Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie i regionie brakuje krwi. Jeśli tylko możesz, podziel się płynnym życiem

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Mimo dużego postępu medycyny nie udało się dotąd zastąpić krwi żadną inną substancją. Dzielenie się nią jest dowodem ludzkiej solidarności. Pomożesz?
Mimo dużego postępu medycyny nie udało się dotąd zastąpić krwi żadną inną substancją. Dzielenie się nią jest dowodem ludzkiej solidarności. Pomożesz? Radek Koleśnik
W wakacje do punktów pobrań zgłasza się mniej regularnych dawców, a potrzeby szpitali rosną. Zapas krwi jest potrzebny nie tylko w sytuacji nagłych zdarzeń, jak wypadki komunikacyjne, ale też podczas planowanych zabiegów. Stąd apele o podzielenie się krwią, która ratuje zdrowie i życie.

W poniedziałek na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, które zbiera dane ze wszystkich Oddziałów Terenowych, pojawiły się alarmujące dane. Stan zapasu krwi aż czterech z ośmiu grup był bardzo niski. Chodzi o grupy A RhD+, 0 RhD+, A RhD- i 0 RhD-. Niski zapas dotyczy grupy AB RhD-. Pozostałe są w banku krwi w średniej ilości.

Zobacz także Wylatujesz na wakacje? To musisz wiedzieć

– Sytuacja dotyczy całego regionu. Dla dawców to sygnał, które grupy krwi są pilnie potrzebne – wskazuje Anna Lipińska, zastępca dyrektora RCKiK do spraw medycznych.

Sytuacja powtarza się w sezonie urlopowym każdego roku. Spada liczba dawców, którzy wyjeżdżają na wakacje, a potrzeby szpitali rosną. W tym roku ma to związek nie tylko z większą latem liczbą wypadków, ale też liczbą operacji, bowiem szpitale ruszyły z zabiegami planowymi po czasie pandemicznych obostrzeń.

- Zdarzają się sytuacje, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy słyszymy w RCK w Szczecinie, że jest problem z krwią. Z tego powodu konieczne jest czasami przesunięcie planowego zabiegu - wskazuje Marzena Sutryk, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Krwi nie da się stworzyć w laboratorium, dlatego tak ważna jest pomoc każdego, kto może się nią podzielić.

Sprawdźcie, jakie leki figurują na liście leków wycofanych z aptek przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Zaktualizowana lista dotyczy września 2022.Główny Inspektorat Farmaceutyczny w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów nakazuje wycofanie lekarstw ze sprzedaży w aptekach. Sprawdź listę wycofanych leków z aptek w całej Polsce przez GIF. Ich zażywanie może być niebezpieczne. Powody, dla których leki zostały wycofane z obrotu w aptekach w całej Polsce, są poważne. Czasem są to zanieczyszczenia, innym razem wady jakościowe. Środki te nie spełniały norm nałożonych przez GIF, dlatego tych leków nie kupisz już w aptece. Co jednak najważniejsze, jeśli masz je w apteczce, pod żadnym pozorem ich nie używaj.Zobacz leki wycofane z aptek. Nie wolno ich zazywać. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Leki wycofane z aptek WRZESIEŃ 2022. Sprawdź listę i usuń te...

Co ważne, krew oddawać mogą również osoby zaszczepione przeciw COVID-19, ale od przyjęcia zastrzyku musi minąć odpowiedni czas. Jaki?

– Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionkami firm Pfizer lub Moderna, mogą oddać krew lub jej składniki po 48 godzinach od podania dawki szczepionki. Jeśli zaś przyjęliśmy szczepionki firm AstraZeneca lub Johnson & Johnson, musi upłynąć 14 dni – odpowiada lek. med. Anna Lipińska, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Szczecinie.

– Co ważne, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane reakcje poszczepienne, jak na przykład gorączka, od ich ustąpienia musi minąć siedem dni.

Gdzie w regionie można oddać krew? Terenowe Oddziały działają w Drawsku Pomorskim przy ul. Bolesława Chrobrego 4, Kołobrzegu przy ul. Łopuskiego 31, Koszalinie przy Chałubińskiego 7, Szczecinku przy ul. Tadeusza Kościuszki 38.

Czy kawa jest zdrowa? To już nie ulega wątpliwości, jednak na temat „małej czarnej” wciąż krąży wiele nieprawdziwych informacji. Sprawdź, co jest prawdą, a co kłamstwem na temat kawy.

Czy kawa jest zdrowa? Czy wspomaga koncentrację? Oto 15 fakt...

Krew mogą oddawać osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 roku życia. Przed wizytą w Oddziale trzeba zejść lekki posiłek o niskiej zawartości tłuszczu, wypić sok owocowy lub wodę, unikać nadmiernego fizycznego wysiłku i zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Czasowo, na okres 6 miesięcy, z oddawania krwi zdyskwalifikowane są osoby, które przeszły duże zabiegi operacyjne, endoskopię, wykonały tatuaż, przekłuły uszy. Po wizycie u dentysty trzeba zaczekać minimum tydzień, a dwa tygodnie po przebytej infekcji.

Po rejestracji potencjalny dawca kierowany jest na badania laboratoryjne. Następnie do lekarza – na badanie i kwalifikację. Jeśli krew zostanie pobrana, co trwa kilka minut, można otrzymać m.in. zwrot kosztów dojazdu, wolne w pracy i 4500 utraconych kalorii w postaci ośmiu czekolad.

Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi.

Niektóre grzyby jadalne są na tyle charakterystyczne, że trudno je z czymkolwiek pomylić. Niestety istnieją wyjątki, które mogą przyczynić się do tragedii. Które gatunki grzybów trujących łatwo pomylić z jadalnymi? Sprawdź w galerii --->

Trujące grzyby w Polsce, które łatwo pomylić z jadalnymi. Uw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo