Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach o handlu ludźmi. Wspólne zajęcia policji i fundacji Czas Wolności

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie wspólnie z przedstawicielami fundacji Czas Wolności organizują cykl spotkań, których tematem jest handel ludźmi. Na pierwszy ogień prelekcji wysłuchała młodzież z II LO im. Władysława Broniewskiego.

- Nie jesteś na sprzedaż. Nie daj się kupić - pod takim hasłem w koszalińskim Bronku poprowadzono spotkanie uświadamiające dla uczniów. W auli II LO była mowa między innymi o tym, czym jest zjawisko handlu ludźmi w Polsce i na świecie, jak reagować w sytuacji zagrożenia czy jak skutecznie chronić się przed tym przestępstwem. Wskazywano różne metody manipulacji, szantażu, uzależnienia od innych osób. Przestrzegano przed fałszywymi biurami pośrednictwa pracy czy przed tym, z kim i na jaki temat rozmawiamy przez internet. Wyróżniono również popularne metody "na przyjaciela" czy "na miłość". Oszuści najpierw wzbudzają nasze zaufanie lub głębsze uczucia, a dopiero potem przystępują do realizacji planu.

- Jako policja regularnie prowadzimy spotkania z młodzieżą szkolną dotyczące problematyki handlu ludźmi, a pomagają nam w tym także zaprzyjaźnione służby, np. Straż Graniczna - powiedziała nam asp. Beata Gałka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. - Przyznaję, że młodzież, z którą rozmawiamy, kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że współczesne niewolnictwo istnieje. Oni uważają, że to relikt przeszłości i że absolutnie ich to nie dotyczy. Próbujemy wyprowadzić ich z błędu, uświadamiamy o realnych zagrożeniach oraz o tym, jak można temu przeciwdziałać. Te młode osoby za chwilę rozpoczną swoją pierwszą pracę, wyjadą za granicę. Zetkną się z różnymi sytuacjami. To też potencjalne ofiary, które można w łatwy sposób zwerbować do pracy. Do pracy, jak się później okazuje, w trudnych, upokarzających warunkach czy w seksbiznesie - dodała.

Łącznie przez trzy dni - od poniedziałku do środy - zaplanowano dziewięć spotkań na terenie II, V i VI Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie. - To było duże wyzwanie zaprosić przedstawicieli fundacji Czas Wolności, bo ci są wręcz rozchwytywani jeśli chodzi o udział w tego typu spotkaniach - przyznała asp. Beata Gałka. - Ogromnie się cieszę, że Koszalin znalazł się na mapie ich podróży. Tylko w naszym kraju około 300 osób rocznie staje się ofiarami handlu ludźmi, przy czym są to przypadki oficjalnie zgłoszone i zarejestrowane. O prawdziwej skali zjawiska nie wie nikt. Z różnych względów osoby pokrzywdzone nie chcą się do tego przyznawać. Na przykład wstydzą się przed lokalną społecznością, którą opuścili, by pracować za granicą. Albo po prostu się nie ujawniają w obawie, że ktoś zrobi im lub ich bliskim krzywdę - podsumowała funkcjonariuszka.

Gdzie w takim razie szukać pomocy? W polskich placówkach dyplomatycznych, na stronie Fundacji Czas Wolności (+48 515 192 292, [email protected]), czy na stronie internetowej strada.org.pl (+48 605 687 750, [email protected]) - fundacji przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera