Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie może powstać krematorium

mas
Na cmentarzach w regionie koszalińskim powstają kolumbaria.
Na cmentarzach w regionie koszalińskim powstają kolumbaria. Archiwum
Urząd Miejski w Koszalinie wydał 23 lutego na wniosek inwestora - Domu Pogrzebowego "Wrotniewscy" w Koszalinie decyzję środowiskową w zakresie budowy spopielarni zwłok przy ul. Różanej. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna (uprawomocni się po 2 tygodniach).

Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w 2010 roku. Przed wydaniem tej decyzji pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego przeprowadzili pełną ocenę oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

Zasięgnięto opinii Sanepidu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami. Przy wydaniu decyzji uwzględniono wszystkie ustalenia zawarte w raporcie oddziaływania na środowisko i w uzgodnieniach z organami.

Po przeanalizowaniu całego materiału i zapoznaniu się z opiniami uznano, że inwestycja nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska. Dotyczy to zarówno emisji składników zapachowych, dymu i substancji szkodliwych, które mieszczą się w stosownych bardzo zaostrzonych normach unijnych w tym zakresie poprzez zastosowanie najnowszej dostępnej technologii. Wszystkie standardy określone w szczegółowych przepisach i normach środowiskowych mają być zachowane.
Decyzja odnosi się również szczegółowo do uwag mieszkańców, którzy złożyli w sumie trzy wnioski (jeden indywidualny i dwa zbiorowe, który podpisało 69 osób). Większość wniosków odnosiła się do obaw natury psychologicznej związanej z lokalizacją spopielarni, obawami związanymi z własnymi przeżyciami z okresu II wojny światowej. Te obawy nie mają jednak odzwierciedlenia w konkretnych przepisach, które pracownicy Urzędu mogliby wykorzystać przy wydawaniu tej decyzji.

W przypadku realizacji inwestycji inwestor będzie szczegółowo kontrolowany w zakresie m.in. oddziaływania inwestycji na środowisko i realizacji zapisów pozwolenia na budowę m.in. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Z treścią decyzji można się zapoznać na stronie www.bip.koszalin.pl. Decyzja jest ważna 4 lata a strony mogą się od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie.

- Cieszymy się z pozytywnego obrotu sprawy - mówi Zbigniew Wrotniewski, który uspokaja obawy mieszkańców: - Piec krematoryjny będzie najwyższej klasy technologii, z Czech, za dwa miliony. Nie ma mowy, by nasz zakład szkodził otoczeniu.

Firma planuje ruszyć z budową w połowie roku, a zakończyć ją do jesieni. W Koszalinie na ok. 1.200 pochówków rocznie, 10 procent z nich jest poprzez kremację. Te są prowadzone najbliżej w Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!