Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie działa program mający na celu walkę z bezdomnością zwierząt

Krystian Kolanowski
Krystian Kolanowski
Sterylizacja kotów jest darmowa, ale tylko dla wybranych mieszkańców
Sterylizacja kotów jest darmowa, ale tylko dla wybranych mieszkańców Krystian Kolanowski
Walka z bezdomnością zwierząt w Koszalinie trwa w najlepsze. Jednym z najważniejszych działań podejmowanych przez masto jest darmowa sterylizacja kotów.

W Koszalinie działa program mający na celu walkę z bezdomnością zwierząt i zapobieganie samemu zjawisku bezdomności wśród nich. Walka z bezdomnością w Koszalinie przebiega, między innymi, poprzez opiekę nad wolno żyjącymi kotami oraz ich dokarmianie i odławianie, obligatoryjną sterylizację zwierząt w schronisku, ich adopcję, a także usypianie ślepych miotów.

- Do usypiania jeszcze ślepych kotów mieszkańcy Koszalina odnoszą się niechętnie – zdradził nam Janusz Śnieżek, inspektor referatu Ochrony Środowiska - W naszym mieście usypianych miotów jest bardzo mało.

Sterylizacja dzikich kotów w Koszalinie jest całkowicie darmowa.

Zobacz także: Błażej Papiernik i "Szpitalne Historie"

- Miasto ma umowę z lecznicą weterynaryjną TELVET przy ulicy Wańkowicza – poinformował inspektor. – Każdy mieszkaniec Koszalina, który zechce wysterylizować takiego wolno żyjącego kota, może go dostarczyć do lecznicy, a tam weterynarz wysterylizuje go za darmo.

Nie dotyczy to jednak kotów mających właściciela. Takie koty mogą zostać wysterylizowane za darmo tylko, jeśli właściciel spełnia pewne warunki.

- Właściciel kota musi należeć do rodziny objętej opieką przez Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Za darmo wysterylizować swojego kota mogą również emeryci i renciści – powiedział Janusz Śnieżek.

Sterylizacja w ramach programu „Opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Koszalina w 2021 roku” odbywa się do momentu wyczerpania środków w kwocie 54 440 złotych, przeznaczonych na to z budżetu miasta.

- W ramach programu można wykonać również odrobaczenie kota, zabieg przeciw pchłom, a także zrobić testy na FIV i FeLV – doinformował nas inspektor referatu Ochrony Środowiska. – Wszystkie te zabiegi są za darmo, tylko jeśli spełnione są warunki takie, jak przy sterylizacji.

Niestety, na podobne zabiegi dla psów nie wystarczyło w tym roku pieniędzy.

- Ograniczone środki finansowe nie pozwalają na sterylizację psów w ramach programu – wyjaśnił Janusz Śnieżek.

Natomiast wszystkie psy oraz koty, które trafiają do schroniska, są sterylizowane w ciągu dwóch tygodni. Także takie, które okazują się do kogoś należeć, ale w ciągu dwóch tygodni nie zostały odebrane ze schroniska.

- Bardzo ważnym punktem w walce z bezdomnością zwierząt jest adopcja. W tym roku adoptowanych zostało aż 61 psów i 31 kotów. – pochwalił się wynikami Janusz Śnieżek – Było to możliwe, między innymi, dzięki udanemu propagowaniu adopcji przez internet, czym zajmuje się schronisko „Leśny Zakątek”.

Właściciele zwierząt, którzy nie spełniają warunków darmowej sterylizacji, muszą zapłacić za zabieg sami.

- Cena za sterylizację zależy od wagi, wieku i zdrowia zwierzęcia. Cenę dobieramy indywidualnie – powiedziała nam Agnieszka Pokrzywka z przychodni dla zwierząt „A.T. Pokrzywka”.

- Cena za psa waha się od 450 do 750 złotych w zależności od jego wagi – poinformowano nas w gabinetach weterynaryjnych „Franciszkańska”. – Wysterylizowanie kocura kosztuje około 130 złotych, a kotki 200 złotych. Przy sterylizacji nie warto jest jednak sugerować się samą ceną, ponieważ ważne są również warunki, które zapewnia przy sterylizacji gabinet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo