palili. A tu cieplutko i już nie będą musieli wchodzić tak wysoko, jak tam, bo będą mieszkać na parterze - cieszyła się Paulina Kabata.
- Mieszkaliśmy razem z mamą od 35 lat w dwóch pokojach, bez ogrzewania, bez łazienki, a tu jest pięknie - mówiła Mirosława Lewin. - Tamto mieszkanie oddaliśmy w ramach zamiany i przechodzimy tutaj i niczym już nie musimy się martwić. Do tego jest centralne ogrzewanie. Marzenie...

O przydziale lokali
Wnioski spełniające kryteria określone w uchwale Rady Miejskiej w Koszalinie podlegają zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową. Komisję powołuje prezydent spośród osób delegowanych przez komisje Rady Miejskiej właściwe ds. komunalnych i społecznych, rady osiedli, Porozumienie Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność, Radę OPZZ Powiatu Koszalin oraz MOPS. Jej skład: Barbara Grygorcewicz - przewodnicząca, Ryszard Tarnowski, Violetta Jakubowska, Andrzej Myzik, Jan Dobrzyniak, Grażyna Kietrys.
Spośród przedstawionych wniosków Społeczna Komisja Mieszkaniowa sporządza projekt listy przydziału lokali na dany rok, z podziałem na poszczególne grupy (tj. socjalne, docelowe, do remontu - w zależności od wysokości dochodów). Ostateczne listy trafiają do zatwierdzenia przez prezydenta miasta.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera