reklama

W rankingu miast Koszalin zajął gorsze miejsce niż Słupsk

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Zaktualizowano 
Koszalin
Koszalin archiwum
Na 66 sklasyfikowanych miast w rankingu miejscowości przyjaznych młodym ludziom ostatecznie Koszalin zajął 26. miejsce. Jeśli chodzi o edukację, jesteśmy wysoko. Zajęliśmy solidne 11. miejsce. Ale jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, to ponieśliśmy totalną porażkę. Mamy ostatnie miejsce.

Ranking miast, w którym bada się atrakcyjność polskich miejscowości dla młodych ludzi, przygotowała Fundacja Schumana. Ta założona w 1991 roku instytucja promuje Unię Europejską, integrację i wartości europejskie, zrzesza także szkolne kluby europejskie w całej Polsce.

Autorzy rankingu, choć raczej należałoby powiedzieć, że to ponad 40-stronicowe opracowanie naukowe, wzięli pod lupę 66 miast w Polsce, czyli wszystkie na prawach powiatu. Zbadali miasta na podstawie siedmiu wskaźników: gospodarki lokalnej, edukacji, infrastruktury, mobilności, kultury i rozrywki, otwartości, zdrowia i opieki. Za każdy z tych wspomnianych wskaźników można było otrzymać od zera do stu punktów. Jak więc wypadł Koszalin? Miasto ostatecznie znalazło się na 26. miejscu, za m.in. Słupskiem, Krosnem, Zamościem, Siedlcami oraz Gdańskiem, Poznaniem i Opolem, ale przed Kielcami, Świnoujściem, a nawet Toruniem czy Gorzowem Wielkopolskim. Czy jest się więc z czego cieszyć? A może raczej powinniśmy się martwić? Oto szczegóły.

Jeśli chodzi o gospodarkę lokalną Koszalin zajął 35. miejsce. Wygrała - co akurat w tej kategorii było oczywiste - Warszawa. Zdeklasowała pozostałe ośrodki. Stolica kraju zajmuje pierwsze miejsce pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych w firmach, ma najwyższą średnią pensję i najmniej młodych bezrobotnych. Koszalin znalazł się za Słupskiem (34. miejsce), Piekarami Śląskimi (25.) czy Dąbrową Górniczą (16.).

15 miast, w których jest najwięcej rozwodów. Gdzie rozwodzim...

Najlepszy dentysta w Koszalinie? Ranking 20 stomatologów pol...

W edukacji Koszalin poradził sobie dobrze. Mamy 11. miejsce i wyprzedzamy takie potęgi jak Gdańsk, Warszawa czy Szczecin. Ale nawet tutaj pokonuje nas Słupsk, który zajął 5. miejsce. - Dla młodych edukacja jest kluczowym wyzwaniem, więc to też kluczowy wskaźnik całego rankingu - słyszymy.

Ranking miast dla młodych ludzi. Koszalin w środku tabeli. Edukacyjnie nie jest u nas źle

- Założyliśmy, że miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte - mówią autorzy projektu.

Czy elastyczny, dynamiczny, prorozwojowy i otwarty jest Koszalin?

- W edukacji jesteśmy wyżej niż najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce. Zadziwiające, wzbudza spore wątpliwości. Ale skoro to opracowanie naukowe, nie polemizuję - komentują nasi Czytelnicy.

- Koszalin, niestety, staje się miastem emerytów. W centrum brakuje kawiarni, pubów. Są tu tylko banki i apteki. Dlatego mnie nie dziwi, że na przykład pod względem kultury i rozrywki mamy dopiero 36. miejsce. To i tak wysoko - zauważa kolejny z Czytelników. Wyjaśnijmy więc kwestię edukacji, bo rzeczywiście może budzić kontrowersje. Jak to możliwe, że Kraków i Warszawa ze swoimi prestiżowymi uniwersytetami są niżej niż Słupsk?

- W stolicy funkcjonują 23 szkoły na 10 tysięcy mieszkańców w wieku 5 - 14 lat, wobec średnio niemal 30 szkół na 10 tysięcy mieszkańców wśród liderów tej kategorii. Nawet w kategorii dostępności uczelni wyższych, z którymi Warszawa jest kojarzona, stolica też osiąga przeciętne wyniki. Przypuszczalnie stało się tak dlatego, że Warszawa, ciesząca się przecież wysoką siłą przyciągania nowych mieszkańców, w tym tych najambitniejszych uczniów i studentów, nie uznaje edukacji za najbardziej strategiczną inwestycję. Z pozycji ogólnopolskiego lidera miast nie musi niczego „nadganiać”, bo i tak w oczach potencjalnych odbiorców stołeczna oferta edukacyjna pozostaje atrakcyjna - tłumaczą autorzy rankingu. Dodają też, że choć akademickość miast silnie wiąże się z poziomem ich rozwoju i zewnętrznie postrzeganą atrakcyjnością, nie chcieli, by ten aspekt zdominował całą kategorię. - Oznaczałoby to pominięcie potrzeb młodych, którzy nie decydują się na kontynuację kształcenia na wyższym poziomie edukacji. Z tego powodu uwzględniliśmy też mierniki dotyczące szkolnictwa licealnego i zawodowego - istotne dla młodzieży - oraz dostępności szkolnictwa podstawowego - ważne dla młodych rodziców. Zmierzyliśmy także udział i zaangażowanie samorządów we wsparciu stypendialnym dla licealistów i studentów - tłumaczą.

Ostatecznie więc Koszalin zajął w „edukacji” 11. miejsce, a w całym rankingu 26., zdobywając 32,69 punktu na 100 możliwych. Najgorzej wypadliśmy, jeśli chodzi o „zdrowie i opiekę”. Kategoria ta opisuje dostępność kadr medycznych, zwłaszcza związanych z opieką okołoporodową, liczbę oddziałów położniczych i skalę konkurencji o miejsca w placówkach opiekuńczych - żłobkach i przedszkolach. Tu zajęliśmy wstydliwe 66., czyli ostatnie miejsce w rankingu. Słupsk jest 34., Katowice są pierwsze.

- Należy podkreślić, że całościowe wyniki nie są dla polskich miast zbyt dobre. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów. Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o ledwie kilka punktów od średniej, która wyniosła 32 punkty. Pokazuje to, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mogą jeszcze wiele zrobić w zakresie polityki młodzieżowej - podsumowuje całość opracowania Michał Szymanderski-Pastryk z Fundacji Schumana.

- Oczywiście, że taki ranking daje pewne wskazówki, w którym miejscu możemy się poprawić - komentuje Grzegorz Śliżewski z koszalińskiego ratusza. - Zauważmy jednak, że gdyby nie kwestia zdrowia, na którą nasz samorząd nie ma przecież wpływu, bylibyśmy dużo wyżej. Cieszy, że w edukacji jesteśmy wysoko. Ale jak najbardziej bierzemy sobie do serca wszystkie uwagi.

Zobacz także: Koszalin: Koncert Metallica symfonicznie w Filharmonii Koszalińskiej

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Głosujcie dalej na super ekipę z ratusza to niedługo będziemy koła samochodu gubić na dziurawych ulicach.A goście będą omijać to miasto z daleka jak zobaczą super centrum z deptakiem ha ha...

W
Władysław Honiewicz

Skoro nieudacznicy rządzą, nic dziwnego. Mieszkańcy miasta nie mogą narzekać, takiego prezydenta wybierając.

z
z ukosa ....
16 listopada, 12:00, Gość:

Prawda jest taka ze Slupsk sie rozwija Jest bardziej wielko miejski Uwazam ze pod kazdym wzgledem jest duzo lepszym miejscem do zycia niz nasz Koszalin Zrobmy cos bo za chwile bedzie za pozno

16 listopada, 21:29, z ukosa .....:

Słupsk wielkomiejski? To chyba jakiś żart. Prawdą jest, że Słupsk BYŁ(!!!) prężnie rozwijającym się, ponad 100-tysięcznym i nawet wojewódzkim miastem. Kiedyś największym na Pomorzu Środkowym. Niestety wszystko się skończyło na przełomie lat 1998/99 kiedy to z woli większości swoich mieszkańców Słupsk oddał się pod gdańską kuratelę. I tak od 20 lat miasto stacza się po równi pochyłej likwidując się skutecznie krok po kroku. Ostatnio do zamknięcia Urząd Morski. Jeszcze tylko ZUS, Urząd Skarbowy, Wydział Paszportowy i Akademia Pomorska. Wtedy Słupsk osiągnie rangę Bytowa i końcu znajdzie swoje wymarzone miejsce w pomorskim szeregu. A przecież to miasto mogło dzisiaj dzierżyć status "współwojewódzkości" i o wiele, wiele więcej znaczyć na mapie Polski. Anty koszalińskie uprzedzenia wzięły jednak górę i obecnie Słupsk walczy o przetrwanie. I jakby nie patrzyć, to dzisiaj Koszalin jest centrum Pomorza Środkowego.

17 listopada, 9:00, Gość:

Słupsk nigdy nie był większy od Koszalina...ale z resztą tekstu się zgadzam. I co by tu nie pisać o jakimś idiotycznym rankingu, dziś Słupsk idzie w dół a my mimo że nie wszystko jest idealne pniemy się w górę...wyszliśmy lepiej na podziale województw.

17 listopada, 16:56, Krzysiek:

Słupsk w latach 50- był miastem większym od Koszalina

To mało powiedziane. W roku 1950 Słupsk był ludnościowo DWA RAZY od Koszalina. Liczył wtedy 44.275 mieszkańców a Koszalin 22.011. "Większość" Słupska w całym XX wieku trwała równo 75 lat bo do roku 1975. Wikipedia podaje, że w tym roku Koszalin zrównał się a nawet Słupsk przeskoczył. Koszalin osiągnął poziom 77.620 osób, Słupsk 77.611. Przez kolejne 45 lat tendencja ta już nigdy nie odwróciła się i dzisiaj "większość" Koszalina kształtuje się na poziomie około 15.000.

Jedno jest pewne, że gdyby w roku 1998/99 Słupsk stanął po stronie Koszalina, to dzisiaj oba miasta na mapie administracyjnej i demograficznej Polski byłyby w zupełnie innym miejscu. Ponadto degradację obu miast należy przypisać słupskiej stronie i jej postawie w sprawie "jedności" Pomorza Środkowego. Niestety.

K
Krzysiek
16 listopada, 12:00, Gość:

Prawda jest taka ze Slupsk sie rozwija Jest bardziej wielko miejski Uwazam ze pod kazdym wzgledem jest duzo lepszym miejscem do zycia niz nasz Koszalin Zrobmy cos bo za chwile bedzie za pozno

16 listopada, 21:29, z ukosa .....:

Słupsk wielkomiejski? To chyba jakiś żart. Prawdą jest, że Słupsk BYŁ(!!!) prężnie rozwijającym się, ponad 100-tysięcznym i nawet wojewódzkim miastem. Kiedyś największym na Pomorzu Środkowym. Niestety wszystko się skończyło na przełomie lat 1998/99 kiedy to z woli większości swoich mieszkańców Słupsk oddał się pod gdańską kuratelę. I tak od 20 lat miasto stacza się po równi pochyłej likwidując się skutecznie krok po kroku. Ostatnio do zamknięcia Urząd Morski. Jeszcze tylko ZUS, Urząd Skarbowy, Wydział Paszportowy i Akademia Pomorska. Wtedy Słupsk osiągnie rangę Bytowa i końcu znajdzie swoje wymarzone miejsce w pomorskim szeregu. A przecież to miasto mogło dzisiaj dzierżyć status "współwojewódzkości" i o wiele, wiele więcej znaczyć na mapie Polski. Anty koszalińskie uprzedzenia wzięły jednak górę i obecnie Słupsk walczy o przetrwanie. I jakby nie patrzyć, to dzisiaj Koszalin jest centrum Pomorza Środkowego.

