MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W styczniu zginął ks. Wojciech Wójtowicz. Teraz w miejscu śmierci upamiętni go kapliczka

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej ze Skrzatusza jest już gotowa. Na razie jest w pustelni na Świętej Górze Polanowskiej. Niedługo stanie przy drodze pomiędzy Nacławiem, a Polanowem
Kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej ze Skrzatusza jest już gotowa. Na razie jest w pustelni na Świętej Górze Polanowskiej. Niedługo stanie przy drodze pomiędzy Nacławiem, a Polanowem Fot. ks. Wojciech Parfianowicz, Foto Gość
Drewniana kapliczka - która ma upamiętnić zmarłego tragicznie ks. Wojciecha Wójtowicza, rektora koszalińskiego seminarium – jest już gotowa. Wkrótce stanie przy drodze pomiędzy Nacławiem, a Polanowem. W miejscu, gdzie 13 stycznia 2020 roku duchowny zginął w wypadku samochodowym.

Kapliczkę wykonał Marek Nowicz, artysta spod Łobżenicy, niedaleko Górki Klasztornej, a ufundowali ją klerycy i przełożeni w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym. W centralnym miejscu został zlokalizowany wizerunek Matki Bożej Bolesnej ze Skrzatusza, której czcicielem był zmarły rektor. Jej zdobienia nawiązują do ludowej kultury jamneńskiej, jest tu umieszczony też fragment Wyznania Wiary w języku łacińskim.

- Kapliczka ta, oprócz tego, że przede wszystkim upamiętnia miejsce, w którym odszedł ks. Wójtowicz i jego samego, to wpisuje się również w projekt o. Janusza Jędryszka, franciszkanina, kustosza pustelni na Świętej Górze Polanowskiej. Celem projektu jest wykonanie 500 tego typu obiektów, nawiązujących do duchowości katolickiej, jako przypomnienie spuścizny duchowej Pomorza sprzed Reformacji – mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy koszalińskiej Kurii Biskupiej.

Kapliczka wkrótce stanie przy drodze, w miejscu wypadku. Kiedy to się stanie? - Precyzyjny termin trudno w tej chwili określić, bo ma to związek z sytuacją epidemiczną w naszym kraju. Fundatorom zależy na tym, aby ustawienie jej w tym miejscu miało charakter uroczysty, a na to, aby tak się stało muszą pozwolić realia związane z rozwojem epidemii. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce taka uroczystość w tymi miejscu będzie możliwa i bezpieczna – podkreśla ks. Wojciech Parfianowicz. Dodaje też, że pamiątkowa tablica w najbliższym czasie zawiśnie też na jednej ze ścian Wyższego Seminarium Duchownego.

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej 206 na odcinku Polanów - Nacław.Według wstępnych ustaleń, kierujący samochodem osobowym marki Peugeot stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo.W wyniku zdarzenia 44-letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Jak się dowiedzieliśmy, był to ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.W wypadku zginął ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w KoszalinieZobacz także Śmiertelny wypadek na DK11 (archiwum)

Tragiczny wypadek koło Polanowa. Zginął ksiądz Wojciech Wójt...

Do tragedii doszło 13 stycznia wieczorem na drodze wojewódzkiej nr 206 między Polanowem, a Nacławiem, niedaleko Koszalina. Auto duchownego uderzyło w drzewo. Ksiądz doktor Wojciech Wójtowicz urodził się w 1976 r. w Miastku. Święcenia prezbiteriatu przyjął 2 czerwca 2001 roku. Ukończył studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był m.in. duszpasterzem akademickim w Koszalinie oraz wykładowcą teologii fundamentalnej w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym. 1 lipca 2013 roku został jego rektorem. Wykładał także w Instytucie Teologicznym w Koszalinie. We wrześniu 2017 roku ksiądz doktor Wojciech Wójtowicz został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminarium Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Zobacz także: Kościół w Koszalinie. Procesja 15 czerwca 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński