Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie montują wagi na ulicach, są korki

Marzena Sutryk
Tak wyglądały we wtorek prace na ul. Szczecińskiej - wykonawca musi tu, podobnie, jak na ul. Gnieźnieńskiej, przygotować specjalną podbudowę. Stąd dodatkowe prace - frezowanie itd.
Tak wyglądały we wtorek prace na ul. Szczecińskiej - wykonawca musi tu, podobnie, jak na ul. Gnieźnieńskiej, przygotować specjalną podbudowę. Stąd dodatkowe prace - frezowanie itd. Radosław Brzostek
We wtorek na ul. Gnieźnieńskiej i Szczecińskiej w Koszalinie tworzyły się korki. To przez prace w związku z montażem wag dla ciężarówek.

Prace, które paraliżowały we wtorek ruch na dwóch głównych wjazdach do Koszalina - na ul. Gnieźnieńskiej i na ul. Szczecińskiej - są związane z uruchomieniem Inteligentnego Systemu Transportu.

Rano na ul. Gnieźnieńskiej został wyłączony jeden z pasów, stąd zwężenie, natomiast na ul. Szczecińskiej konieczne było wprowadzenie ruchu wahadłowego. Niestety, utrudnienia potrwają w tych rejonach miasta aż do piątku. - Nie da się inaczej tego zorganizować - twierdzi Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza. - Montaż wag, które pozwolą kontrolować obciążenie samochodów ciężarowych na tych wjazdach, wymagał dodatkowych prac, a mianowicie wykonania podbudowy. System tzw. preselekcji pojazdów przeciążonych składać się będzie m.in. z czujnika oraz pętli indukcyjnej, która będzie zatopiona w asfalcie. Przy ul. Gnieźnieńskiej oraz Szczecińskiej, aby zainstalować taki przewód w drodze, trzeba sfrezować odcinek jezdni, a następnie odbudować z zachowaniem określonych parametrów.

Podobne wagi będą też montowane na innych wjazdach do Koszalina. Tam jednak nie przewiduje się większych utrudnień na drodze w związku z prowadzonymi pracami. - Takich prac, jak na Gnieźnieńskiej i Szczecińskiej, nie trzeba będzie prowadzić na ul. Gdańskiej i Morskiej - bo to tam pojawią się też wspomniane wagi - dodaje Robert Grabowski.

- W tamtych miejscach zostanie tylko wycięty w asfalcie rowek, w którym schowany zostanie odpowiedni przewód. Nie trzeba będzie frezować asfaltu, ani go zrywać.

Prace na wjazdach na ul. Gnieźnieńskiej i Szczecińskiej wykonuje firma Colas na zlecenie PKP Informatyka, która z kolei wdraża ITS na zlecenie ratusza. Cały system ma działać z końcem maja. Koszt całości to prawie 13 mln złotych, z czego 85 procent pochodzi z funduszy unijnych.

Celem ITS jest budowa nowoczesnego, poprawiającego bezpieczeństwo systemu sterującego przepływem ruchu na terenie Koszalina. Ma być to możliwe m.in. poprzez zainstalowanie na większości skrzyżowań i rond monitoringu, na wjazdach pojawią się też elektroniczne tablice informacyjne. A co ma wynikać z kontroli obciążenia samochodów ciężarowych i co w przypadku, gdy urządzenie zarejestruje przekroczenie dopuszczalnych norm?

- Informacja o przeciążonym pojeździe trafi wówczas bezpośrednio z naszego Centrum Zarządzania Ruchem - właśnie trwa w ZDM konkurs na zatrudnienie w nim czterech osób - do Inspekcji Transportu Drogowego. Ta z kolei "łapie" wówczas delikwenta jeszcze na terenie miasta i podejmuje odpowiednie środki prawne - odpowiada rzecznik ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!