Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie rzadko mieszkania miejskie lub socjalne wracają do "puli" [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 16 lat
Koszaliński Zarząd Budynków Mieszkalnych ma około 5,5 tysiąca mieszkań komunalnych i socjalnych. Rocznie zwalania się około 100 - to wynik eksmisji czy śmierci lokatora. Niestety wiele z tych mieszkań, zanim trafi do nowych lokatorów wymaga gruntownego remontu — opowiada w rozmowie z nami Lucyna Sitarczyk, dyrektor ZBM.

Długi lokatorów ZBM to ponad 19 milionów złotych: rekordzista ma głównej zaległości, bez odsetek, około 80 tysięcy złotych. W 2022 roku udało się przeprowadzić 71 eksmisji.

Eksmitowanym trzeba zapewnić lokal zastępczy. - A to oznacza, że nie możemy się naszych dłużników pozbyć, a jedynie możemy im obniżyć standard. Czyli np. przenieść do mniejszego lokalu. Kolejny problem to stan mieszkań po eksmisjach. Doprowadzenie takiego lokalu do stanu nadającego się do wynajęcia kosztuje czasem kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ci, którzy czekają na przydział mieszkania komunalnego, mogą takie zniszczone mieszkanie przejąć, skracając tym samy swój czas oczekiwania w kolejce. Ale jak przyznaje nasza rozmówczyni, część mieszkań jest tak zniszczona, że brakuje osób, gotowych je wyremontować (stan takich mieszkań pokazujemy w fotogalerii).

Tymczasem w Koszalinie na mieszkanie z zasobów miejskich trzeba czekać około pięciu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera