W Koszalinie działa Centrum Migracji. Obecnie jest dostępne na telefon

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Zarząd Oddziału i Koła Związku Ukraińców w Polsce rozpoczął realizację projektu pn. Centrum Migracji. Centrum Migracji jest inicjatywą skierowaną do wszystkich przybywających do Koszalina i regionu Pomorza Środkowego cudzoziemców.

Projekt jest przygotowywany ze szczególnym uwzględnieniem licznie przybywających do regionu migrantów zarobkowych obywateli Ukrainy (szacuje się że stanowi to ok. 98 % wszystkich przybywających cudzoziemców do Koszalina). Liczbę przybyłych migrantów szacuje się na liczbę ok. 10 tysięcy osób w samym tylko Koszalinie. W okresie letnim liczba wzrasta z uwagi na potrzeby pracy w obsłudze ruchu turystycznego, rolnictwie, leśnictwie, budowniczowie etc., jak również z powodu przybywania do Polski na podstawie paszportów biometrycznych.

Centrum będzie mieściło się pod adresem i w pomieszczeniach Związku Ukraińców w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 6/1. Będzie otwarte dla zainteresowanych codziennie od poniedziałku do piątku, w dni pracujące w godz.9 – 17, a w razie potrzeby również w weekendy.

Niestety, z uwagi na pandemię koronowirusa Centrum Migracji fizycznie będzie zamknięte do odwołania, niemniej jednak osoby zainteresowane pomocą mogą kontaktować się telefonicznie pod nr tel. 94 342-64-70.

- W ostatnich 2-3 tygodniach wielu obcokrajowców z powodu szerzącej się pandemii koronowirusa opuściło Polskę, niemniej bardzo wielu obcokrajowców pozostało w Koszalinie i regionie, i do nich skierowana jest oferta i pomoc Centrum Migracji - mówi Roman Biłas, prezes koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

W Centrum Migracji będzie mieściło się m.in.: Biuro Porad Prawnych; Biuro Wynajmu lokali mieszkalnych; Biuro Pracy dla Cudzoziemców; Biuro Nauki Języka Polskiego; Centrum Informacji Miejskiej, oświatowej, kulturalnej etc.

W Biurze Porad Prawnych pełnić będą dyżury prawnicy zajmujący się tematyką pobytu obcokrajowców w Polsce. Prawnicy będą pełnić dyżury bezpłatnie jako wolontariusze. Biuro ściśle będzie współpracować z konsulatami honorowymi w Szczecinie i Gdańsku, konsulatami państw w Gdańsku, ambasadami państwa z których pochodzą obcokrajowcy. A w uzasadnionych przypadkach z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, polskim wymiarem sprawiedliwości.
Jednym z elementów Centrum będzie Biuro Wynajmu Lokali Mieszkalnych, gdzie z jednej strony cudzoziemcy będą zostawiać informacje o potrzebie wynajmu lub kupna lokalu mieszkalnego, a z drugiej strony mieszkańcy Koszalina lub deweloperzy będą zostawiać swoją ofertę wynajmu lub sprzedaży lokalu. Ma to być miejsce kojarzenia oferentów lokali mieszkalnych z potrzebującymi wynajmu lub kupnem cudzoziemcami.
Trzecim elementem Centrum będzie Biuro Pośrednictwa Pracy. W tym celu będzie podpisane porozumienie w sprawie współpracy z izbami gospodarczymi z regionu Pomorza Środkowego np. Północną Izbą Gospodarczą w Koszalinie, których członkowie zrzeszeni w/w izbach będą poszukiwać pracowników z grona cudzoziemców, a z drugiej strony obcokrajowcy będą mogli szybko znaleźć zatrudnienie, zapoznać się z ofertami pracy koszalińskich czy środkowopomorskich firm.
Projekt ma przyczynić się do promocji Koszalina jako miasta otwartego, przyjaznego nie tylko dla swoich mieszkańców, ale i dla cudzoziemców, a także oferującego pracę dla pracowników różnych profesji tj. lekarzy, pielęgniarek, pracowników obsługi ruchu turystycznego, hoteli, pensjonatów, restauracji, budownictwie, rolnictwie, leśnictwie, czyli zawodów dziś deficytowych w Koszalinie. - Dzięki temu projektowi zakładamy, iż uda się przyciągnąć do Koszalina obywateli innych krajów zamieszkujących dziś w Polsce, w różnych regionach Polski do osiedlania się w Koszalinie - mówi Roman Biłas.

- W celu lepszej komunikacji oraz integracji z mieszkańcami Koszalina zamierzamy zorganizować kursy języka polskiego dla obcokrajowców tj. 3 miesięczne kursy intensywnej nauki języka polskiego. Zajęcia będą prowadzić wykwalifikowani pedagodzy znający język polski, angielski, rosyjski, ukraiński. W tym celu będą zatrudnieni wykwalifikowani pedagodzy - dodaje Roman Biłas. -
Aby silniej zintegrować obcokrajowców w Centrum Migracji powstanie Biuro Informacji Miejskiej wraz z informacją miejską Koszalina i Województwa Zachodniopomorskiego, kulturalna, oświatową, m.in. nauki języka polskiego, systemu szkolnictwa dla dzieci obcokrajowców, informacji o wydarzenia kulturalnych w Koszalinie, etc. Każdy obcokrajowiec otrzyma pakiet niezbędnych informacji o mieście i regionie, ważnych adresów, telefonów etc. – tak aby lepiej przyswoił wiedzę o mieście w którym przyszło jemu żyć i pracować.

Projekt jest realizowany przez wolontariuszy Związku Ukraińców, przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Związku Ukraińców oraz dotacji z Urzędu Miasta w Koszalinie.

Związek Ukraińców zajmuje się w głównej mierze działalnością edukacyjną i kulturalną. W pomieszczeniach ZUwP w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 6/1 odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku lekcje języka ukraińskiego oraz religii. Zajęcia z języka ukraińskiego prowadzi nauczycielka Ludmiła Kałasznikowa, a religii siostry zakonne.

Warto dodać, iż w samym Powiatowym Urzędzie Pracy w Koszalinie wydano ponad 10 tysięcy pozwoleń na prace, po kilka tysięcy w sąsiednich Urzędach Pracy w Kołobrzegu, Sławnie, Białogardzie, Szczecinku czy Drawsku Pomorskim i Wałczu. Zaś w Szczecinie zatrudnionych jest ok.19 tysięcy pracowników z Ukrainy opłacających cyklicznie składki ZUS, będących zarejestrowanych w szczecińskich firmach.

Black Friday - Świadomość klientów rośnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie