Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Połczynie-Zdroju zostanie odsłonięty pomnik ofiar germanizacji w czasie II wojny światowej

OPRAC.:
PAP
PAP
Dawid Jaśkiewicz
Dawid Jaśkiewicz
Dzieci urodzone w ośrodku Lebensborn (z lewej). Po prawej pomnik, który zostanie odsłonięty w piątek w Połczynie-Zdroju.
Dzieci urodzone w ośrodku Lebensborn (z lewej). Po prawej pomnik, który zostanie odsłonięty w piątek w Połczynie-Zdroju. wikipedia/UM Połczyn-Zdrój
W Połczynie-Zdroju w piątek odsłonięty zostanie pomnik Pamięci Dzieci - ofiar germanizacji w latach 1939-1945. Uroczystości rozpoczną się już w czwartek panelem historyczno-edukacyjnym, a także spotkaniem z bohaterami tragicznych wydarzeń.

Odsłonięcie pomnika Pamięci Dzieci - ofiar germanizacji w latach 1939-1945 będzie kulminacyjnym punktem zaplanowanych na 7-8 września połczyńskich uroczystości upamiętniających dzieci wojny, w tym te, które zostały „zrabowane dla Rzeszy” i trafiły m.in. do Lebensborn w Bad Polzin (obecnie Połczyn-Zdrój). Termin nie jest przypadkowy, wiąże się z ustanowionym w lipcu przez Sejm na 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny.

Pomnik, wykonany z brązu, stanie przy promenadzie nad zalewem, w sąsiedztwie kapliczki i pensjonatu Skaut, w którym przed wojną szkolili się sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich. Natomiast kapliczka, według miejscowych przekazów, stanęła tuż po wojnie w miejscu grzebania zmarłych dzieci z Lebensborn (śledztwo IPN w tej sprawie zostało umorzone – PAP), a po utworzeniu zalewu została ona przeniesiona o kilkanaście metrów.

Projekt pomnika autorstwa połczynianki Michaliny Wianeckiej, absolwentki rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu przedstawia postać dziewczynki o smutnym wyrazie twarzy, która ściska zabawkę, stoi boso na walizce, a jej sukienkę i włosy rozwiewa wiatr.

Pod walizką, zgodnie z zapewnieniem magistratu, umieszczona zostanie tablica, którą ufundował IPN, z napisem w językach polskim, angielskim i niemieckim o treści: „Ofiarom germanizacji w latach 1939-1945 Mieszkańcy Połczyna-Zdroju Instytut Pamięci Narodowej”.

W prawym górnym rogu mają pojawić się słowa „Pamiętaj! Jesteś Polką” Barbary Paciorkiewicz, która w czasie II wojny światowej w wieku 4 lat, odebrana babci, trafiła do połczyńskiego Lebensborn i tam od starszych dzieci miała słyszeć te słowa.

Po odsłonięciu pomnika chór kameralny Cantus z Połczyna-Zdroju wraz z chórem Homin ze Lwowa wykonają „Modlitwę o pokój”, następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerują w kierunku sanatorium Borkowo, w którego murach mieścił się Lebensborn. Tam przy tablicy upamiętniającej wydarzenia związane z jego działalnością złożone zostaną kwiaty.

W przeddzień uroczystości, 7 września, w miejscowym kinie Goplana odbędzie się panel historyczno-edukacyjny „Germanizacja i wynarodowienie polskich dzieci-historia i teraźniejszość”. Prelegentami będą prokurator IPN w Koszalinie Krzysztof Bukowski, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu w Łodzi dr Ireneusz Piotr Maj, pisarka Dorothee Szmitz-Koster, zajmująca się historią i powojennymi losami dzieci z Lebensborn oraz przedstawiciel Fundacji Save Ukraina prok. Adam Cierpiatka.

Młodzież szkolna spotka się z bohaterami tragicznych wydarzeń z okresu wojny, z Barbarą Paciorkiewicz oraz Michaelem Sturmem. Planowane są także m.in. otwarcie wystawy przygotowanej przez historyków łódzkiego Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu i projekcja filmów: „Miasto pokoleń”, „Urodzeni dla rzeszy” i „Opowieści dziewczęce”.

- Nam zależy na tym, by to, co się wydarzyło w czasie wojny, nie było tylko smutnym wspomnieniem. Chcemy pamiętać, słuchać relacji świadków historii, edukować młodzież, wyciągać wnioski, bo historia powtarza się na naszych oczach. Tylko teraz słyszymy o rusyfikacji, o rabowaniu dzieci z Ukrainy w głąb Rosji – uzasadniała tak bogaty program połczyńskich uroczystości Bożena Łukomska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera