Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przychodniach wielki tłok. Grypa, COVID-19, przeziębienia zbierają swoje żniwo

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Od początku września do 7 grudnia na grypę zachorowało - wliczając w to także podejrzenia choroby -  w Polsce prawie 1,5 mln osób.
Od początku września do 7 grudnia na grypę zachorowało - wliczając w to także podejrzenia choroby - w Polsce prawie 1,5 mln osób. archiwum polskapress
Lekarze alarmują: w bardzo szybkim tempie przybywa chorych na grypę, szczególnie wśród najmłodszych. A szczyt grypowego sezonu dopiero przed nami.

Patrycja Gburzyńska-Czudzinowicz, lekarz i zastępca dyrektora w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Koszalinie (jednej z największych przychodni w regionie), mówi, że sytuacja jest bardzo trudna. Lekarze rodzinni nie nadążają z przyjmowaniem chorych.

- Prowadzimy wstępną selekcję, chorzy w nieco lepszym stanie na wizytę muszą poczekać dzień lub dwa - informuje. - Około 70 procent to zakażenia wirusowe, głównie grypa. Ale są i pojedyncze przypadki koronawirusa. 30 procent to zakażenia bakteryjne - wylicza.

- Mamy bardzo dużo chorych, głównie dzieci - mówi doktor Magdalena Gorol-Baranek, pediatra ze szpitala w Szczecinku. - Widać to najbardziej w przychodni, która jest pełna pacjentów.

W szczecineckich szkołach podstawowych najtrudniejsza sytuacja zdrowotna panowała w minionym tygodniu. W przedszkolach nadal jest ciężko. Z powodu przeziębień i różnego rodzaju infekcji frekwencja w najmłodszych klasach spadła o 50 procent.

Potwierdzają to dane zebrane przez Narodowy Instytut Zdrowia. Od początku września do 7 grudnia na grypę zachorowało - wliczając w to także podejrzenia choroby - w Polsce prawie 1,5 mln osób. Dla porównania, w całym poprzednim sezonie grypowym ta liczba wyniosła 3,9 mln. W sezonie 2020/21 było to 2,2 mln, natomiast w jednym z przedpandemicznych (2017/18) - 5,4 mln.

Najbardziej na grypę narażone są najmłodsze dzieci. W pierwszym tygodniu grudnia liczba zachorowań lub podejrzeń zachorowań w grupie wiekowej 0-4 wyniosła ponad 49 tys. Zachorowało (lub pojawiło się takie podejrzenie) prawie 380 dzieci na 100 tys.

Szczyt grypowego sezonu dopiero przed nami - z doświadczeń minionych lat najwięcej zachorowań jest na przełomie lutego i marca. By się uchronić przed grypą lub jej ciężkim przebiegiem warto się zaszczepić. Z tego rozwiązania powinni szczególnie skorzystać seniorzy (powyżej 65 roku życia, za szczepionkę zapłacą 50 procent, a po 75 roku życia przysługuje im darmowa szczepionka). Dlaczego to jest tak ważne? W ich przypadku grypa i jej powikłania mogą mieć bardzo poważne, nawet śmiertelne konsekwencje.

Warto też stosować zasady, według których żyliśmy w czasie pandemii koronawirusa, czyli często myć i dezynfekować dłonie, w miejscach takich jak przychodnie czy komunikacja miejska nosić maseczki, warto też ograniczyć kontakty towarzyskie między seniorami a najmłodszymi - chorobami wirusowymi niestety łatwo się zarazić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera