Dla UMKS lider był za mocny

Ewa Nadgrodkiewicz
Wojciech Miernik (z piłką), musiał się sporo napracować, aby przebić się przez obronę zespołu z Dąbrowy Górniczej. Ł. Zarzycki
Koszykarze UMKS Kielce przegrali z zespołem z Dąbrowy Górniczej 70:81. W sobotę kielczanie grają w Krośnie z wiceliderem.

Grzegorz Kij, grający trener UMKS:

- Mecz się ustawił po pierwszych trzech minutach, kiedy przegrywaliśmy 0:9. To podcięło nam skrzydła. Zespół z Dąbrowy Górniczej przewyższał nas pod każdym względem. Przede wszystkim nie mogliśmy sobie poradzić z zawodnikami wysokimi, którzy podwajali akcję w ataku, po których bez problemu zdobywali punkty.

Nie udało się koszykarzom drugoligowego zespołu UMKS Kielce odnieść czwartego zwycięstwa z rzędu we własnej hali. W meczu 21. kolejki lepszy okazał się lider rozgrywek - MMKS Dąbrowa Górnicza.

UMKS Kielce - MMKS Dąbrowa Górnicza 70:81 (12:22, 20:22, 12:16, 26:21),/b>
UMKS: Kasperzec 28 (5x3), Kij 5 (1x3), Makuch 5, Gil 4, Karólewski 2 - Miernik 12 (1x3), Nowakowski 8 (1x3), Jurczyk 6 (2x3), Łata, Cetnar.
Mecz kielczan z liderem z Dąbrowy Górniczej cieszył się olbrzymim zainteresowaniem - na trybunach w hali przy ulicy Żytniej zasiadł prawie komplet publiczności. A emocji nie brakowało. - Zawodnicy obu drużyn stworzyli dobre widowisko. Według mnie był to przedsmak rundy play-off, bo uważam, że kielczanie utrzymają czwarte miejsce i spotkamy się z nimi w półfinale o awans do pierwszej ligi. A ten mecz? Kiedy graliśmy naszym podstawowym składem, gra układała się po naszej myśli - mówił Wojciech Wieczorek, trener MMKS.
TRZY MINUTY BEZ PUNKTU
Pierwsze punkty dla kieleckiego zespołu zdobył dopiero w czwartej minucie meczu Grzegorz Kij (3:9). Zawodnicy UMKS nie mogli sforsować szczelnej obrony przyjezdnych. Oddawali rzuty z nieprzygotowanych pozycji, popełniali straty. Natomiast goście, którzy imponowali warunkami fizycznymi, w umiejętny sposób rozgrywali akcje, po których szybko uzyskali wyraźną przewagę (9:0, 22:12). W drugiej kwarcie kielczanie dotrzymywali kroku rywalom, ale przewaga, jaką w pierwszej odsłonie meczu uzyskali przyjezdni, nie zmalała.
DWA “CZUJNE" GWIZDKI
W trzeciej kwarcie przez prawie pięć minut kibice musieli oglądać głównie straty i niecelne rzuty w wykonaniu zawodników obu zespołów. Pierwszy do kosza trafił Rafał Gil (34:44), ale szybko odpowiedzieli rywale. Na minutę przed końcem tej kwarty MMKS prowadził 56:36. W ostatniej kwarcie, trener gości zaczął wpuszczać rezerwowych i wysoka przewaga MMKS w błyskawicznym tempie zaczęła maleć. W 35 minucie, po rzucie za trzy punkty Łukasza Kasperca, kielczanie przegrywali już tylko różnicą 6 punktów (59:65). - I wtedy dwa “czujne" gwizdki sędziów sprawiły, że było po meczu. W pięciu na siedmiu nie da się wygrać - podsumował Łukasz Kasperzec.
W innych meczach: Cracovia Kraków - Wisła Kraków 76:54, Pogoń Ruda Śląska - MOSiR Krosno 84:90, Piotrcovia Piotrków Trybunalski - AZS AWF Katowice 44:71, MCKiS Jaworzno - AZS Politechnika Radom 82:58, Hawajskie Koszule - Alba Chorzów - mecz przełożony. Pauzowała: Polonia Przemyśl.