Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie będzie można zbadać się na COVID-19

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Od 30 lipca przy Zespole oficjalnie zaczyna działać pracownia do badań genetycznych pod kątem zakażenia koronawirusem.
Od 30 lipca przy Zespole oficjalnie zaczyna działać pracownia do badań genetycznych pod kątem zakażenia koronawirusem. SZGiChP
Od 30 lipca przy Zespole oficjalnie zaczyna działać pracownia do badań genetycznych pod kątem zakażenia koronawirusem. Dla pacjentów i personelu lecznicy to dobra wiadomość. Wynik badania będzie znany już po 45 minutach!

- Mimo, iż od początku wystąpienia epidemii wdrożyliśmy wszelkie możliwe rozwiązania organizacyjno - materialne, problematyka bezpieczeństwa epidemiologicznego stanowiła wciąż imperatyw do poszukiwania efektywnych rozwiązań prowadzących do minimalizacji ryzyka wystąpienia zachorowania - czytamy w komunikacie lecznicy.

- Dziś możemy odetchnąć z pewną ulgą, gdyż 30 lipca o godzinie 11.00 w laboratorium naszego Zespołu zostanie uruchomiona Pracownia z linią wykonującą testy genetyczne wykrywające obecność SARS COVID-19 w badanym materiale. Dotąd korzystaliśmy z laboratoriów innych placówek, czego dużym minusem była kwestia m.in. transportu, odległości i czasu z wiązanego z badaniem. Pracownia służyć będzie pacjentom Szpitala, poradni specjalistycznych oraz personelowi naszego Zespołu.

Zespół zapewnia, że posiada przeszkolony do tego rodzaju badań personel, infrastruktura pracowni dostosowana jest do standardów europejskich a sama pracownia wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Testy genetyczne wykrywające obecność wirusa SARS COVID-19 przeprowadzane są z materiału pobranego bezboleśnie i nieinwazyjnie z noso-gardzieli.

Praca personelu została zorganizowana w sposób wysoce bezpieczny, minimalizujący ryzyko zakażenia zachorowania na COVID-19. Badania wykonywane są w systemie zamkniętym, automatycznym. Próbkę materiału umieszcza się w kartridżu i wkłada do aparatu, gdzie dalszy ciąg czyli przebieg reakcji następuje samoczynnie, w sposób automatyczny.

Koronawirus: [WAŻNE] Jak odróżnić koronawirusa COVID-19 od grypy i przeziębienia? Zobacz koniecznie tabelkę z objawami i porównaj

Koronawirus: [WAŻNE] Jak odróżnić koronawirusa COVID-19 od g...

Czas samej reakcji wynosi ok. 45 min, natomiast wraz z całym procesem obejmującym całość badania z pobraniem, dokumentacją, weryfikacją zamyka się w czasie do 2 godzin - stąd popularna nazwa „szybkie testy genetyczne na obecność SARS COVID-19”.

W jednym czasie można w tym systemie opracowywać 5 próbek z materiałem badawczym. Metodyka wykonywania tych badań jest zgodna z rekomendacjami WHO.

Pracownia do przeprowadzania testów genetycznych na obecność SARS COVID-19 w Laboratorium Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie powstała dzięki środkom finansowym pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Budżetu Państwa.

Zobacz także Epidemia nie gaśnie. Covid atakuje serce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo