W nowy rok wkroczyliśmy z nowymi stawkami. Na ZUS

(and)/www.echodnia.eu
sxc.hu
Będzie dodatkowa składka dla ZUS od pracujących w warunkach szczególnych.

Od stycznia pracodawcy zatrudniający ludzi w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Nowe obowiązki dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 roku i wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, czyli tych, którzy w przyszłości będą mogli skorzystać z emerytury pomostowej.

Składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych należy opłacać za wszystkich spełniających ustawowe warunki pracowników, a więc także za tych, którzy wykonują prace szczególne w niepełnym wymiarze czasu pracy lub nie wykonywali tego typu prac przed 1 stycznia 1999 roku.

Składkę na FEP płatnicy obowiązani będą odprowadzać także za zwolnionych ze służby pracowników mundurowych. Zmiana ta dotyczy między innymi żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób.

Pracowników wykonujących prace górnicze, którzy uzyskali prawo do emerytury pomostowej za okres wykonywania prac górniczych, o których mowa w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2010 roku.

Za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się także ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej oraz tancerzy zawodowych, wykonujących prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym. Osoby te będą zobowiązane do opłacania składek na FEP za siebie.

Podstawę wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych stanowi indywidualna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe każdej zatrudnionej w szczególnych warunkach osoby. Stopa procentowa tej składki wynosi 1,5 procent. Składka jest w całości finansowana przez płatnika składek, czyli pracodawcę.

Źródło:
Nowy rok, nowe skladki na ZUS - www.echodnia.eu

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MRatajek

A można tak w ogóle nie płacić składek? Czy można być w Polsce wolnym człowiekiem bez przymusu płacenia składek? Prezydent chwalił się ża mamy wolność. Ja kicham na ten ZUS, do emerytury i tak nie dożyję, a jeśli nawet by się udało - to nie chcę takiej jałmużny jaką mi naliczą bo nawet na opłaty z VATem nie starczy :[

Dodaj ogłoszenie