W tym roku podczas festiwalu występują również dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy, które zaadaptowały się w lokalnym środowisku w Koszalinie, Białym Borze, Stargardzie czy innych miejscowościach, a także aktywnie brały udział w przygotowaniach i próbach swoich zespołów.
Celem festiwalu, którego początki sięgają 1972 roku, jest podtrzymanie oraz propagowanie kultury ukraińskiej, umacnianie dobrosąsiedzkich stosunków między żyjącymi obok siebie Polakami i Ukraińcami, a także innymi mniejszościami narodowymi, etnicznymi i religijnymi, kształtowanie postaw społeczeństwa otwartego na odmienności kulturowe, a także promowanie regionu i jego wielokulturowości.
Podczas tegorocznego festiwalu wystąpi rekordowa liczba około 480 młodych artystów (30 zespołów i solistów) z kilkunastu ośrodków nauczania języka ukraińskiego z niemal całej Polski, m.in. z Przemyśla, Lęborka, Bytowa, Słupska, Koszalina, Białego Boru, Stargardu, a także odległych Gorlic czy Bielska Podlaskiego. Wykonawcy prezentują m in. ukraińskie tańce, śpiew, bajki, muzykę instrumentalną, kompozycje teatralno-muzyczne.
Eliminacje na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego za nami. W niedzielę o godz. 11 rozpocznie się uroczysty koncert galowy.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?