MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świnoujściu powstaje najnowocześniejszy terminal instalacyjny offshore w Europie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
BS
Na 2025 rok zaplanowano start portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Parę dni temu Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski udzielił pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych znajdujących się na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu, gdzie ten port ma powstać. Ma tam być zatrudnionych około 100 osób.

Ta decyzja wojewody była pierwszą rozpoczynającą prace związane z powstaniem pierwszego w Polsce portu instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Port instalacyjny powstanie na terenie byłej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu. Inwestycją zajmie się Orlen Neptun II — część lądowa, a za część wodną odpowiedzialny jest Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście. W porcie instalacyjnym będzie możliwy wstępny montaż turbin i masztów do wysokości 100 m i udźwigu 1000 ton, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W Szczecinie turbiny do morskich farm wiatrowych ma produkować firma duńska Vestas. Fabryka tych turbin ma być gotowa w 2024 roku, z kolei port instalacyjny w Świnoujściu — w 2025 roku. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN planowane jest na 2026 rok.

- W tej chwili prace trwają pełną parą — mówi Krzysztof Bukowski kierownik projektu z Działu Wsparcia Baltic Power PKN Orlen S.A.

- Harmonogram mamy bardzo napięty, ale wszystko idzie zgodnie z planem. Z budową ruszamy już w 2023, bo w 2025 ma być wszystko gotowe.

Port instalacyjny w Świnoujściu powstaje na 20 hektarach nabrzeża, jakie przejął po likwidacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia Zarząd Portu Szczecin Świnoujście. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach 250 metrów, umożliwi operowanie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. Zgodnie z planami w 2025 r. terminal wejdzie w fazę eksploatacji, dając możliwość obsługi dla około 80 morskich turbin wiatrowych rocznie.
Harmonogram prac zakłada, że do końca marca br. powstanie projekt, a to pozwoli ZMPSiŚ na uruchomienie przetargu na generalnego wykonawcę.

- Szacujemy, że koszt nakładów inwestycyjnych po stronie Zarządu Portu to kwota ok. 365 mln zł — twierdzi Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSŚ.

Na obecnym etapie uzyskano już pozwolenie na przygotowanie zaplecza budowy obejmujące zgodę na wyburzenie 75 elementów kubaturowych i budowalnych w miejscu inwestycji. Na początku lutego spodziewane jest uzyskanie decyzji środowiskowej.

- Terminal instalacyjny w porcie w Świnoujściu będzie pierwszym tego rodzaju w Polsce oraz jednym z najnowocześniejszych w Europie — podkreśla Monika Woźniak-Lewandowska. - Port w Świnoujściu, z uwagi na swoją lokalizację, jest idealnym miejscem do budowy terminala instalacyjnego dla farm wiatrowych.

W Świnoujściu powstaną dwa nowe nabrzeża wraz z torem podejściowym o głębokości 12,5 m i szerokości blisko 150 m. Na lądzie powstaną place składowe, co pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie. W ramach budowanych nabrzeży zaprojektowane jest stanowisko umożliwiające wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach ok. 250 metrów, umożliwi wpływanie największych specjalistycznych statków typu jack-up, zajmujących się instalacją elementów morskich farm.

ZMPSiŚ SA wybuduje nabrzeża o długości około 485 m, głębokości dopuszczalnej 14,5 m i technicznej 12,5 m. Będą one wysunięte o 25 m na wodę, o nośności 50 kN/m2, z 10 stanowiskami do wstępnego montażu wież o nośności 500 kN/m2. Do nabrzeży będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co w sumie pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15MW każda.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Świnoujściu powstaje najnowocześniejszy terminal instalacyjny offshore w Europie - Głos Szczeciński