Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych miastach zanotowano najwięcej statystycznych zgonów na 1000 mieszkańców na Pomorzu Zachodnim

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Borne Sulinowo swego czasu było miejscem, gdzie osiedlało się wielu emerytów
Borne Sulinowo swego czasu było miejscem, gdzie osiedlało się wielu emerytów Rajmund Wełnic
Suchań koło Stargardu i Borne Sulinowo w powiecie szczecineckim to miasta, w których zanotowano najwięcej statystycznych zgonów na 1000 mieszkańców na Pomorzu Zachodnim. Miasto jest też w krajowej czołówce pod tym względem.

Dane statystyczne publikuje portal https://www.polskawliczbach.pl/ za Głównym Urzędem Statystycznym. Z wielu statystyk jest także smutne zestawienie polskich miast, w którym ujęto liczbę zgonów na tysiąc mieszkańców. Okazuje się, że w województwie zachodniopomorskim najwyższe, bo sięgający 20 zgonów na tysiąc mieszkańców wskaźniki osiągnięto w roku 2021 w Suchaniu (20,3) w powiecie stargardzkim i w Bornem Sulinowie (19,8). Co więcej, takie liczby dają tym miastu wysoką lokatę w zastawieniu ogólnopolskim – Suchań jest na 15. miejscu, a Borne razem z Lubieniem Kujawskim Borne zamyka drugą dziesiątkę. Listę otwiera miasto Kleszczele na Podlasiu (29,7), Niemcza (25,1) na Dolnym Śląsku i Tyszowce (22,3) w Lubelskiem, a na pozycji 976. zamykają Siechnice (5,7) pod Wrocławiem.

Stąd takie różnice i wysoka, znacznie wyższa od średniej krajowej (13,6) i wojewódzkiej (13,8), pozycja Suchania i Bornego? Samo miasto Suchań jest bardzo niewielkie, bo liczy zaledwie 1300 mieszkańców. To miejscowość i gmina typowo rolnicza, dotknięta, gdzie kiedyś gospodarowało państwowe gospodarstwo rolne. Wielu jego dawnych pracowników, którzy tu zostali są dziś osobami w starszym wieku. Młodsi szukają życiowych szans w pobliskim Stargardzie, Szczecinie lub zagranicą.

Starsi od średniej są także mieszkańcy Bornego Sulinowa: 58 procent mieszkańców Bornego Sulinowa jest w wieku produkcyjnym, 13,7 procent w wieku przedprodukcyjnym, a aż 28,3 procent mieszkańców jest w wieku poprodukcyjnym. Dla porównania w sąsiednim Szczecinku wskaźniki te wynoszą odpowiednio (57,7 proc., 17,1 proc. i 25,2 proc.).

We wspomnianych Siechnicach ten ostatni wskaźnik to nieco ponad 13 procent. Dawna baza wojsk sowieckich, która 30 lat temu de facto wróciła w granice Polski, stała się nowym miejscem na ziemi dla osadników z całej Polski. Wśród nich było np. wielu byłych górników i emerytów szukających spokojnego miejsca i tanich mieszkań na stara lata. Ponadto w mieście jest Dom Pomocy Społecznej dla około 150 seniorów, co także widać w statystykach. Z kolei podwrocławska gmina jest miejscem, gdzie powstają nowe osiedla i domy dla wrocławian, młodych rodzin na dorobku z dziećmi. Ot, i cała tajemnica.

- W latach 90. w Bornem faktycznie osiedlali się ludzie w wieku 50 plus kończący kariery zawodowe, dziś te osoby mają po 20 i 30 lat więcej i w naturalnym procesie odchodzą od nas - mówi Dorota Chrzanowska, burmistrz Borneo Sulinowa. - Ale gmina to nie tylko miasto, mamy wiele miejscowości z dawnymi, dziś już także sędziwymi, pracownikami PGR. Wszystko to stawia wyzwania przed samorządem, który musi zapewnić osobom starszym nie tylko należytą opiekę, ale i sposób realizacji aktywności w trzecim wieku, bo bycie seniorem nie oznacza jej końca. Mamy w Bornem klub seniora, koło emerytów niedawno ruszyło w Łubowie i mamy plan, aby w oparciu o świetlice wiejskie otworzyć kolejne, przynajmniej dwa kluby seniora. Jest na to wsparcie rządowe, ale też wiąże się z kosztami dla gminy, ale będziemy je ponosić, bo całe nasze społeczeństwo się starzeje.

- Oczywiście i my to widzimy w swojej codziennej pracy – mówi Mariola Siniarska, dyrektor borneńskiego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Szacujemy, że na terenie gminy już ponad jedna czwarta mieszkańców to seniorzy. Musimy tak organizować swoje zadania, aby uwzględniać rosnące potrzeby osób starszych w zakresie usług opiekuńczych, asystentów osób niepełnosprawnych i różnych programów pomocowych dla osób w jesieni życia. To duże i wciąż rosnąc wyzwanie, zwłaszcza, że pomoc społeczna jest zadaniem własnym samorządu.

A jak wypadają w tym zestawieniu inne miasta regionu? Sam Szczecin ma wskaźnik na poziomie 15,4, Koszalin 14, Kołobrzeg 15,9, a Szczecinek ze wskaźnikiem zgonów 13,9 na tysiąc mieszkańców zajmuje 506. miejsce w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera