MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie otwarto mieszkania wspomagane i Centrum Promocji Zatrudnienia. Inicjatywa fundacji Zdążyć z Miłością [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
W kamienicy przy ul. Niepodległości 7 w Koszalinie otwarto mieszkania wspomagane i Centrum Promocji Zatrudnienia.
W kamienicy przy ul. Niepodległości 7 w Koszalinie otwarto mieszkania wspomagane i Centrum Promocji Zatrudnienia. Radosław Brzostek
W kamienicy przy ul. Niepodległości 7 w Koszalinie otwarto mieszkania wspomagane i Centrum Promocji Zatrudnienia.

W trzech tzw. mieszkaniach wspomaganych zamieszkają mamy z dziećmi będące pod opieką Fundacji Zdążyć z Miłością, która skutecznie zabiegała o realizację tych projektów. Beneficjentki wcześniej przebywały w mieszkaniach chronionych i czekały na jak najszybszą możliwość przeprowadzki do mieszkań "samodzielnych".

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że mieszkania wspomagane przeznaczone są dla osób, które pod opieką specjalistów przygotowywane są do prowadzenia samodzielnego życia. Osoby, które wkrótce wprowadzą się do jednej z koszalińskich kamienic, posiadają zatrudnienie, dbają o dzieci i otoczenie, są niezależne finansowo.

- To miejsce, w którym samotne mamy i inne osoby potrzebujące otrzymają pomoc w odnalezieniu nowej drogi życiowej - podkreśla Grzegorz Śliżewski, główny specjalista z Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

- Jednocześnie w tej samej kamienicy powstało miejsce wsparcia dla osób bezrobotnych, bezdomnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym i niezaradnych życiowo, czyli Centrum Promocji Zatrudnienia - dodaje.

Pracownicy CPZ mają dawać mieszkańcom Koszalina szansę na powrót na rynek pracy i asymilację społeczną. To tu, dzięki pomocy asystentów, będzie można zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności oraz doświadczenie zawodowe. Jak miałoby się to odbywać? Centrum oferować będzie m.in. pomoc psychologiczną i prawną, zajęcia z mediatorami, czy wsparcie specjalistów od wizerunku i zdrowego żywienia.

- Ponadto, dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejskiej, powstały pracownie do prowadzenia szkoleń gastronomicznych i zajęć z doradcami zawodowymi i pośrednikami pracy - uzupełnił rzecznik.

Jak mówi nam Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, prezes zarządu Fundacji Zdążyć z Miłością, wartość całego projektu to 1,9 mln zł, z czego 400 tys. złotych pochłonął remont mieszkań, a pozostała kwota przeznaczona zostanie na trwający trzy lata proces szkoleń, terapii i innych usług.

Kamienica została przekazana w październiku 2020 roku z zasobów ZBM w Koszalinie, a remont prowadzony był przez Fundację od stycznia 2021 roku.

Zobacz także Finał Szlachetnej Paczki 2021 w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński