Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie pieniądze na działanie [wideo]

Joanna Krężelewska
- Rok temu zaproponowaliśmy młodzieży warsztaty malarskie. Tym razem może będziemy uczyć się rzeźbić. Ale na pewno szkaradny budynek w Grabówku przejdzie do historii, bo przesłonią go piękne murale - zapowiedział Kazimierz Salik z Fundacji Vicus Melior.
- Rok temu zaproponowaliśmy młodzieży warsztaty malarskie. Tym razem może będziemy uczyć się rzeźbić. Ale na pewno szkaradny budynek w Grabówku przejdzie do historii, bo przesłonią go piękne murale - zapowiedział Kazimierz Salik z Fundacji Vicus Melior. Radek Koleśnik
Chcą zmieniać świat na lepsze. Zaczynają od swojego podwórka. Autorzy trzynastu projektów otrzymali wczoraj w Koszalinie finansowe wsparcie w ramach programu Działaj Lokalnie.

W tym roku do organizowanego po raz ósmy programu, który obejmuje 11 gmin, swoje projekty zgłosiło 28 organizacji. Fundacja Nauka dla Środowiska na realizację 13. pomysłów przeznaczyła 55 tys. złotych, a łączna wartość inicjatyw przekroczyła aż 159 tys. złotych.

Działaj Lokalnie pozwala stowarzyszeniom zdobyć praktyczną wiedzę, jak w przyszłości pozyskiwać jeszcze większe dotacje z innych źródeł. A przede wszystkim ma pobudzać do aktywności, by wprowadzać trwałe zmiany na lepsze. - Robicie konkretne rzeczy w swej społeczności, gminnej, sołeckiej, osiedlowej, miejskiej. To wyjątkowe. Jesteście wyjątkowi, bo zmieniacie lokalną rzeczywistość - podkreślił Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska, która koordynuje program. - Działaj Lokalnie to filozofia, sposób myślenia, jak ja mogę coś dać od siebie, zrobić coś dla innych - dodała Marta Czerwińska z Fundacji.

Jakie projekty będą realizowane w regionie? W Biesiekierzu grupa Tutejsi przeprowadzi wywiady z pierwszymi powojennymi mieszkańcami, a zwieńczeniem tych działań będzie interaktywna wystawa w Bibliotece Publicznej. Młodzież z Polanowa w projekcie koordynowanym przez Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu przygotuje spektakl nawiązujący do 25. rocznicy odzyskania wolności, z którym zawita do okolicznych miejscowości. Zawiązany zostanie też zespół redakcyjny szkolnej gazetki.

Grabówko w gm. Sianów może stać się słynne - nie tylko w regionie - z najbardziej kolorowego... pustostanu. Fundacja Vicus Melior zorganizuje dla dzieci warsztaty artystyczne, a ich zwieńczeniem będzie pomalowanie ścian "szkarady", czyli betonowej niezamieszkałej budowli, która góruje nad wsią. Jedną ścianę zdobi już barwny mural. W tym roku kolejne pokryją cały szkaradny klocek.

"Razem do przodu!" - to projekt, który realizowany będzie przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki w Manowie, ale z którego skorzysta też wielu koszalinian. W formie żartobliwie potraktowanego "czynu społecznego" wymienionych zostanie 200 podkładów kolejowych. Po zakończeniu projektu kolejką będzie można dojechać do Rosnowa!

Jest i coś dla miłośników fotografii. Koszalińska grupa "W obiektywie" przygotuje projekt "Fotografujmy", a w jego ramach m.in. fotospacery po mieście, warsztaty fotograficzne, wystawy.

Na terenie Koszalina organizowany będzie jeszcze jeden projekt - "Po sąsiedzku, czyli interakcje na Głowackiego". Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce chce, by jego podopieczni spisali najciekawsze historie sąsiadów z okresu przemian sprzed 25 lat i na ich podstawie stworzyli spektakl uliczny.

Miejscowość Borzysław wzbogaci się o miejsce, gdzie aktywnie i twórczo będzie można spędzić wolny czas - zagospodarowany będzie lokal po dawnym sklepie wiejskim. Z kolei w Sarbinowie jedyna w Polsce dziecięca orkiestra dęta Morscy Muzycy grać będzie jeszcze piękniej - dzieci czekają m.in. warsztaty muzyczne, ale i moc dodatkowych atrakcji. Efekt szkolenia będzie można usłyszeć samemu - m.in. podczas zaplanowanego koncertu kolęd!

W miejscowości Przybrda Stowarzyszenie Otwarte Drzwi zrealizuje inicjatywę pod hasłem "Nowe życie starych gratów", w ramach której mieszkańcy sołectwa będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych (również dla uczniów SP Drzonowo), a ozdobione techniką decoupage przedmioty będą później sprzedawać podczas kiermaszu.
W Tymieniu "Taniec i śpiew połączą pokolenia" - mieszkańcy będą uczyć się śpiewu i tańca, a pomocny będzie w tym nowy sprzęt nagłaśniający.

Miłośnicy szachów powinni zaplanować wycieczkę do Polanowa - Uczniowski Klub Sportowy "Żak" zorganizuje szkolenia z taktyki szachowej, otwarte turnieje, a grę promować będą duże plenerowe szachy.

Smacznie będzie w Sianowie. Akademia Seniora planuje wydać książeczkę z przepisami na tradycyjne, regionalne dania, a ich autorami będą seniorzy, którzy wezmą udział w kulinarnych warsztatach, a na wielki finał zaproszą wszystkich na degustację przysmaków.

W Rosnowie zaś powstanie piękny ogród - miejsce relaksu dla mieszkańców wsi. Zagospodarowany zostanie zieleniec na terenie szkoły podstawowej. Kwiaty, owoce, warzywa - kiedy rośliny będą już w ziemi, mieszkańcy uczczą nowe miejsce festynem.

Zainspirowały Cię te działania? Postaraj się o dotację w ramach Działaj Lokalnie w przyszłym roku! I... działaj lokalnie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!