17 listopada, 9:00, Gość:

Słupsk nigdy nie był większy od Koszalina...ale z resztą tekstu się zgadzam. I co by tu nie pisać o jakimś idiotycznym rankingu, dziś Słupsk idzie w dół a my mimo że nie wszystko jest idealne pniemy się w górę...wyszliśmy lepiej na podziale województw.

Słupsk w latach 50- był miastem większym od Koszalina

G
Gość
17 listopada, 15:47, Mieszkanka:

Cóż jaka głowa miasta takie miejsce w rankingu. Jedyna walka jak dostrzegam mieszając to 30 lat to walka o głosy. Reszta leży jak widać..

Co do opieki i zdrowia -Wkradło się małe klłamstewko u Pana Śliżewskiego. Jednak nie zależy to od miasta a inni sobie jakiś z tym radzą. Trzymajcie dalej P. Kondsszewskiego, niech zamknie szpital, skoro nie potrafi dogadać się z ludźmi. Rankingi może będą lepsze ? Wielkie brawa dla koszalińskiej edukacji szczególnie I i II liceum ogólnokształcącego. Jak cu[wulgaryzm], że władza tu nie sięga, bo też by spieprzyli. Pozdrawiam koszalinian

Czy "cudnie" to wulgaryzm?

Hehe

M
Mieszkanka

Cóż jaka głowa miasta takie miejsce w rankingu. Jedyna walka jak dostrzegam mieszając to 30 lat to walka o głosy. Reszta leży jak widać..

Co do opieki i zdrowia -Wkradło się małe klłamstewko u Pana Śliżewskiego. Jednak nie zależy to od miasta a inni sobie jakiś z tym radzą. Trzymajcie dalej P. Kondsszewskiego, niech zamknie szpital, skoro nie potrafi dogadać się z ludźmi. Rankingi może będą lepsze ? Wielkie brawa dla koszalińskiej edukacji szczególnie I i II liceum ogólnokształcącego. Jak cu[wulgaryzm], że władza tu nie sięga, bo też by spieprzyli. Pozdrawiam koszalinian

G
Gość
17 listopada, 1:19, Gość:

Słupsk, razem z Trójmiastem walczy z pisojadami, a wy, trochę na zachód. Wstyd. Sługusy pisprokuratury szczecińskiej, łamaczy Konstytucji RP, głoszącej bezprawne " prawo".

po-każ, co ci złamali, chyba laske

G
Gość
16 listopada, 17:34, Gość:

Smutne miasto starych ludzi.Centrum miasta nadaje się do kręcenia jakiś ponurych depresyjnych filmów.No ale były wybory ,wybraliśmy takich to mamy.

Jeszcze facet z poważnymi zarzutami dostał ponad 40tys głosów.Brawo wy!!

Stachu Meliorant jest cały czas cały usmiechnięty, dolce vIta!

G
Gość
17 listopada, 1:19, Gość:

Słupsk, razem z Trójmiastem walczy z pisojadami, a wy, trochę na zachód. Wstyd. Sługusy pisprokuratury szczecińskiej, łamaczy Konstytucji RP, głoszącej bezprawne " prawo".

bezprawne prawo, czyli po-bełkot

G
Gość
16 listopada, 12:00, Gość:

Prawda jest taka ze Slupsk sie rozwija Jest bardziej wielko miejski Uwazam ze pod kazdym wzgledem jest duzo lepszym miejscem do zycia niz nasz Koszalin Zrobmy cos bo za chwile bedzie za pozno

16 listopada, 21:29, z ukosa .....:

Słupsk wielkomiejski? To chyba jakiś żart. Prawdą jest, że Słupsk BYŁ(!!!) prężnie rozwijającym się, ponad 100-tysięcznym i nawet wojewódzkim miastem. Kiedyś największym na Pomorzu Środkowym. Niestety wszystko się skończyło na przełomie lat 1998/99 kiedy to z woli większości swoich mieszkańców Słupsk oddał się pod gdańską kuratelę. I tak od 20 lat miasto stacza się po równi pochyłej likwidując się skutecznie krok po kroku. Ostatnio do zamknięcia Urząd Morski. Jeszcze tylko ZUS, Urząd Skarbowy, Wydział Paszportowy i Akademia Pomorska. Wtedy Słupsk osiągnie rangę Bytowa i końcu znajdzie swoje wymarzone miejsce w pomorskim szeregu. A przecież to miasto mogło dzisiaj dzierżyć status "współwojewódzkości" i o wiele, wiele więcej znaczyć na mapie Polski. Anty koszalińskie uprzedzenia wzięły jednak górę i obecnie Słupsk walczy o przetrwanie. I jakby nie patrzyć, to dzisiaj Koszalin jest centrum Pomorza Środkowego.

17 listopada, 13:16, Porażony głupotą:

To żart... Miasto pozornie rozwija się, się bez żadnego szerszego planu. Pan Jedliński i ekipa to banda ludzi własnego interesu. Z przykrością stwierdzam, że cofanie się w rozwoju Koszalina to nasza/ wasza wina. Dostajemy szanse raz na 4 lata i co z tym robimy/cie. ..? A wybór Pana G. Świadczy tylko o tym, że głosy które otrzymał pochodzą od ludzi identycznego pokroju. Nie razi to was więc jesteście tacy sami. Gratuluje

To, że Ty jesteś ślepy, nie oznacza, że pozostali także. Twierdząc, że Koszalin przez 20-25 lat się nie zmienił zwyczajnie kłamiesz.

P
Porażony głupotą
16 listopada, 12:00, Gość:

Prawda jest taka ze Slupsk sie rozwija Jest bardziej wielko miejski Uwazam ze pod kazdym wzgledem jest duzo lepszym miejscem do zycia niz nasz Koszalin Zrobmy cos bo za chwile bedzie za pozno

16 listopada, 21:29, z ukosa .....:

Słupsk wielkomiejski? To chyba jakiś żart. Prawdą jest, że Słupsk BYŁ(!!!) prężnie rozwijającym się, ponad 100-tysięcznym i nawet wojewódzkim miastem. Kiedyś największym na Pomorzu Środkowym. Niestety wszystko się skończyło na przełomie lat 1998/99 kiedy to z woli większości swoich mieszkańców Słupsk oddał się pod gdańską kuratelę. I tak od 20 lat miasto stacza się po równi pochyłej likwidując się skutecznie krok po kroku. Ostatnio do zamknięcia Urząd Morski. Jeszcze tylko ZUS, Urząd Skarbowy, Wydział Paszportowy i Akademia Pomorska. Wtedy Słupsk osiągnie rangę Bytowa i końcu znajdzie swoje wymarzone miejsce w pomorskim szeregu. A przecież to miasto mogło dzisiaj dzierżyć status "współwojewódzkości" i o wiele, wiele więcej znaczyć na mapie Polski. Anty koszalińskie uprzedzenia wzięły jednak górę i obecnie Słupsk walczy o przetrwanie. I jakby nie patrzyć, to dzisiaj Koszalin jest centrum Pomorza Środkowego.

To żart... Miasto pozornie rozwija się, się bez żadnego szerszego planu. Pan Jedliński i ekipa to banda ludzi własnego interesu. Z przykrością stwierdzam, że cofanie się w rozwoju Koszalina to nasza/ wasza wina. Dostajemy szanse raz na 4 lata i co z tym robimy/cie. ..? A wybór Pana G. Świadczy tylko o tym, że głosy które otrzymał pochodzą od ludzi identycznego pokroju. Nie razi to was więc jesteście tacy sami. Gratuluje

G
Gość
16 listopada, 12:00, Gość:

Prawda jest taka ze Slupsk sie rozwija Jest bardziej wielko miejski Uwazam ze pod kazdym wzgledem jest duzo lepszym miejscem do zycia niz nasz Koszalin Zrobmy cos bo za chwile bedzie za pozno

16 listopada, 21:29, z ukosa .....:

Słupsk wielkomiejski? To chyba jakiś żart. Prawdą jest, że Słupsk BYŁ(!!!) prężnie rozwijającym się, ponad 100-tysięcznym i nawet wojewódzkim miastem. Kiedyś największym na Pomorzu Środkowym. Niestety wszystko się skończyło na przełomie lat 1998/99 kiedy to z woli większości swoich mieszkańców Słupsk oddał się pod gdańską kuratelę. I tak od 20 lat miasto stacza się po równi pochyłej likwidując się skutecznie krok po kroku. Ostatnio do zamknięcia Urząd Morski. Jeszcze tylko ZUS, Urząd Skarbowy, Wydział Paszportowy i Akademia Pomorska. Wtedy Słupsk osiągnie rangę Bytowa i końcu znajdzie swoje wymarzone miejsce w pomorskim szeregu. A przecież to miasto mogło dzisiaj dzierżyć status "współwojewódzkości" i o wiele, wiele więcej znaczyć na mapie Polski. Anty koszalińskie uprzedzenia wzięły jednak górę i obecnie Słupsk walczy o przetrwanie. I jakby nie patrzyć, to dzisiaj Koszalin jest centrum Pomorza Środkowego.

Słupsk nigdy nie był większy od Koszalina...ale z resztą tekstu się zgadzam. I co by tu nie pisać o jakimś idiotycznym rankingu, dziś Słupsk idzie w dół a my mimo że nie wszystko jest idealne pniemy się w górę...wyszliśmy lepiej na podziale województw.

G
Gość

Prawda jest taka że 99% młodych ludzi w 2006/2007 wyjechało na zachód i do tej pory nikt nie wrócił, chyba że na święta. Koszalin od dawna jest wymarłym miastem emerytów. Widać po liczbie klubów i dyskotek, kiedyś było ich chyba z 10 a teraz? 1-2 pracy jak nie było kiedyś tak i nie ma teraz , smutne ale prawdziwe

G
Gość
17 listopada, 01:19, Gość:

Słupsk, razem z Trójmiastem walczy z pisojadami, a wy, trochę na zachód. Wstyd. Sługusy pisprokuratury szczecińskiej, łamaczy Konstytucji RP, głoszącej bezprawne " prawo".

Wyjcie tak dalej a droga S6 od Słupska do Gdańska będzie tylko w przygotowaniu.

J
Ja
16 listopada, 17:34, Gość:

Smutne miasto starych ludzi.Centrum miasta nadaje się do kręcenia jakiś ponurych depresyjnych filmów.No ale były wybory ,wybraliśmy takich to mamy.

Jeszcze facet z poważnymi zarzutami dostał ponad 40tys głosów.Brawo wy!!

16 listopada, 23:01, Gość:

W pełni się zgadzam... ludzie narzekają, a mieli szansę, by cokolwiek zmienić, ale po co? Lepiej wspierać dalej głosami funkcjonowanie lokalnej kliki. Brawo, koszalinianie, brawo. Tylko gratulować. I jeszcze tryumf Pana G. - wstyd na cały kraj, ale co ja tam wiem ... Mieszkam tu jedynie od ponad 40 lat i pozostaje patrzeć na galopującą degradację miasta. Wysoki poziom edukacji to bynajmniej nie zasługa włodarzy, to efekt pracy młodych ludzi i pracowników oświaty. Potem młodzi uciekają ... bo jakie dla nich perspektywy? Jak nie należą do grona znajomych zarządzającej kliki, to ani godziwej pracy, ani godziwych zarobków. Dobrze, że wycofano się z hasła promującego miasto "Koszalin- pełnia życia", w obecnych okolicznościach brzmi to jak gorzka ironia.

Koszalin pełny życia, forum i cmentarz 😔cała prawda. Bo kliki nikt nie zmieni za dużo jest tych umoczonych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3