MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę i niedzielę w jez. Drawsko będą szukać wraku messerschmitta

Jezioro Tajemnic
Może ktoś pamięta tamte wydarzenia, albo rozpoznaje okolicę przedstawioną na zdjęciu?
Może ktoś pamięta tamte wydarzenia, albo rozpoznaje okolicę przedstawioną na zdjęciu? Jezioro Tajemnic
W sobotę i niedzielę na jez. Drawsko prowadzona będzie „Operacja messerschmitt”: poszukiwania wraku samolotu z II wojny światowej, którego obraz prawdopodobnie zarejestrował sonar.

„Operacja messerschmitt” skoncentruje się głównie na kilkumetrowym obiekcie wykrytym podczas czerwcowego sonarowania w zatoce Drahimskiej. Leży on w kompletnej ciemności na głębokości powyżej 50 metrów. Będzie to więc najgłębsze z dotychczasowych nurkowań w ramach akcji „Jezioro Tajemnic”. Z Gdańska sprowadzony zostanie także magnetometr, którym zbadany ma zostać obszar w okolicy pomnika Jana Pawła II na Nadbrzeżu Drawskim. Jedno z doniesień wskazywało, że w tym miejscu pod warstwą kamieni i piasku może być ukryty pojazd pancerny.

Konwój ze sprzętem oraz specjalistami dotrze do Liceum przy ul. Parkowej w Czaplinku już w piątek, 19 sierpnia. Na te dni szkoła po raz kolejny stanie się siedzibą eksploratorów, wśród których mają być m.in. osoby z Gdańskiego Klubu Nurkowego Rekin z Jerzym Janczukowiczem oraz kierowana przez Natalię Kasowską duża ekipa programu „Zanurzenie” – patrona medialnego akcji. Nie zabraknie także przedstawicieli Szkoły Nurkowania ANDAtek z Dariuszem de Lorm, najlepszym instruktorem nurkowania na świecie Ad. 2013 i 2014, który będzie Kierownikiem prac podwodnych oraz kolejnego patrona – miesięcznika „Odkrywca”. Do ekipy dołączyć mają także członkowie stowarzyszenia „Wrakersi”.

Obszar poszukiwań został wskazany w jednej z informacji, która dotarła do ekipy „Jeziora Tajemnic”. Nikt jednak nie ma pewności, że samolot leży właśnie tam. Z tego powodu ekipa apeluje o wszelkie sugestie, mogące wskazać także inne możliwe lokalizacje szczątków.
Na zdjęciu, które otrzymaliśmy z archiwum Jerzego Janczukowicza - legendy poszukiwań podwodnych, widać skrzydło oraz stojącego przy nim chłopca. Zdjęcie to pan Jerzy otrzymał od studenta, który w latach 80. przyjechał z terenu pojezierza drawskiego do Gdańska na studia. - Niestety kursu nie skończył, w związku z czym żadnych danych jego nie posiadam – informuje pan Jerzy.

Skrzydło zostało wyciągnięte przed laty przez rybaków sieciowych, zatem samolot nie będzie spoczywał na dnie w całości. Jego kształt widziany w sonarze również musi być nietypowy.

W którym rejonie jeziora to się wydarzyło? Może ktoś pamięta tamte wydarzenia, albo rozpoznaje okolicę przedstawioną na zdjęciu? Skrzydło ze względu na opór i ciężar najpewniej ciągnięto po najkrótszej trasie do brzegu. Gdyby poszukiwacze wiedzieli, gdzie to było, wówczas w przybliżeniu będzie można określić, gdzie leżą szczątki samego samolotu. Być może odnajdzie się też chłopiec ze zdjęcia? Informacje można przekazywać za pośrednictwem strony internetowej http://jeziorotajemnic.pl/zglos-informacje/

Skrzydło zostało rozpoznane przez Arkadiusza Siewierskiego z Woodhaven w USA, jako fragment samolotu Messerschmidt Bf 109 F/G (tekst o tym jest dostępny na stronie http://jeziorotajemnic.pl/w-jeziorze-na-pewno-jest-wrak/).

Koparka budująca pływający pomost w Starym Drawsku, utonęła w mule. Druga też została unieruchomiona. Zdjęcie ilustrujące zdarzenie przesłał nam Internauta na www.alarm24.pl.

Koparki prawie utonęły w jeziorze Drawsko [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński