Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Podczelu wydobywają wrak jednostki pływającej, prawdopodobnie z czasów drugiej wojny

Inga Domurat
Inga Domurat
Akcję, która rozpoczęła się w czwartek, prowadzi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wspólnie z Urzędem Morskim  w Słupsku
Akcję, która rozpoczęła się w czwartek, prowadzi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wspólnie z Urzędem Morskim w Słupsku Inga Domurat
Akcję, która rozpoczęła się w czwartek, prowadzi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wspólnie z Urzędem Morskim w Słupsku.

Jak długo potrwa? Tego nie wiadomo, bo wrak jest w fatalnym stanie i na razie uczestnicy akcji robią wszystko, by zabezpieczyć i ocalić choć jego fragmenty.

Wydobyto już części silnika, które na pewno trafią do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. Na tę chwilę nie wiadomo też, co to za jednostka pływająca.

- Zachowany fragment to 15-metrowa konstrukcja ze stali. Można przypuszczać, że pływała po Bałtyku w okresie wojennym - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Może to była niemiecka jednostka. Znaleźliśmy na niej łuski, więc nie wykluczamy jej militarnego charakteru, ale równie dobrze może był to ostrzelany kuter rybacki.

Niemiecki pojazd z czasów II wojny światowej został odnaleziony na plaży między Pobierowem a Pustkowem. To najprawdopodobniej pozostałości po osobowo-terenowym samochodzie Kubelwagen typ 82.  Kubelwagen typ 82 to samochód osobowo-terenowy, konstrukcja profesora Ferdynanda Porsche, która stanowiła jeden z podstawowych pojazdów amii niemieckiej. W 1938 Wehrmacht przedstawił zapotrzebowanie zakładom Volkswagena na pojazd wojskowy. Pod koniec roku prototyp, typ 62 podano testom. Szereg modyfikacji sprawił, że uzyskano typ 82. Wyprodukowano około 50 tys.egzemplarzy.  Informacja o wraku została przekazana w dniu wczorajszym przez mieszkańca Pobierowa p. Radosława Krzeszowca. Po dokonaniu oględzin na miejscu postanowiono o natychmiastowej próbie wydobycia i przewiezienia wraku do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W akcję wydobycia pojazdu zaangażowani byli pracownicy Muzeum Oręża Polskiego, Urzędu Morskiego w Szczecinie, dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firma Auto-Pomoc Adama Molisa z Kołobrzegu. Zobacz także: Przed inscenizacją 11 listopada. Czołg w Koszalinie.

Niemiecki pojazd z czasów II wojny światowej znaleziony na p...

Zobacz także Zlot militarny w Bornem Sulinowie 2016

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!