MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W lipcu wchodzi nowa lista refundacyjna. Znajduje się na niej więcej polskich leków

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
Na nowej liście refundacyjnej jest sporo polskich leków - ma to zwiększyć ich udział w rynku, zachęcić do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków oraz zwiększyć bezpieczeństwo lekowe Polski.
Na nowej liście refundacyjnej jest sporo polskich leków - ma to zwiększyć ich udział w rynku, zachęcić do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków oraz zwiększyć bezpieczeństwo lekowe Polski. Tomasz Czachorowski / zdjęcie ilustracyjne
Od 1 lipca 2024 na liście refundacyjnej znajdzie się 31 nowych terapii, wśród nich 8 onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 - w chorobach rzadkich.

- To, jakie leki znalazły się na liście refundacyjnej, jest tak naprawdę wypadkową decyzji Ministerstwa Zdrowia i firm farmaceutycznych, które muszą wystąpić z wnioskiem do ministra zdrowia o to, żeby ich lek znalazł się na takiej liście i jednocześnie określą zakres refundacji - mówiła na konferencji prasowej Izabela Leszczyna, minister zdrowia. - Od umiejętności naszych świetnych negocjatorów sporo zależy i zapewniam, że zawsze starają się wynegocjować jak najlepsze warunki dla naszych pacjentów - dodała.

Nowa lista refundacyjna 2024 - skorzysta nie tylko onkologia

W 2024 roku to trzecia lista refundacyjna. Na tej od 1 lipca, 8 nowych terapii onkologicznych obejmie: hematoonkologię, nowotwory układu urologicznego i układu pokarmowego, nowotwory skóry i ginekologiczne.

Od początku tego roku, ale na wszystkich trzech listach refundacyjnych - łącznie z tą lipcową - najwięcej nowych terapii onkologicznych zanotowano w hematoonkologii - 9, w nowotworach układu urologicznego - 5 oraz w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i ginekologicznych – po 2.

Z kolei, od 1 lipca nowych terapii nieonkologicznych – wśród tych 23 - będzie najwięcej w ginekologii, neurologii i diabetologii. Natomiast w 2024 roku, na wszystkich trzech listach refundacyjnych, najwięcej nowych terapii nieonkologicznych odnotowano w zakresie ginekologii – 11, neurologii - 9 i diabetologii – 8.

Więcej leków w in vitro i tych polskich

- Rozszerzamy wskazania dla leków aptecznych stosowanych w procedurze in vitro - to aż o 13 leków więcej. Dzięki temu, pary biorące udział w programie będą miały wsparcie w okresie przygotowawczym - poinformowała minister Leszczyna.

I tak, na lipcowej liście uwzględniono wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro, stąd znalazły się na niej produkty lecznicze sklasyfikowane w następujących grupach: hormony płciowe - gonadotropiny, leki stosowane w terapii hormonalnej - analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę oraz hormony przysadki i podwzgórza - antygonadotropiny uwalniające hormony.

Od 1 lipca na listę leków refundowanych w zakresie hematologii i hematoonkologii wejdą trzy nowe pozycje - wszystkie dotyczą chorób rzadkich:

  • Hemlibra – profilaktyka krwawień u chorych poniżej 18 roku życia z ciężką hemofilią A,
  • Poteligeo – leczenie chłoniaków T-komórkowych (ziarniniaka grzybiastego lub Zespołu Sezary’ego),
  • Lunsumio – leczenie chłoniaka grudkowego.

Refundowanych jest też sporo polskich leków - ma to zwiększyć ich udział w rynku, zachęcić do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków oraz zwiększyć bezpieczeństwo lekowe Polski. I tak na liście leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie naszego kraju, dodano - 133 leki. Z kolei listę leków wytwarzanych w Polsce, z wykorzystaniem substancji czynnej także wytwarzanej w Polsce rozszerzono o 10 prezentacji jednego z leków.

*więcej na https://www.gov.pl/web/zdrowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W lipcu wchodzi nowa lista refundacyjna. Znajduje się na niej więcej polskich leków - Gazeta Pomorska

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński