Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie rozpoczął się 19. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W tym roku Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” odbywa się pod hasłem „Jedna chwila…”
W tym roku Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” odbywa się pod hasłem „Jedna chwila…” Radosław Brzostek
Do 10 września na ekranie kina Alternatywa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej można będzie zobaczyć czterdzieści dokumentalnych, fabularnych i amatorskich produkcji z całego świata. Imprezie, która o niepełnosprawności mówi językiem kultury, towarzyszą spotkania, koncerty, wystawy i konferencja naukowa.
W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej we wtorek popołudniu oficjalnie otwarta została 19. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Festiwal filmowy Integracja Ty i Ja po raz 19. w Koszalinie [ZDJĘCIA]

W tym roku Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” odbywa się pod hasłem „Jedna chwila…”. Jedna chwila może radykalnie zmienić całe życie, a Integracja od 19 lat uczy, że życie można zacząć wiele razy. O tym przesłaniu przypominali festiwalowi wolontariusze, którzy rozdawali gościom wydarzenia piłeczki z napisem „Jedna chwila”.

- Jedna chwila może dotknąć każdego, w każdym momencie i wywrócić życie do góry nogami. O tym opowiedzą nasze filmy konkursowe – wskazał Dariusz Pawlikowski, dyrektor KBP i dyrektor programowy Festiwalu „Integracja Ty i Ja”.

O statuetki Motyla 2022 powalczą filmy wartościowe i ważne – 15 dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 amatorskich. W jury konkursu zasiądą: Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.

- To festiwal pełny emocji, wzruszeń i niesamowitych przeżyć – podkreślił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, otwierając imprezę. – Wydarzenie to nie tylko nas integruje, ale też uczy życia, uczy człowieczeństwa. Pozwala rozumieć środowisko osób z niepełnosprawnością. I daje mnóstwo pięknych chwil. Zatem… chwilo trwaj!

Spotkanie z okazji rozpoczęcia Integracji, warto to podkreślić, w całości było tłumaczone na język migowy.

Inauguracji imprezy towarzyszył wernisaż dwóch wystaw fotografii – Fotokonfrontacje oraz ekspozycja prac Stanisława Składanowskiego z Gdańska, który w sierpniu 1980 brał udział w strajkach, które dokumentował fotograficznie. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał zdjęcia demonstracji oraz zajść ulicznych w Gdańsku i Gdyni. Jest on autorem m.in. słynnego zdjęcia Lecha Wałęsy skaczącego przez płot.

We wtorkowe popołudnie na festiwalowych gości czekała uczta muzyczna - koncert Grzegorza Płonki. Po koncercie rozpoczął się pozakonkursowy film „Sonata”, oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza właśnie. Dopiero w wieku 14 lat stwierdzono u niego niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.

W środę, 7 września filmy konkursowe można będzie oglądać w blokach o godz. 9.30 i 12. O godz. 18.30 pokazany zostanie „Antybohater”, a o godz. 20 (poza konkursem) film „Wszystko poszło dobrze”. W programie również konferencja naukowa „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności” (godz. 9, Hotel Gromada); spotkanie z Izabelą Sopalską-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa (godz. 10, Zespół Szkół Plastycznych); spotkanie z Piotrem Głowackim (godz. 17, KBP) i rozmowa z autorami projektu „Active for all" (sala medialna, godz. 18).

Filmy prezentowane są w kinie Alternatywa. Wstęp na projekcje oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące jest darmowy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera