Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sianowie drzewa przycinają zgodnie z prawem. Mieszkańcy: - To barbarzyństwo!

Joanna Krężelewska [email protected]
Mieszkańców Sianowa zaniepokoił fakt przycinania drzew w okresie ochronnym dla ptaków. Ja mówią urzędnicy, po tym pielęgnacyjnym "zabiegu” będzie bezpieczniej na drodze, a to ważne dla kierowców.
Mieszkańców Sianowa zaniepokoił fakt przycinania drzew w okresie ochronnym dla ptaków. Ja mówią urzędnicy, po tym pielęgnacyjnym "zabiegu” będzie bezpieczniej na drodze, a to ważne dla kierowców. Radek Koleśnik
- To barbarzyństwo! W Sianowie przycinane są korony drzew w okresie lęgowym ptaków - zaalarmowali nas mieszkańcy ul. Łużyckiej.

- Ptaki składają jaja. Nie wolno wycinać drzew w tym czasie! Zabrania tego polskie prawo. Dlaczego w Sianowie i okolicy nikt na to nie reaguje? - pytają mieszkańcy.

Korony drzew przycinane były m.in. wzdłuż ul. Łużyckiej (droga krajowa nr 6), ale też przy drodze prowadzącej do Koszalina. Władze gminy nie zostały o tym poinformowane, bo wcale nie musiały.

- Prace prowadziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zgodnie z przepisami nie musimy wydawać zgody, ani otrzymywać informacji o planowanym przycinaniu koron drzew do trzydziestu procent wysokości - mówi Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.

Ustawowo uregulowane jest, że ze względu na okres lęgowy nie można przeprowadzać wycinek drzew od początku marca do 15 października. - Dotyczy to jednak wycinania drzew, a nie ich przycinania - tłumaczy Agata Suchta, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Po sprawdzeniu dokładnie przypadku z Sianowa dodała: - Gałęzie zostały na odpowiedniej wysokości przycięte, a był to potrzebny zabieg pielęgnacyjny. GDDKiA mają specjalistów od ochrony środowiska i prace przebiegły pod ich nadzorem. O wycinaniu drzew czy działaniu na szkodę ptaków nie było mowy.

- Jesteśmy urzędem i wszystkie nasze działania odbywają się zgodnie z przepisami prawa - zapewnia Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GDDKiA. - Prowadzimy standardowe zabiegi pielęgnacyjne, które mają również za zadanie poprawić bezpieczeństwo kierowców w ruchu drogowym. Wycinane były między innymi gałęzie, które po wichurze mogłyby spaść na drogę i powodować zagrożenie.

W najbliższym czasie GDDKiA nie planuje prac związanych z przycinaniem drzew w okolicy Koszalina. - Jeśli zdarzy się jednak, że jakaś gałąź powoduje zagrożenie, prosimy o informację. Wtedy zajmiemy się problemem - kończy Mateusz Grzeszczuk

Okres lęgowy

Z ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków dziko żyjących zwierząt objętych ochroną wynika, że okres lęgowy ptaków przypada między 1 marca a 15 października. W tym czasie nie można wycinać drzew i krzewów. Do okresu lęgowego ptaków powinno się też dostosować terminy prac leśnych, agrotechnicznych, budowlanych i remontowych, by nie niepokoić i płoszyć zwierząt znajdujących się w okresie rozrodu.

Widzisz? Informuj

Jeśli zauważysz przypadki wycinania drzew w okresie, w którym ptaki objęte są szczególną ochroną, zaalarmuj o tym pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Oni sprawdzą, czy wycinka odbywa się zgodnie z literą prawa. D Wydział Spraw Terenowych w Koszalinie mieści się przy ul. Adama Mickiewicza 26. Tel.: 94 34 00 300 lub 94 34 00 301.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!